Jante Logan II Compatibilitati.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Salutare,
    Astept si eu sa ajunga al meu MCV Stepway, undeva pe la sfarsitul lui noiembrie (delerul zice ca ar fi 27 noiembrie) sau inceputul lui decembrie. Cum pe atunci voi avea nevoie de anvelope de iarna, ma gandesc sa ma pregatesc deja, sa le am. Eu m-am gandit sa iau si un set de jante de tabla pentru a le folosi cu anvelopele de iarna.
    Am vreo doua nealmuriri:
    1. voi face trecerea de la jantele de otel 16" la jante de otel de 15" (6JX15H2,4X100X60,ET40) - e ok, sunt compatibile dimensiunile astea?
    2. din prima nelamurire deriva si a doua: pot folosi aceleasi prezoane sau difera?
    3. t0rquemada spunea ceva de genul "Oricum veți avea sistem SSPP din fabrică ce complică lucrurile." In ce sens? SSPP e senzorul de presiune in pneuri? Ce imi trebuie in plus in acest caz?
    Multumesc

    Comment


    • #62
      1. Sunt compatibile! Dimensiunile rotilor (185/65R15) trebuie insa sa fie scrise in CIV, altfel le folosesti pe barba ta!
      2. Nu stiu daca sunt diferente la jantele de otel pe 16" dar presupun ca nu, asa ca vei putea folosi aceleasi suruburi.
      3. Nu stiu la ce s-a referit t0rquemada dar la masinile vandute acum sistemul de monitorizare a presiunii in pneuri este indirect, adica se foloseste de ABS, deci nu mai exista senzori de presiune.
      Last edited by DannyMC; 12 September 2017, 17:32.

      Comment


      • #63
        Multumesc pt raspuns.
        Pentru a fi inscrise in CIV trebuie sa fac eu ceva, sa cer eu sa se treaca toate dimensiunile compatibile? Sau se face automat?

        Comment


        • #64
          In functie de versiune se trece dimensiunea/dimensiunile compatibile. Din cate stiu nu poti sa ceri alte dimensiuni.

          Comment


          • #65
            Originally posted by DannyMC View Post
            3. Nu stiu la ce s-a referit t0rquemada dar la masinile vandute acum sistemul de monitorizare a presiunii in pneuri este indirect, adica se foloseste de ABS, deci nu mai exista senzori de presiune.
            La asta, postare din 2014!
            Jante dacia logan OZ,BBS,AEZ,ALLESIO,BORBET,DEZENT,DOTZ,ENZO,EXCITE,WOLFRACE Tires PIRELLI,MICHELIN.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • #66
              Deci nu mai este valabil la actuala generatie!

              Comment


              • #67
                Ok atunci, lamurit in privinta asta..

                Acum, ca "parte legala" ...mai ramane de vazut ce dimensiuni de anvelope vor trece pe CIV ...
                Pe mine m-ar interesa sa pot pune jantele pe 15 (6JX15H2,4X100X60,ET40) cu anvelope 195/65 R15, pentru ca astea ar fi se pare dimensiunile comparabile cu 205/55 R16 care vor veni pe masina, diferenta fiind foarte mica..

                Comment


                • #68
                  195/65 R16 nu e omologată

                  Value of the tachometric index X depending on tyres
                  185/65/R15 X=1895
                  195/55/R16 X=1891 (aluminium wheel rims)
                  195/55/R16 X=1903 (steel wheel rims)
                  205/55/R16 X=1928
                  205/45/R17 X=1879
                  205/40/R18 X=1895
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • #69
                    Eu am zis ca vreau sa pun 195/65 R15, nu pe R16. Este dimensiunea cu diferența cea mai mica fata de 205/55 R16, dimensiunea cu care vine mașina din fabrica..

                    Comment


                    • #70
                      Nici 195/65 R15 nu e omologată, deci arunci un ochi în lista de mai sus(e din blocul ABS de X52). R17 sunt pe Sandero GTline și R18 Sandero RS
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • #71
                        Ok, atunci. Din lista de mai sus înțeleg ca singura variantă pe R15 este 185/65 R15. Problema e că voi avea o diferență notabilă între viteza reală și cea indicată în bord..
                        Sau rămân la jante pe 16" dar vor mai scumpe, atât jantele cât și anvelopele..

                        Comment


                        • #72
                          [IMG]file:///C:/Users/claudiu/Downloads/30125498_1020849504736010_734780643_o%20(1).jpg[/IMG]

                          Comment


                          • #73
                            Are cineva ideie daca anvelopele de Sandero Stepway 205/55/16 vin pe jante cu J 6 si cu ce ET ? Mulțumesc

                            Comment


                            • #74
                              ET 37 vin pe sandero stepe
                              laureate 1.5l, albastru marin

                              Comment


                              • #75
                                Dar care este J la janta ?

                                Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google