Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • „Cererile pot fi depuse de azi la administraţia de domiciliu de către toţi cei care au plătit taxa. Nu contează dacă au vândut sau nu maşina. Pot face rost de o copie a cărţii de identitate a maşinii. Taxa o recuperează cel care a plătit-o, chiar dacă maşina e vândută altcuiva. Trebuie însă copie după cartea de identitate a maşinii, a talonului şi a chitanţei cu care a achitat taxa, dar, dacă omul nu găseşte chitanţa, o vom găsi pe la noi sau la administraţia unde a achitat. Vineri a apărut modelul de formular, dar, oricum, cererile nu se soluţionează fiindcă nu au apărut încă normele de aplicare la ordonanţă. Acestea trebuie să apară în 60 de zile de la publicare, adică până în 7 octombrie 2017. În norme vom vedea detalii legat de cum se va proceda, cum vor fi restituiţi banii, în ordinea depunerii cererilor, în ordinea efectuării plăţilor de-a lungul timpului. Ne aşteptăm la un număr mare de cereri având în vedere că sunt peste 29.300 de şoferi din judeţ care au achitat această taxă din 2007 încoace şi doar 4700 au făcut demersuri să o recupereze”, a spus şeful AFP Bistriţa-Năsăud.
    Proprietarii de mașini care au plătit taxa auto sau timbrul de mediu în ultimii ani pot să ceară, începând de astăzi, restituirea banilor de la stat. Formularul pentru recuperarea taxei auto a fost publicat vineri în Monitorul Oficial. Şoferii trebuie să îl completeze, să depună o serie de acte şi s


    Oare se va aplica și în București, deoarece nu am făcut copie după chitanță timbrului de mediu. În schimb am găsit decizia cu suma de achitat.

    Comment


    • E prostie sa poti sa recuperezi taxa daca nu mai ai masina. Adica pe langa faptul ca tu ai incasat niste bani in plus cand ai vandut masina tocmai pt faptul ca avea taxa platita, daca persoana care o detine in prezent va dori sa o vanda in viitor( cand poate se va reintroduce taxa) va deveni un escroc fara sa vrea, el promitand ceva si defapt in realitate noul cumparator va trebui sa o plateasca din nou.

      Comment


      • Nu se mai pune taxa de prima înmatriculare/poluare/timbru de mediu. Se va introduce, posibil, taxe de poluare în impozit sau pe zone în orașe, funcție de norma de poluare. O sa merg sa depun actele sa recuperez taxa plătită pe timbru.

        Originally posted by jonnie007 View Post
        Pai si eu daca am vandut carutza...pot recupera taxa?
        Da, sigur.
        Last edited by aris86; 23 September 2017, 10:19. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Eu am depus aceasta cerere in NOIEMBRIE 2016.
          Raspunsul prin MARTIE 2017:
          " Se restituie in cinci transe, cate 20%, suma de 600Ron/transa+dobanda la data platii...bla-bla..."
          "Prima plata IANUARIE 2017, a doua DEC 2017, urmatoarele '18-'19-'20....."
          Si acum adevatata veste:
          Acea prima transa din IANUARIE 2017 nu am primit-o nici pana in ziua de azi: "NU SUNT BANI!"
          Deci....ce facem acum?

          Comment


          • Originally posted by aris86 View Post
            Nu se mai pune taxa de prima înmatriculare/poluare/timbru de mediu. Se va introduce, posibil, taxe de poluare în impozit sau pe zone în orae, funcie de norma de poluare. O sa merg sa depun actele sa recuperez taxa pltit pe timbru.





            Da, sigur.


            De unde fac rost de copie talon si carte identitate sareta?
            Dovada ca am platit taxa o am.
            Keep walking...

            Comment


            • Incearca la politie, unde ai inmatriculat-o prima data, acolo trebuie sa existe la arhiva dosarul tau.

              Comment


              • Originally posted by jonnie007 View Post
                De unde fac rost de copie talon si carte identitate sareta?
                Dovada ca am platit taxa o am.
                Poti incerca si la firma de asigurari, daca ai avut casco. Eu asa am obtinut copia talonului.

                Comment


                • Casco n-am avut, o sa incerc la militie.
                  Keep walking...

                  Comment


                  • Daca am vandut masina anul trecut in Octombrie,taxa platita in Martie 2010 2087 lei,pot recupera taxa? Multumesc!

                    Comment


                    • Sigur că da, bineinţeles, te duci cu actele cerute la ANAF, adică CIV original şi copie, certificat de înmatriculare original şi copie - vezi să fie pe numele tău - ce mai trebuie, parcă cer şi copie după chitanţa de plată a sumei revendicate - originalul e la poliţie - dacă nu ai copie faci cerere să găsească ei în arhivă şi îţi dă o copie, buletin de identitate, cam astea sânt şi aştepţi acasa înştiinţare.

                      Comment


                      • Originally posted by CeDeBe-L View Post
                        Eu am depus aceasta cerere in NOIEMBRIE 2016.
                        Raspunsul prin MARTIE 2017:
                        " Se restituie in cinci transe, cate 20%, suma de 600Ron/transa+dobanda la data platii...bla-bla..."
                        "Prima plata IANUARIE 2017, a doua DEC 2017, urmatoarele '18-'19-'20....."
                        Si acum adevatata veste:
                        Acea prima transa din IANUARIE 2017 nu am primit-o nici pana in ziua de azi: "NU SUNT BANI!"
                        Deci....ce facem acum?
                        Astepti acasa...si astepti...
                        A mai primit cineva de curand ceva din banii astia?

                        Comment


                        • Pai, degeaba astepti, ca bani nu mai vin la bugetul ala de cand s-a scos timbrul de mediu.
                          Noua taxa de poluare doar sa mai aduca ceva malai pentru restituiri.
                          Apoi si astia care platesc noua taxa vor cere restituirea in instanta, se va face o noua esalonare, pana la pensie poate primim banii, daca nu traim destul, ii aduce direct la cimitir un reprezentant al ANAF.

                          Comment


                          • Originally posted by bogdan_cr View Post
                            Sigur că da, bineinţeles, te duci cu actele cerute la ANAF, adică CIV original şi copie, certificat de înmatriculare original şi copie - vezi să fie pe numele tău - ce mai trebuie, parcă cer şi copie după chitanţa de plată a sumei revendicate - originalul e la poliţie - dacă nu ai copie faci cerere să găsească ei în arhivă şi îţi dă o copie, buletin de identitate, cam astea sânt şi aştepţi acasa înştiinţare.
                            Citat din OUG 52/2017.
                            "Art. 1 alin. 4 La cererea de restituire se anexează, în original sau în copie, documentul doveditor al plăţii taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule, taxei pe poluare pentru autovehicule, taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule sau timbrului de mediu pentru autovehicule, respectiv chitanţa fiscală/ordinul de plată şi extrasul de cont, după caz, care să ateste efectuarea plăţii acesteia, precum şi copiile cărţii de identitate a vehiculului şi a certificatului de înmatriculare."
                            Sunt suficiente copiile. Cine a vandut masina e logic ca nu mai are cartea si certificatul. Copia dupa chitanta de plata se poate obtine din arhiva ANAF.
                            Last edited by liviunvl; 2 October 2017, 10:08.

                            Comment


                            • „S-a constituit un grup de lucru în vederea calculului şi gândirii corecte, încât să găsim o metodă prin care maşinile care poluează, care au o normă de poluare mică şi emisii de dioxid de carbon mari, să plătească o taxă de poluare. În toate ţările europene se merge pe normă de emisii. Eu condider că nu trebuie să punem o taxă la prima înmatriculare. Este ca şi cum gândim înainte, punem căruţa înaintea boilor, noi trebuie să ştim în momentul în care facem o astfel de taxă cât circulă maşina respectivă într-o anumită perioadă de timp, astfel încât să pot să îi faci determinarea de astfel de emisii”, a declarat ministrului Mediului, Graţiela Gavrilescu.


                              “O să ţinem cont de trei criterii - respectiv de capacitatea cilindrică, cea la care este impozitată orice maşină, norma de poluare şi al treilea - emisiile pe care le dau le dă fiecare autovehicul. Deocamdată nu avem o formă finală, analiza vreau să fie extrem de bine făcută comparativ cu tot ceea ce există în Uninea Europeană şi adecvată la ceea ce se întâmplă în România”, a mai declarat Graţiela Gavrilescu.


                              Ştirile de ultimă oră, disponibile online. Mediafax.ro iti ofera ştiri interne si externe în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport

                              Comment


                              • Si uite-asa o barba avea...
                                In continuare, o sa faca ce fac ei de obicei - o freaca la rece.
                                Exista atatea exemple de taxe de inmatriculare ( din Uniunea Europeana cel putin) de unde te poti inspira astfel incat sa nu mai existe pericolul sa contravina legilor din Uniune si sa ramana batuta in cuie. Dar bineinteles, noi vrem sa aratam ca suntem mai smecheri decat toti si iese o .... Ca de obicei.
                                O conditie pe care as vrea sa o puna atunci cand iti cumperi o masina ar fi sa dovedesti ca detii sau ai un loc de parcare. Asta inseamna la ora actuala sa nu pui caruta inaintea boilor !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google