Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ai uitat industria energetica, in mare parte "cărbunoasa".
    Eu am zis, nu orice cetatean isi va permite sa dea >30.000 euro pe o masina electrica.
    Ca o sa scada preturile, poate. Cand? Peste 30 de ani?

    abtine-te de la tenis pe stiri auto...
    Last edited by Seba; 25 January 2018, 16:11. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • azi am citit ca mercedes, bmw si vw au fosrmat, se pare, un cartel, care, printre altele, testa la o clinica din germania reactia oamenilro la diferite doze de exizi de4 azot pt a evalua efectele dieselelor asupra oamenilor. in paralel, in sua, acelasi cartel facea teste pe maimute. ma intreb, o fi testat si efectul funinginii si al cianurilor? sau au manarit si testele astea, ca sa le dea lor bine si sa justifice existenta si ecologia maretului motor de tractor?
      alta stire ar fi ca ford recheama cateva mii de ecosport-uri cu 1.6 ecoboost, pe motiv ca se deformeaza chiulasa si se scurge ulei, existand risc de incendiu (au si avut cateva zeci de incendii) si remediaza ei in service, cu un senzor de nivel al antigelului, care daca detecteaza scaderea brusca de nivel, avertizeaza soferul sa se opreasca sau ia foc. faina rezolvare asta dupa problemel cu 2.3ecoboost, tot chiulase deformate, a nou-lansatul focus st/rs.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Eu ti-am spus ca mamutii aia fara tedei sunt ca si inexistenti.
        Da stiu, GTI, 2.0
        Acum vor sa convinga lumea ca dizelul lor e mai altfel decat dizelul de la altii.
        Asta da, ipocrizie.
        ...
        Institutul Olandez pentru Sănătate Publică a dezvăluit că efecuteaza în mod regulat teste pe oameni pentru identificarea efectelor gazelor de eșapament ale motoarelor diesel.
        Last edited by IancuMIC; 31 January 2018, 19:13.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Acum ce sa spun, toate motoarele noi pe benzina cu clindree redusa sunt niste pocnitori cu fiabilitate redusa, ca se numesc tce, tsi, ecoboost.
          Incep sa ma indoiesc de faptul ca dieselul va disparea asa usor, alternativele benzinare sunt jalnice.
          Raman cu steagu sus asiaticele.

          Comment


          • Din lupta sustinatorilor dieselului cu...restul lumii
            Reprezentanţii laboratorului care a efectuat o parte din studii au declarat că Volkswagen a contestat rezultate, pentru că nu corespundeau cu aşteptările grupului.
            Noi dezvăluiri în scandalul testelor cu gaze de eşapament efectuate pe oameni şi maimuţe de marii producători auto germani. Potrivit cotidianului Bild, rezultatele acestor teste au fost ascunse pentru că erau devastatoare.


            Ipocrizie germana, fara limite.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Vanzari auto in Romania

              Cu trimitere la o persoana care a achizitionat recent un autoturism Kia Cee'd

              Marcile de autoturisme noi (inclusiv SUV-uri) cele mai vandute in Romania in anul 2017 sunt (incepand cu cea mai vanduta):

              1. Dacia
              2. Volkswagen
              3. Skoda
              4. Renault
              5. Ford
              6. Opel
              7. Toyota
              8. Hyundai
              9. Mercedes
              10. Suzuki

              Evident de la fiecare marca s-au vandut mai multe sau mai putine modele, dintre care unele in numar mai mare sau mai mic.

              Dincolo de caracteristicile tehnice, de pret (ambele evident conteaza mult in decizia de achizitie) si mai ales de gustul clientului (argument decisiv de cele mai multe ori) de ce as alege sa cumpar o marca de masina (in cazul de fata Kia - nu am nimic cu ei, chiar imi plac masinile pe care le fac) care nu se afla in top cele mai vandute 10 (zece!) marci de masini in Romania.

              Adica marea majoritate a oamenilor din jurul meu aleg un model de la oricare din cele 10 marci si vin eu (mai cu mot) si cumpar altceva.

              Nu spun sa cumparam toti o singura masina (ca inainte de '90 - cu mici exceptii) dar avem totusi o multime de modele de la zece marci. Oare multimea este prea mica?
              Last edited by abc; 13 February 2018, 16:24.

              Comment


              • Nu spun sa cumparam toti o singura masina (ca inainte de '90 - cu mici exceptii) dar avem totusi o multime de modele de la zece marci. Oare multimea este prea mica?
                Fara suparare, dar cred ca regreti comunismul.
                Adica daca ai avea bani de Ferrari, tu nu-ti cumperi doar pentru ca in Romania nu e in top vanzari?

                Tu esti cel cu Loganul?
                La semafor se opresc un Logan şi un Ferrari. Şoferul din Logan îi face semn celui cu Ferrari să coboare geamul şi îl întreabă sec:
                - Ia zi, merge maşina? Eşti mulţumit de ea? N-am văzut prea multă lume că-şi cumpără...
                Dacia e in top vanzari in Romania doar pentru ca romanii n-au prea multi bani de aruncat pe masini, altfel ai vedea pe strada doar marci premium.

                Daca un cetatean are de "aruncat" inca 500 de euro pe o Kia si inteligenta sa o faca, ce ai tu impotriva lui?
                Last edited by mr.K; 13 February 2018, 16:40.

                Comment


                • Kia nu este totuna cu Ferrari

                  Nu stiu cum as proceda daca chiar as avea bani de Ferrari

                  Probabil as schimba inainte casa si orasul (adica tara), poate si continentul - dar la asta mai reflectez!
                  Last edited by abc; 13 February 2018, 16:47. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • mercedes e pe 9, deci e masina de evitat? eu zic ca e irelevant topul in cauza. mai ok ar fi topul pe clase de masini (mica, medie, compacta, lux) si pe clase de pret si pe fiabilitate. ei, atunci daca gasesti aceeasi masina in 3 topuri pe aprox aceeasi pozitie, aia e masina de luat. degeaba dacia e ieftina, daca la fiabilitate si confor e praf, degeaba mercedes e super-lux daca la pret si fiabilitate e degeaba. o cifra aiurea de vanzari nu inseamna mare lucru. faptul ca vw e a doua cea mai vanduta masina, iar problemele lor la motoare, mai nou rugina la caroserie sunt cunoscute, pretul e dublu fata de dacia, dar romanul insista s-o cumpere, inseamna ca e o masina buna? unde sunt porsche, bmw, peugeot in top? psa au niste motoare de-ti sta mintea in loc, dar nu se vande pt ca stie vecinu ca peugeot e scump la intretinere, a auzit el de la un var care avea un vecin a carui frate avea peugeot. si nu vad mazda si honda in top, a caror vanzare a crescut exponential in ultima vreme si care ca si fiabilitate dau clasa la aproape orice masina din topul ala, sunt si relativ ieftine, deci masini de luat, dar la noi n-au trecere ca n-au 1.9tdi
                    in ultima vreme kia si hiunday fac masini al dracu' de bune, lucru recunoscut si de nemti. dar romanii cumpara in continuare dacia sau vw, pt ei altceva nu exista, decat eventual bmw din '99.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • În următorii ani, kia ceed va fi opțiunea numărul 1 la achiziționarea unei alte mașini, urmata de hiunday, toyota. Mazda, Honda rămân opțiuni scumpe în continuare.

                      Comment


                      • Macar daca era un top de vanzari auto noi catre proprietari persoane fizice.
                        Cu siguranta Dacia (cea mai ieftina) conduce detasat topul la persoane juritice (firme) in care pretul de nou , costurile de intretinere pe 3 ani si asigurarea Casco conteaza mult mai mult decat confortul sau siguranta. Nu mai vorbim de accesorizare (trapa , piele , xenon, led, gama larga de motoare , pachet "sport" , etc)
                        Pacat ca fordul nu vinde prea bine. Oare daca se mai producea matiz-ul nu era in top ?
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • Cele mai vandute culori

                          Comment


                          • Albul e cel mai ieftin, nu e vorba de preferinte cromatice, ci de malai.
                            Uitasem. Singurii care prefera albul sunt cocalarii cu ics6, chiu7, oamenii normali vor negru/silver/..alta culoare.
                            Last edited by mr.K; 14 February 2018, 15:22.

                            Comment


                            • din cate stiu, nu-s cocalar, n-am nici ics6, nici chiu7...probabil sunt doar anormal
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • mr.K si ligheanul meu este alb asta nu inseamna ca sunt un ciudat/cocalar/extraterestru, si da masina s-a vrut a fi cat mai ieftina la achizitie cu minime dotari de bun simt la vremea respectiva.

                                Cand vine vorba de culoare ,fiecare cu gusturile lui , pentru unii unele masini arata bine pe o anumita culoare , altele nu, daca incepem acum sa catalogam oamenii in functie de culoarea masinii...no comment .

                                On topic:
                                BMW a prezentat noua generație X4. SUV-ul coupe pregătit de nemți are acum un look modificat, un interior revizuit, tehnologii moderne și șapte motorizări. Debutul internațional va avea loc în cadrul Salonului Auto de la Geneva.


                                Personal nu-mi place interiorul noului X4 , cel anterior iti da o impresie de premium , cel nou lansat cam palid la acest capitol.
                                Last edited by prometheus; 14 February 2018, 16:45.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google