Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reversul medaliei:
    E clar ca in familiile cu 2 masini sau mai multe, soferul nu e acelasi, un sofer va fi mai bun ca altul, daca face prostii soferul mai slab (de obicei nevasta), prostiile se vor rasfrange asupra tuturor masinilor.

    Comment


    • Din acest motiv probabil au introdus si notiunea de `conducatorilor auto declarati` in contractul de asigurare RCA.

      Nu mi-e clar cum functioneaza dar mai trimit un email la Allianz acum pentru lamuriri :-)
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Interesat e ce se intampla daca un "conducator auto nedeclarat" face accident cu masina, in sensul ca deconteaza total/partial/deloc.

        Comment


        • Originally posted by Silviu View Post
          Da, deoarece trebuie sa ai aceeasi clasa B/M pe toate politile RCA pe care le detii.
          Pentru ca nu exista acceptiunea, ca poti fi sofer bun pe o masina si prost pe alta.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • la persoane juridice (firme) e la fel ?
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • Acolo polita se incheie pe baza seriei sasiu si CUI ul firmei; nu tine cont de istoricul soferului.
              Nici nu s-ar putea altfel.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by Silviu View Post
                Din acest motiv probabil au introdus si notiunea de `conducatorilor auto declarati` in contractul de asigurare RCA.
                Din pacate, citez (din raspunsul Allianz), "inca nu a fost implementat sistemul ca istoricul sa se inregistreze pentru fiecare sofer, pe baza CNP-ului".

                Prin urmare degeaba declaram conducatorii auto pentru ca nu conteaza, cel putin pentru moment. In momentul daunei tot titularul politei suporta consecintele fie ca a fost sau nu la volan.
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • Presupunem ca un sofer va avea daunele inregistate pe CNP-ul sau.
                  Daca nu va avea vreodata masina inregsitrata pe numele sau, nu vad ce pierde (din punct de vedere al bonusului), indiferent cate daune face.

                  Comment


                  • ce parere aveti despre asirom si city ? trebuie sa reinnoiesc asigurarea si vad ca sunt cele mai ieftine. oricum bonusul ramane 6 la 6 luni si la 12 luni, asa ca de ce sa platesc mai mult ?!

                    Comment


                    • Parerea mea este sa eviti asirom. Am avut o situatie "nefericita" cu ei.
                      Dacia-Renault nu mai colaboreaza cu asirom, deci daca julesti vreun logan... posibil sa ai "discutii".
                      Last edited by Fanez; 11 September 2017, 21:43.

                      Comment


                      • daca il julesc am asigurare. e valabila ?! este, punct. ce discutii ?
                        sa fii tu sanatos cati or avea asigurari la astia, mai ales taximetristi.

                        Comment


                        • Corect. Fa-ti asigurare unde vrei. Cand primesti citatie ca ai de plata sa le zici ca Fane te-a invatat asa.
                          Eu am casco cu regres. Daca ma julesti si asiromu' sau alta aia nu plateste... te descurci.

                          Comment


                          • nu "ma descurc" pentru ca am asigurare valabila.
                            cu casco cu regres, vorbesti cu asiguratorul meu.
                            eu n-am de ce sa-mi bat capul.

                            Comment


                            • Foarte corect. Asa e normal si logic.

                              Comment


                              • " Atenie la RCA. Când nu este valabila polita de asigurare "http://m.gandul.info/magazin/atentie-la-rca-cand-nu-este-valabila-polita-de-asigurare-12881817?utm_source=Gandul&utm_medium=Click%2BCite steSi+200&utm_campaign=CitesteSi%2Bgandul

                                Numărul petițiilor din sectorul asigurărilor a scăzut în primele șase luni cu 9% față de aceeași perioadă a anului trecut, la 6.278, companiile Euroins, Astra și City Insurance cumulând 65,3% din totalul plângerilor, a anunțat marți Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google