Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Fanez View Post
    Dau sa consume mai putin dar la asta n-aveai cum sa te gandesti.
    Nu-i bai, te-ai gandit tu . O sa consume probabil cu vreo 0.01l la 100km mai putin. Ba chiar nu o sa consume nimic daca esti la vale cu frana de motor (conform unui forumist) ;)

    Succes la imbunatatiri!

    Comment


    • Originally posted by razvanCC View Post
      ... nu o sa consume nimic daca esti la vale cu frana de motor (conform unui forumist) ;)
      Nu e conform unui forumist, e conform realitatii.
      Chiar si 0,1l/100 economie conteaza la 100.000 de km. La unii nu conteaza nici tona de benzina, la altii conteaza si 1 litru. Tu faci parte dintre cei care nu se uita la tona.
      Succesuri!

      Comment


      • Originally posted by dl_dr25 View Post
        Eu după o experiență pe traseul București - Verona și retur ( momentan in Arad ) pot să spun este foarte ciudat Loganul 2017 față de 2007 ( la senzația cum sta pe șosea la diferite viteze ), menționez că am barbita, cele două deflectoare înaintea rotilor plus cele de la rezervor. Dar sunt momente când parcă vrea sa își ia zborul undeva pe la 100-115km/h, după se așează mult mai bine.
        Mașină veche stătea mult mai bine la 110-120km/h.
        Asta tot spun si eu. La 120km/h daca faci vreo depasire rapida cand reintri pe sensul de mers parca esti in balansoar.

        De unde ati cumparat deflectoarele? Eu nu gasesc in DB si la reprezentanta sunt ff scumpe.

        Comment


        • @razvanCC: sa stii ca este o diferenta la curgerea aerului peste un profil "u" sau peste un profil oval "0". intr-un fel e ca aerul sa-ti loveasca roata perpendicular, in alt fel e sa "cada" cit mai aproape de suprafata de contact dintre roata si asfalt. reducerea rezistentei la inaintare duce la economie de carburanti.
          si daca nu e mare economie la benzina, macar e ceva mai putin zgomot.
          dreptu-i ca in oras nu vezi mare lucru de ele, dar la drum intins se schimba situatia.

          Comment


          • De unde ati cumparat deflectoarele?
            Cauta si tu pe forum:

            Comment


            • @Amiralul. Eu le-am "cumpărat" de la Meridian. Mă înțelesesem să primesc gratis covorașele și nr roși, dar la final mi-au facturat covorașele sau numerele ( nu mai știu) și i-am pus să îmi de-a plasticele în schimbul banilor.

              Comment


              • După un drum de 4500km in 11 zile + inca 500km in doua zile, mă lasă spatele din cauza scaunelor ( lipsă reglaj lombar ). La masina veche ( l1 din 2007) am schimbat reglajul acum 2 ani, la actuala mașină când am montat încălzirea în scaune am observat că " sârmele " care susțin buretele pt spate sunt aproape identice. Întrebarea este dacă știe cineva dacă se potrivește reglajul lombar la actualul scaun ? Mulțumesc

                Comment


                • cauta suport lombar pe google, o solutie simpla si eficienta

                  Comment


                  • Treaba asta cu suportul lombar lipsa este o problema, dar întâlnită inclusiv la clasa premium gen audi unele modele
                    Eu de cand am aflat ca am hernie de disc folosesc un suport lombar e un fel de perna cu o forma speciala care se poziționeaza la spate pt a mentine curbura lombara când stai pe scaun,- e utila in mod special la drum lung

                    Comment


                    • @gugu21 ești haios dar nu pt mine. Mulțumesc
                      @panselin4 mulțumesc pt ideie, dar pe mine mă încurcă încălzirea în scaune, înseamnă să pierd spătarul. Nu am decât să rămân așa pe timp de iarnă și vara sa adaptez ceva sau sa iau un reglaj lombar și să încerc să îl adaptez.

                      Comment


                      • Pt mine, mai ales acum, este mai utila sănătatea spatelui decat încălzirea in scaune
                        Dar ca si compromis poti folosi acel suport lombar vara, si in rest doar la drum lung, iar iarna in oras sa folosesti încălzire a in scaun

                        Comment


                        • Panselin, un link, o poza cu acel suport poti posta?
                          Cu siguranta este util si pentru cei care nu au probleme cu coloana.

                          Comment


                          • Vezi daca asa ceva ti-ar putea fi util.


                            https://www.emag.ro/husa-scaun-auto-.../pd/DT37S3BBM/

                            Comment




                            • Aveti idee cum se numesc elementele de prindere ale deflectoarelor din imagine?

                              Nu sunt nituri, sunt din plastic si au un sant facut pe mijloc (ptr surubelnita sau ceva similar).

                              Masina e un L2 Laureate 1.2 16v, din 2015 si le-a primit din fabrica.

                              Multumesc.


                              Sent from my iPhone using Tapatalk

                              Nu mai e nevoie! Se pare ca sunt niturile minune de la Dacia (dar asa de bine montate ca par altceva).

                              Credeam ca scap mai ieftin cu alta solutie.

                              PS

                              minune = scumpe :-)
                              Last edited by Silviu; 16 August 2017, 22:14. Reason: Automerged Doublepost
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • Suportul ala lombar din link-ul de la Emag este separat la Carrefour, Auchan, etc... si costa undeva pe la 10 lei. Am si eu unul, e decent... la drum lung il mai pun sa mai schimb pozitia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google