Consum LOGAN 2 1.5 DCI 90CP DPF

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Autostrada spre piteste este in panta pe sensul de dus, intors spre bucuresti consumul este mai mic. Cel putin eu de fiecare data cand am fost pe A1 asa mi s-a intamplat.

    Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

    Comment


    • mie mi se pare un consum cam mare. cu a mea, daca e mai anemica, desi are power chip, am fost in ardeal in sept, 375 km cu 13 litri. ce-i drept am mers la consum pe autostrada, cu 110 km/h.
      oricum, diferenta mi se pare maricica. 6,5 e consum de benzinar

      Comment


      • Benzina la 130 sare de 7.5 garantat, orice masina. De obicei se duce spre 8-9. Si in general intre 110 si 130 e diferenta de 1-2 l cel putin la consum. 1.5 dci la 100-110 ar trebui sa stea chiar sub 5 daca e masina goala si nu bate vantul din fata iar la 90 ar trebui sa consume cam 3.5. Sub 90 deja creste consumul iar 80 e cam limita cat duce in a 5-a, la mine deja sub 90 consuma mai bine in a 4-a.

        Si mie mi se pare ca A1 e in panta.

        Comment


        • Masina din semnatura, exclusiv oras, 7,5-7,8 l la suta km la ora actuala, cu destul la relanti din motive diverse. Numai Alto 55 sau Maxx Motion. Se incalzeste mult mai repede decat fostul Cielo.

          Comment


          • Detin un logan 2017 1.5dCi 90cp,momentan un consum de 5.3l desi stiu ca pot scoate cu usurinta mai putin, mentionez ca fac odata la 2-3 saptamani braila-bucuresti pe DN2 si DN2B. Niste sfaturi?

            Comment


            • Originally posted by btr28 View Post
              Niste sfaturi?
              Foloseste daca ai pe masina limitatorul de viteza, scoti cel mai bun consum. Nu cruise control, cu ala consumul e mai mare si oricum e mai usor de condus cu limitatorul. Pui pe viteza cu care vrei sa mergi si tii pedala apasata spre capat, masina nu va depasi viteza si va avea cel mai bun consum. Daca ai nevoie de o depasire sau o accelerare apesi brusc de acceleratie pana la fund si trece de limitare, apoi cand ajungi sub viteza reglata limitarea se activeaza din nou. E lux! Eu merg de ex pe DN1 Buc-Ploiesti cu limitatorul pe 78 km/h si intre localitati o accelerez peste.

              La mine media de consum la pompa pe 40.000 km (am inregistrat fiecare alimentare) e de 5,25, pare rezonabil ce ai acolo. Dar daca nu bag mult oras sau autostrada reusesc sa stau la un 4.7-4.8.

              Comment


              • Pe A2 134 km/h pe cruise control, mers constant, 2500 rot, a 5-a, consum 7,4-7,6 l/100.
                Last edited by alexinno; 17 December 2017, 18:38.

                Comment


                • Cam asa este pe vremea asta

                  Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk

                  Comment


                  • Braila-Rzeszow (Polonia) si retur, cam 2800 km , 5,6 consum CB, mers cat de tare s-a putut (80-110 pe DN si E, 134 pe autostrada), trei persoane, masina plina ochi la intoarcere,inclusiv portbagaj suplimentar de 75 kg, ruta prin pasul Dukla. Supermulțumit!
                    Last edited by alexinno; 7 January 2018, 18:33.

                    Comment


                    • Apropo de consumuri la 1.5Dci E6, la al meu MCV 2017, pe autostrada 120 setat pe pilot, depasiri 130-140, sub 6-6.5 nu scade. la voi tot asa?

                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by SoNyKeL View Post
                        Apropo de consumuri la 1.5Dci E6, la al meu MCV 2017, pe autostrada 120 setat pe pilot, depasiri 130-140, sub 6-6.5 nu scade. la voi tot asa?
                        Da, si la mine tot asa consuma

                        Comment


                        • Da, am postat si eu anterior.

                          Comment


                          • mcv 2017 tocmai ce am terminat rodajul, autostrada 130 de km/h constant consum de 6%. Are momente cand scade sub 6 dar eco trebuie sa fie activat.

                            Comment


                            • buna.
                              eu azi mi/am cumparat un logan cdi 90 si pe paginile de inceput toti se lauda cu 4,2, iar aici toti se plang ca le consuma 6 7%, astea noi consuma mai mult sau care e smecheria aici.

                              Comment


                              • Din experienta mea oamenii se lauda cu consumuri in jur de 4 pentru ca reusesc sa faca aceste consumuri, dar aici trebuie mentionat ca daca vorbim de consumuri ce se invat in jur de 4 atunci vorbim si de un anumit mod de folosire a masinii(mers in afara localitatii la turatii in jur de 1750 r/m in treptele superioare fara accelerari bruste si in temperaturi aprope de cele ideale), in conditii reale de utilizare (circulat prin oras (cu trafic mediu) aprox 60% din traseu, mers la servici si innapoi, la cumparaturi, etc) te poti astepta la consumuri de 5.5-6 la temperaturi in jurul a 20 grade C la care adaugi aprox 20% la temp in jurul a 0 grade C si 30% la -10 grade C

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google