Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am ajuns in tara si m-am uitat.Nu am carnet de intretinere
    Am doar 3 manuale : Carnet de garantie, Manual de utilizare si Radio classic
    In nici unul dintre ele nu se specifica cand se face revizia.
    In Carnetul de garantie scrie ca "revizia Dacia se va efectua in functie de periodicitatile definite in programul de intretinere" dar programul respectiv nu e nicaieri.
    In Manualul de utilizare am la final "Justificative de intretinere" ce contine cateva rubrici:
    - numar VIN /tip interventie/revizie
    - control anticoroziune OK/ Nu e OK
    - numar factura /Stampila/ comentarii diverse

    Cred ca aici imi pun stampila si rezultatul reviziei.

    Comment


    • Am vorbit sa fac revizia la AMAT.
      Mi-au zis ca ma va costa 440 lei.
      In pret intra ulei, filtre aer-ulei-polen, verificare frane, roti, diverse jocuri ale pieselor etc si manopera desigur.

      Comment


      • Ovidiu, in Manualul de utilizare, pe la mijloc, este inclus manualul de intretinere, nu mai este carnet separat.

        Comment


        • Nu este in manual! Nici mie, in Mai 2015 nu mi-au dat nici un fel de fisa de intretinere. Doar ca pe mine m-a interesat mai mult!

          Comment


          • Fisa respectiva:

            Comment


            • Nu am asa ceva.
              E util.Multumesc!

              Comment


              • Salut,
                doresc sa imi fac un pic "tema" in vederea sch. de distributie, iar cei care au trecut prin faza asta pot sa ma lamureasca un pic...
                -la kitul de distribuite este ok, am gasit acest cod de produs: 7701473001;
                -la accesorii intervine un pic dilema, am 2 curele:
                una (4pk), este pt AC si servo-directie si ar fi acest kit: 7701477533;
                iar a doua (3pk) este doar cureua simpla (fara intinzator-asa observ), pt alternator: 8200830182.

                Imi poate confirma dintre colegii cu acesta motorizare ca am ales bine curelele pt accesorii?
                Multumesc!
                ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                Comment


                • Salutare!
                  Nu mai am factura cu piesele, am schimbat distributia si curelele curelele de accesorii prin luna iunie si am avut aceasi dilema, dar a fost ok. Luasem piesele de origine de la un magazin (cunoscut, de ioncredere) , le-am montat in reprezentatna si au verificat/comparat cu cele ale lor, erau identice.
                  Preventiv, poti suna la orice dealer la departamentul de piese auto, iti vor confirma codurile pe baza seriei de sasiu.
                  De obicei, sunt amabili..

                  Comment


                  • Originally posted by ZFMFLORIN View Post
                    Salut,
                    doresc sa imi fac un pic "tema" in vederea sch. de distributie, iar cei care au trecut prin faza asta pot sa ma lamureasca un pic...
                    -la kitul de distribuite este ok, am gasit acest cod de produs: 7701473001;
                    -la accesorii intervine un pic dilema, am 2 curele:
                    una (4pk), este pt AC si servo-directie si ar fi acest kit: 7701477533;
                    iar a doua (3pk) este doar cureua simpla (fara intinzator-asa observ), pt alternator: 8200830182.

                    Imi poate confirma dintre colegii cu acesta motorizare ca am ales bine curelele pt accesorii?
                    Multumesc!
                    Acum sunt in stadiul in care am cerut cerere de oferta, pentru a ma decide unde merg sa fac distributia (servis multimarca sau reprezentanta)
                    Piesele ar fi acestea:
                    -Kit Distributie Logan 1.2 16 Valve, Original Dacia-Renault 7701476745 / 7701473001 (cod curea distributie : 8200106085);
                    -Kit Accesorii ( Transmisie ) Logan 1.2 16 Valve Cu A.C. Si Servo-Directie, Original Renault 7701477533 (cod curea AC+servo-directie de pe masina(foto): 8200830192 , 4PK 1538);
                    -Curea transmisie cu caneluri (alternator =foto de pe masina) OE RENAULT 8200830183 (3PK 751)

                    Unele informatii daca mai retin bine, sunt de la prometheus. Multumesc!
                    Masina are in prezent ~5,5 ani si ceva peste 65kkm...
                    Attached Files
                    ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                    Comment


                    • Vezi ca dacia are o promotie acum
                      Reducere 20% pentru masinile mai vechi de 4 ani la piese si manopera
                      sigpic

                      Comment


                      • În perioada 26 februarie 2018 - 30 iunie 2018, dacă ai un vehicul cu vârstă mai mare de 4 ani, te primim în service cu reduceri de 20%* la manoperă şi piese de origine din segmentele întreţinere, uzură şi mecanică.

                        Alege gama economică, special dedicată maşinilor cu vârsta mai mare de 4 ani prin Dacia Service 4+ cu preţuri mai mici faţă de piesele de origine, garantând totodată calitate şi siguranţă.

                        Dacia Service ti-a pregatit cele mai noi oferte si promotii pentru autoturismul tau. Descopera-le si profita de preturile mici acum!
                        Last edited by aris86; 16 March 2018, 13:56. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by aris86 View Post
                          ...
                          Alege gama economica, special dedicata masinilor cu vârsta mai mare de 4 ani prin Dacia Service 4+ cu preturi mai mici fata de piesele de origine...
                          Gama experimentala "Motrio".

                          Comment


                          • Inlocuire curele/distributie

                            Masina a cam implinit 5.5 ani si 65.700km, asa ca inaintea verii am decis schimbul de curele/distributie, fara pompa de apa (in urma verificarilor am decis ca trebuie sa mai duca inca o distributie, in ciuda unui f. mic joc de-abiea sesizabil).
                            Piese cumparate de mine, de la epiesa.ro (fara a face reclama):

                            -216 lei =Kit Distributie Logan 1.2 16 Valve, Original Dacia-Renault 7701476745 / 7701473001 ,
                            (cod curea distributie : 8200106085) ;
                            -179 lei =Kit Accesorii ( Transmisie ) Logan 1.2 16 Valve Cu A.C. Si Servo-Directie, Original Renault 7701477533, (cod curea AC+servo-directie: 8200830192 , 4PK 1538) ;
                            -36 lei = Curea transmisie cu caneluri (alternator) OE RENAULT 8200830183 (3PK 751)

                            -cost piese: = 431 lei;
                            -manopera servis multimarca = 212 lei (schimb distrib + inspectat/verificat jocuri );

                            Total distributie = 643 lei.

                            Cu prima ocazie voi inlocui lichidul de racire si bujiile....,dar sa vina un pic caldura (parca ne pregatim de Craciun nu de Paste)
                            Attached Files
                            ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                            Comment


                            • A doua revizie 20.000 km. Ulei DaciaOil 5w30 4l si filtre de origine 496 lei la "reprezentanta".

                              Comment


                              • Bucuresti ?
                                Originally posted by Fanez View Post
                                A doua revizie 20.000 km. Ulei DaciaOil 5w30 4l si filtre de origine 496 lei la "reprezentanta".
                                Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google