Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 3.2 litri e suficient.

    Comment


    • Parcă citisem mai demult (dar nu mai știu pe unde am găsit informația asta), că intră 3,2 litri dacă nu se schimbă filtrul de ulei și 3,3 litri dacă se schimbă și filtrul. Dar e posibil și să fi înțeles eu greșit. Oricum, pentru mine nu e important aspectul ăsta. Ce mai contează dacă e cu 100 ml mai mult sau mai puțin?
      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

      Comment


      • Originally posted by Cherubino View Post
        Ce mai contează dacă e cu 100 ml mai mult sau mai puțin?
        In minus, nu conteza deloc, insa in plus nu prea e ok.
        Ptr. linistea ta, pune 3 litri-n cap si ajustezi in plus ulterior dupa joja.
        Probabil undeva pe la 100-150ml.
        Io asa am procedat mereu si a fost ok...mai ales ca in ultima vreme trebuie sa transform din galoane si quartz in litri si ml.

        Comment


        • Dupa cum am precizat, schimbarea uleiului o va face mecanicul, care este specializat pe automobile Dacia. Stie el ce face acolo, nu-mi fac probleme, ca tot el mi-a schimbat uleiul si in trecut. Daca iau Ravenol, probabil o sa se incrunte putin (asta fiindca are si el ulei la atelierul sau, Elf 5W-40), dar o sa-i treaca atunci cand o sa-i spun ca filtrele tot de la el le cumpar.
          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

          Comment


          • Ce sa zic...dacă te încrezi orbește în mecanicul tău specializat pe automobile Dacia (fără Reno?), nu pot sa-ți urez decât bafta!
            Îo unu' n-am încredere totala în niciun mecanic, oricât de bine lucrează.

            Comment


            • Originally posted by Cherubino View Post
              Dupa cum am precizat, schimbarea uleiului o va face mecanicul, care este...
              Atunci de ce te mai preocupa situatia? Daca il schimbai cu mana ta ti-as fi zis sa pui 3 litri si daca nu esti multumit cum arata pe joja (ca nivel) mai completezi cu 200-300 de ml, dupa caz.

              Comment


              • Ce pareri aveti despre uleiul Repsol?

                Comment


                • Mai precis, care din ele?
                  De folosit nu prea am auzit pacilea, dar putem sa incercam o parere, privind fisa tehnica, aprobarile samd.
                  Elite Cosmos 0w40, e cele mai tare ulei de al lor.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Originally posted by IancuMIC View Post
                    ...
                    Elite Cosmos 0w40, e cele mai tare ulei de al lor.
                    Pentru ce motor?

                    Comment


                    • Pentru...Porsche.
                      ...
                      In general pentru motoarele grupului VAG.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Nu stiam ca VAG mai face motociclete. Parca facea...

                        Comment


                        • La 45-50 de lei/litru, Cosmos Elite 0w40 o sa para multora prea scump. Adica tot alora care spuneau ca Mobil 1 e scump.

                          Uleiurile de motocileta Repsol sunt bune. La masini, poate prin Spania s-o fi folosind, in Romania e asa rar, ca poate fi numit ulei exotic.
                          Last edited by mr.K; 11 September 2017, 20:37.

                          Comment


                          • Am folosit eu la scuter Repsol 4T 10w-40 , un ulei decent , dar nu cred sa fie peste Mobil 4T sau Motul.
                            Pentru masina , no way, nu-l bag tocmai prin prisma faptului ca la Scuter nu mi s-a parut ceva wow.
                            La modul general , daca n-am fost dat pe spate de divizia lor 4T asta nu insemna ca acel Repsol Cosmos 0w-40 nu o fi ok , cine stie..dar nu cred.
                            Last edited by prometheus; 11 September 2017, 21:15.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Pentru un Golf 1,4.

                              Comment


                              • Fiind un TSI, ai nevoie de un low saps ca sa nu faca depuneri.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google