Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Așa este. S-a păstrat această regulă de către normele ASF chiar și după apariția OUG care schimba regulile RCA. In norma 20/2017, ASF tot specifică faptul că
    Art 13 (12) Asigurătorii RCA încheie contracte RCA a căror valabilitate începe la cel mult 30 de zile după data emiterii acestora.

    Comment


    • Originally posted by Lucian_2011 View Post
      GabY!
      Este fara decontare directa!
      Imi pare rau ca trebuie sa o spun dar nu are decontare directa. Pretul cu decontare directa la Allianz crestere in medie cu 100 lei.
      Dupa cum se vede pe polita la tariful decontarii directe este trasa linie
      Deci....nu este cuprinsa





      Motivul ieftinirii este faptul ca au crescut procentele de reducere pe clasele de bonus
      Astfel B8 a crescut reducerea de la 32% la 50%

      de fapt a revenit la cea dinaintea lui 23.12.2016
      da,acum am vazut,asa primisem oferta,oricum nu ma prea intereseaza,in 12 ani si peste 200.000 km am zero accidente asa ca ...........

      Comment


      • Originally posted by gecmc94 View Post
        Are cineva o părere despre evoluția costului asigurărilor? Există perioade din an când este bine să o cumperi? Cred că o să incep să monitorizez săptămânal costul pentru că imi trebuie din martie.
        Nu poate nimeni sa spuna cum vor evolua costurile asigurarilor RCA.
        Cine afirma ca poate previziona pretul minte.

        O singura previzionare poate fi facuta, si asta la sfarsitul anului. asta ar insemna o scadere cu 5% pentru o clasa de bonnus existenta de B1-B5 sau 10% pentru B6-B7 si asta in cazul cand nu ai accidente in anul respectiv

        Comment


        • @gecmc94
          Polita se poate incheia doar cu maxim o luna inainte de expirarea celei vechi. Asa ca degeaba gasesti pret bun, discount sau alt avantaj in decembrie daca polita iti expira in martie. Iar pretul asigurarilor...ca toate preturile ne asteptam doar sa creasca. Mai mult sau mai putin...dar mereu ceva peste

          Comment


          • Ai perfecta dreptate.

            Am uitat sa specific acest fapt.
            Dar pentru o perioada de maxim 30 zile putem gasi niste supterfugii.
            Last edited by 77sky; 13 February 2018, 14:24.

            Comment


            • Fata de anul trecut, pretul unui RCA cu bonus maxim a scazut in cazul meu cu 25%, probabil ca urmare a majorarii procentului de reducere in caz de bonus maxim.

              Comment


              • 3-4 dintre marii asigurători de pe piaţa de RCA au avizat la Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) noi tarife pentru luna martie 2018. Brokerii cred că vor fi însă doar ajustări pe categorii auto şi nu o mişcare masivă a pieţei preţurilor RCA.
                Cam o treime din numărul poliţelor emise de intermediarii în asigurări sunt poliţe RCA emise numai pe o lună, iar tendinţa este una de creştere a numărului acestora. Frecvenţa daunei pe poliţele încheiate pe perioade scurte a crescut, punând astfel presiune pe preţ, după cum spun brokerii de asigurări, iar gradul de cuprindere în asigurări a scăzut probabil în apropierea lui 50%, după cum apreciază un broker. În plus, 3-4 dintre marii asigurători de pe piaţa de RCA au avizat la Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) noi tarife pentru luna martie 2018. Brokerii cred că vor fi însă doar ajustări pe categorii auto şi nu o mişcare masivă a pieţei preţurilor RCA.

                Comment


                • 18 lei mai putin, am platit, ca anul trecut...la acelasi asigurator.

                  Comment


                  • Dupa scaderi, revin cresterile.
                    Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) a publicat pe propriul site tarifele de referinta pentru politele de asigurari auto obligatorii, tariful mediu urmand sa urce cu 9% pentru persoane fizice, de la 692 de lei la 756 de lei, in vreme ce pentru firme tarifele medii cresc cu 11%, de la 1.574 lei la 1.752 lei.

                    Comment


                    • Eu am primit acum 3 zile o oferta( până pe 24.03 valabilă) de la Generali.
                      356 an si 531 an cu decontare directă. Arată bine spun eu.
                      Anul trecut 750 ( pret blocat) si la mașină veche tot undeva la 350

                      Comment


                      • In locul tau, m-as grabi sa o inchei.

                        Comment


                        • Generali are 175 lei DD (decontarea directă). La Allianz este 88 lei.

                          Au apărut azi noile tarife de referință cam cu 10% mai mari.

                          Comment


                          • Am fost sunat de la Meridian pt asigurare
                            Generali 12 luni 356lei - 531lei decontare directă
                            Allianz 12 luni 370 lei - 458lei decontare directă.
                            O sa merg pe allianz

                            Comment


                            • Preturi decente la RCA, luna viitoare imi prelungesc polita

                              Comment


                              • In principiu as fi de acord cu decontarea directa avand in vedere ca asiguratorul este cel care poate tine cont ca ai optat pentru acest cost suplimentar.
                                V-as recomanda sa o solicitati chiar daca poti beneficia de aceasta in urmatoarele cazuri:
                                1. masina vinovata sa fie asigurata la o societate romanaeasca;
                                2. masina sa fie inmatriculata in Romania;
                                3. Accidentul se produce pe teritoriul Romaniei;
                                4. nu se despagubesc daunele create de vatamari corporale.

                                ATENTIE:
                                Decontarea directa nu este aplicabila cu o masina inmatriculata in Bulgaria, chiar daca soferul este roman.

                                Puteti analiza cat de buna este o societate de asigurari daca analizati numarul de zile in solutionarea daunelor. si in acest caz va spun ca sunt diferente.

                                Succes in alegerea societatii!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google