Consum Logan 1,0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Aris, pai eu butonul cred ca-l am fizic,nu ? doar ca nu functioneaza. Sau e din ala dummy de nu face nimic? Deci in teorie doar sa cumpar buton care sa functioneze si update la soft ? Si in meniu pe medianav unde ar veni? in locul hartilor?

    @Bolovan Cred ca viteza medie e undeva la 40/h . Iti dai seama ce taraiala prin Bucuresti daca in afara i-am dat constant 120-130 ! O sa fac poza maine ca imi e lene sa ma duc la masina acum.
    Last edited by sadicu; 15 November 2017, 16:54.

    Comment


    • 40km/h? eu in tm am max 18km/h
      Viteza medie, in conditiile in care eu circul mai mult in afara orasului...este undeva pe la 41Km/h

      Comment


      • Originally posted by sadicu View Post
        Si in meniu pe medianav unde ar veni? in locul hartilor?.
        Incurci module Eco al masinii, in momentul in care apesi pe buton schimbandu-se dinamica masinii, cu meniul Eco2Drive din Medianav, unde iti trebuie multiplexor ca sa poti avea datele

        Comment


        • Butonul eco se afla lângă cel de reglare oglinzi electrice în partea stânga a volanului. E cu o singura apăsare în jos. La acționarea lui, odată activează eco, a doua oara îl dezactivează. Butonul este în doua variante cu mufa neagra/albastra.

          Comment


          • Cred ca e ce zice Onixer, am incurcat modul Eco cu Eco2Drive.
            Da, la mine primul buton e pentru oglinzi, pe urma cel de dezactivare senzori parcare si pe urma asta ECO care e dummy, dar cum ai zis ar trebui sa functioneze la fel ca cel pentru senzori, apesi se activeaza mai apesi o data se dezactiveaza.
            Acum intrebarea de 100 de puncte, cum stii ca merge eco ? doar ca ai apasat un buton ? Nu ar trebui legat la media nav sa-ti zica ceva acolo?

            Comment


            • Se aprinde un martor luminos ECO in bord.

              Comment


              • Si masina este mai lenesa.

                Comment


                • N-ai cum sa nu iti dai seama de Eco, masina zici ca e stricata.

                  Pe de alta parte a pus cineva Eco pe 1.0? Poate nu are modul asta de functionare programat deloc, am inteles ca nu are Eco nici pe versiunea Prestige.

                  Comment


                  • Nu are eco pe motorizarea asta. Nu e vorba de versiune

                    Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Daca ii mai pui si ECO la 1.0 SCE..
                      Adica, din moment ce are un consum jenant , aproape de diesel, la ce sa mai chinui motorul..eu vin de pe motor de 1.2 16V si acesta nou chiar e mai reusit. Om vedea si fiabilitatea in timp.
                      In plus, daca o tii turata in limite normale, chiar se misca mai bine; la 1.2 nu am scapat de acel lag la demaraj, la 1.0 parca e mai vioaie cred ca datorita atat cutiei cat si faptului ca se tureaza mai repede.
                      Acum, daca ii pui ECO, s-a terminat povestea..

                      Comment


                      • E mai leneșă mașina cu eco.
                        De când am făcut update la injectie nu mai am lag la accelerare. Consum de 7,7 litri în oraș cu eco e mulțumitor, însă mă bate gândul sa risc sa pun GPL la 1,2. Merita?

                        Comment


                        • OK e clar, ECO probabil este fiabil pe motoare mari , in niciun caz pe 1.0 , 1.2

                          Comment


                          • @sadicu pe al meu, 0.9 modul eco este foarte ok in oras (aka nu simt nevoia de mai multa putere)...afara-i alta mancare de peste. Dar pt oras...singura chestie care se simte este un consum usor mai mic

                            Comment


                            • Originally posted by sadicu View Post
                              OK e clar, ECO probabil este fiabil pe motoare mari , in niciun caz pe 1.0 , 1.2
                              Poate la 1,0 se poate sa nu mai aiba influenta, insa din moment ce bolovan a simtit o reducere a consumului, poate si la tine sa fie la fel.

                              Comment


                              • Pe 0.9 am simtit (n-am condus 1.0...o sa-mi fac timp...macar pt un drivetest). Dar ma postat pe sectiunea dedicata. In medie scade cu aprox 0.5L. Iar intr-un oras gen timisoara aproape 1L (unde viteza medie variaza intre 16.5 si 18Km/h)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google