Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Testele cu bila nu sunt relevante, la un test de aditiv minune au inlocuit uleiu cu sapun si cola...si surpriza, a iesit printre cele mai rezistente solutii la uzura.

    Testele astea nu reproduc ce se intampla in motor. Hai sa vedem la ~100grC dus uleiu care din ele rezista mai bine la test, asta ar fi un aspect.
    Mai sunt multe care lipsesc din test, dar n-are rost s-o lungim.

    Comment


    • Am gasit un articol, vechi ce-i drept, din '96, dar care pare sa fie relevant pentru discutia de aici.

      Link : http://www.xs11.com/xs11-info/tech-t...otor-oils.html

      Comment


      • Oferta la Mobil 1 5w30ESP pe emag, 118 lei/4 litri, adicatelea mai putin de 30 de lei /litru.
        Cine nu doreste, cu Elf si DaciaOil tot inainte!

        Comment


        • Ravenol-ul SSL 0W-40 are deja 4000 km. Cred ca arata bine, deocamdata.
          OW 40 (1).jpg
          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

          Comment


          • Si cu ce mi-a venit Dacia din fabrica, arata similar oleiul cu cel din poza ta pana in 6000-7000km. Dupa 8000, situatia era alta.

            Comment


            • Nu prea e acelasi lucru; masina dumitale are cateva mii, iar aia a lui nea Cherubino are cateva zeci de mii bune. Peste suta, cred.
              Last edited by IancuMIC; 12 January 2018, 11:59.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Pai, acu are ~14000km si e uleiul negru carbune. Oricum, am inteles ca uleii astia de sinteza, au efect detergent si nu prea mai sunt sanse sa se formeze depuneri prin motor, mai ales daca e schimbat uleiul la interval de pana in 15,000 km.

                Comment


                • Cam orice ulei rezista bine cateva mii de km, intr-adevar, dupa 5-6 mii incepe sa se faca diferenta.
                  Uleiul dintr-un motor nou e ceva mai pplin de particule metalice, ca urmare a finisarii prin rodare e pieselor in miscare.

                  Comment


                  • Eu pana anul trecut in septembrie, cand am pus Ravenol-ul, am avut doar Elf 5W-40 (asta a fost de fapt uleiul pe care l-a folosit in permanenta si primul proprietar al masinii si care era in motor la momentul in care am cumparat-o eu), pe care-l schimbam la 7500 km. N-am avut curiozitatea niciodata sa-i urmaresc evolutia in motor, asa cum faca acum cu Ravenol-ul, deci nu ma pot pronunta cum arata la un numar similar de kilometri parcursi cu el. Producatorul uleiului afirma ca acest Ravenol 0W-40 permite schimbarea sa la intervale de timp mai mari. Pentru ca investitia in acest ulei sa se justifice d.p.d.v. financiar, ar trebui ca urmatorul schimb sa nu fiu nevoit sa-l fac mai repede de 12-13000 km. De-asta am decis sa-l urmaresc la fiecare 1000 km, sa vad daca a meritat si daca voi continua in viitor cu acest ulei.

                    Originally posted by IancuMIC View Post
                    Nu prea e acelasi lucru; masina dumitale are cateva mii, iar aia a lui nea Cherubino are cateva zeci de mii bune. Peste suta, cred.
                    105338 mai exact, azi, 12 ianuarie, ora 11,03.
                    Last edited by Cherubino; 12 January 2018, 12:03. Reason: Automerged Doublepost
                    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                    Comment


                    • In general, depunerile (rasini, lacuri) dintr-un motor sun rezultatul unor procese de degradare ale uleiului, cum ar fi nitrarea, oxidarea.
                      Eu recomand o singura masura, pentru evitarea acestor neplaceri, cauzate de acele nenorocite depuneri; schimbarea uleiului la timp si folosirea unor filtre de calitate, capabile sa controleze substantele solide în intervalul 1 - 20 microni, chiar si mai mici. Contaminarea solida intr-un motor cu uzura normala ( se spune) se află în intervalul 1-20.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • parca vorbiti din carti. ce filtre mai bune decat alea de "origine" ,din fabrica puse , sa puna omul ? si uleiul tot se innegreste intr-un hal fara de hal. nu e clar ? uleiul e prost. defapt e bun pentru cei care dau garantie 100.000 km maxim. dupa D-zeu cu mila si prostu cu banu.
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • Pai nenea Iancu n-a scris ca filtrele "de origine" nu sunt de calitate.
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • adica tu de ce nu pui oloi de calitate "DACIA" ? Si il poti schimba "la timp" , adica 15-20.000 cat da producatorul. Ca e prea bun ? Folosesti si niste filtre de calitate cum e "singura recomandare" si vezi cat e de bine . nu ?
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Hei, sezi bland c-o iei pe aratura.
                              Unde ai citit tu ca eu as fi nemultumit de uleiul pe care-l am acum? Eu n-am fost nemultumit nici de Elf 5W-40, l-am schimbat pentru ca am vrut sa incerc si altceva.
                              Iar in ceea ce priveste filtrul, e tot de origine Renault, n-am trecut la alt model.
                              Last edited by Cherubino; 13 January 2018, 01:11.
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment


                              • aratura e buna pe creer. de ce te crezi tu centrul universului ? nu ziceam nici de elf nici de ce ai tu acum in motor. ziceam de oloi dacia .
                                20.000 km ... cu mama filtrelor nu face fata decat in garantie.
                                Last edited by Costi-bc; 13 January 2018, 13:04.
                                o/____\o
                                (i)
                                .........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google