Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Când nu este valabila polita de asigurare?! In linkul potat de tine nu apare.

    Comment


    • Asa este. Am pus un link, am modificat ceva si am sters un caracter in plus, drept pentru care n-a aparut in postare ca link (nu sunt eu de vina ca talpatak, tapatalk, ... e varza). Asta e linkul: http://m.gandul.info/magazin/atentie...rare-12881817?
      Last edited by Fanez; 16 September 2017, 21:00.

      Comment


      • Originally posted by Silviu View Post
        Din pacate, citez (din raspunsul Allianz), "inca nu a fost implementat sistemul ca istoricul sa se inregistreze pentru fiecare sofer, pe baza CNP-ului".
        Incepad de astazi se poate folosi serviciul web de interogare bonus-malus in sensul in care pentru persoanele fizice istoricul de daunalitate se va calcula doar pe baza codului CNP.

        - numarul de evenimente se va calcula prin adunarea tuturor daunelor platite in anul de referinta pentru polite al caror utilizator are CNP-ul introdus la cautare;
        - clasa b/m curenta se va stabili ca fiind cea mai favorabila asiguratului din cele active la data interogarii.
        Prin urmare, ceea ce anuntam e realitate acum; indiferent cate masini ai, se va putea beneficia de clasa cea mai avantajoasa. Valabil si in cazul cumpararii unui nou autovehicul.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Sursa informatiilor? Sau mai multe detalii?
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Norma 20/2017, privind asigurarile din Romania, a intrat in vigoare dupa publicarea in MO, adica la 01 08 2017. De abia astazi sistemul web de interogare a devenit operational.
            Deja astazi mai multi posesori de polite au avut mici surprize; evident placute.

            Va fi mare durere, in randul celor care, desi au vandut masinile, acestea inca figureaza pe numele lor; daca tipul o comite, i-a ars cu doua clase.
            De mentionat ca, in cajul persoanelor juridice, sistemul b/m se aplica fiecarui vehicul in parte.
            ...

            Ce alte detalii doresti sa afli?
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by IancuMIC View Post
              De abia astazi sistemul web de interogare a devenit operational.
              Vroiam sa aflu sursa informatiei sa le trimit celor de la Allianz ca sa-si actualizeze aplicatia online AllianzDirect ca nu merge automat, inca, la ei :-)

              Am testat pe emag si se pare ca unii si-au actualizat aplicatiile online dar mai sunt si intarziati. Probabil in zilele/saptamanile urmatoare se vor alinia toti.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Nu cred ca e nevoie sa le amintesti ca din 01 08 2017 se aplica Norma 20; in cel mai scurt timp, toti asiguratorii isi vor pune la punct sistemul informational si se vor alinia noilor reglementari. Sursa? MO din 01 08.
                In orice caz, e o treaba corecta, acordarea celei mai favorabile clase.
                ...
                Imi amintesc ce lupte s-au dat aici, cand se preconiza cresteri uriase de RCA; uite ca n-a fost chiar asa cum se estima.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Are cineva idee de ce variaza pretul rca la anumiti asiguratori?

                  Ieri la Omniasig aveam un tarif de 275 lei, astazi este 284 lei.
                  Am mai observat miscarea asta, dar am presupus ca nu am vazut eu bine.
                  Attached Files

                  Comment


                  • La emag e pret de broker nu de asigurator. Depinde, ori asiguratorul a schimbat tariful (desi putin probabil in intervale foarte scurte) sau brokerul sa fi umblat la comision sau alte motive :-)

                    Incearca direct la asigurator daca are online calculator de tarife.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • La Omniasig imi genereaza acelasi pret ca la emag.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Reinnoire polita RCA pentru 1 an la Groupama, motor 1.6, B8, fara decontare directa, 350lei. Cu decontare directa ar fi costat 539 lei.
                        Cel mai ieftin era la Asirom, 324 lei.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • O intrebare.
                          Dupa cat timp se opereaza in Cedam o asigurare RCA?
                          Am o asigurare facuta in 20 octombrie. Nici acum nu apare in Cedam.
                          Posibil sa fie un fals? Sa-mi fi luata o teapa? Asigurarea e facuta la un broker cu care lucrez de prin 2007.

                          Comment


                          • In 5 zile de la data emiterii politelor de asigurare, o societete de asigurari are obligatia de a transmite catre baza de date CEDAM, incheierea politei respective.
                            In caz contrar, trebuie sa te adresezi societatii care a incheiat polita.

                            Last edited by IancuMIC; 6 November 2017, 13:42.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Am sunat pe tipa cu care am facut si mi-a zis ca daca am asigurarea si chitanta e indeajuns.
                              Nu stiu ce sa zic. Imi expira la Logan poimaine. I-am zis ca daca nu imi rezolva pt Golf sa apara in Cedam, nu mai fac la ea pt Logan.

                              Comment


                              • La Omniasig iar s-a schimbat tariful
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google