Logan ABS Plus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La Dacia Service banuiesc, mi se pare exagerat de mult. Mie mi-a zis dealerul (de fapt baietzashu' de la tejghea) ca se rezolva si costa 30 lei, dar daca e 90 ron nu se merita te duci in oras la altcineva.
    Logan ABS plus 1.4

    Comment


    • ca sa iti mearga garantia la instalatia electrica si la scula care o pui pe masina factura e de baza poate sa coste si 1 ron dar sa ai factura de service autorizat (nu prea stiu ce inseamna "autorizat" dar asa e expresia)

      Comment


      • Originally posted by gabriel
        ca sa iti mearga garantia la instalatia electrica si la scula care o pui pe masina factura e de baza poate sa coste si 1 ron dar sa ai factura de service autorizat (nu prea stiu ce inseamna "autorizat" dar asa e expresia)
        Cred ca autorizat este un service care are in obiectul de activitate si instalatii electrice la masina sau orice electrician care are PFA (si implicit iti poate da factura) care are carton ce ii da dreptul sa intervina la instalatia electrica a unei masini. Acum insa cred ca ar trebui citit cu atentie si contractul de garantie de la Dacia, e posibil sa vrea numai electricieni certificati de ei.

        Din ce am inteles si eu de la unul de la altul ar fi bine sa lucrezi cu cei de la Dacia pt unele lucrari pt ca li se face training express pt masina asta si pt anumite modele de casetofoane si alarme, altfel risti sa iti faca alte boacane. Si cunosc un caz concret, cineva a cumparat un Logan, la Iasi, cand a vazut cat costa alarma la ei s-a dus la Metro si a cumparat una si s-a dus sa o monteze (la service-ul Caremil Dacia) si cand dupa ce au montat-o s-au trezit ca nu mai mergeau alte chestii, justificarea lor a fost ca ei stiu numai unele modele sa le instaleze pt care li s-a facut training.
        Logan ABS plus 1.4

        Comment


        • Originally posted by sandu
          si cand dupa ce au montat-o s-au trezit ca nu mai mergeau alte chestii, justificarea lor a fost ca ei stiu numai unele modele sa le instaleze pt care li s-a facut training.
          aia de fapt era scuza...dar ei cum sunt niste plante cine stie ce boacane au facut
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • De ce nu gasim nicaieri distanta de franare la un Logan (cu ABS)??? (100-0 km/h). Cine-mi da ceva concret, dau o bere.

            Comment


            • Originally posted by Octavian___28
              De ce nu gasim nicaieri distanta de franare la un Logan (cu ABS)??? (100-0 km/h). Cine-mi da ceva concret, dau o bere.
              Ai dreptate nu am vazut nici eu nicaieri date tehnice oficiale despre asa ceva, insa cred ca depinde de mai multi factori cum ar fi tipu de carosabil de ex, piatra cubica, asfalt, beton, gradul de incarcare al masinii. Insa pe site-ul de la dacia exista un newsletter mai vechi in care se vb despre ABS

              Alege să fii la curent cu ultimele informații și noutăți despre corporate sau produsele din universul Dacia.


              si ca sa citez: Pe carosabilul uscat sau usor umed, veti observa ca distanta de oprire este aproape aceeasi ca în cazul frânelor obisnuite. Pe gheata sau pe zapada, dimpotriva, distanta de oprire este mai lunga. Va recomandam sa fiti preventivi si sa opriti la o distanta considerata sigura fata de celelalte autovehicule sau obstacole.

              Deci oricum trebuie sa fim preventivi insa ar fi interesant de vazut niste teste cu niste grafice concrete.
              Logan ABS plus 1.4

              Comment


              • S-a deschis un subiect pe treaba asta. Oare la cati km trebuie schimbat lichidu' de frana, mai ales la cele cu ABS? ma gandesc ca odata trebuie schimbat si asta...

                Comment


                • Cum sa schimbi lichidul de frana? Ala e permanent, nu trebuie niciodata schimbat.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • Nu-i permanent. Asa am crezut si eu. Am studiat problema si se pare ca si lichidu' de frana trebuie schimbat. Dupa cativa ani isi pierde din proprietati.

                    Comment


                    • Nu stiu la logan, dar la tico se schimba odata la 5 ani
                      MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

                      Comment


                      • De cateva sapt de cand au aflat prietenii mei ca imi iau logan toti ma injura si rad de mine.....de parca mi-as lua trabant dreq....degeaba le explic ca nu imi permit sa intretin un opel,peugeut sau renault second hand.......toti imi zic macar un cielo sa imi iau.....deci din cate vad imaginea inca este foarte proasta pt Dacia.Acum chiar ma gandesc...chiar asa prost vazute sunt Loganurile?Nici macar 1 prieten nu m-a felicitat pt alegerea facuta....in rest 20 de insi aceeasi parere...sa iau ceva strain ca e urat Loganul.
                        PS:Ce ma deranjeaza foarte mult este ca nici gagicile nu sunt prea impresionate de acest tip de masina )))mai mult sunt atrase de un matiz naibii..........

                        Comment


                        • cielo e vechi,oricum probabil prietenii tai care te "injura" au toti "mertzane" nu?sau inca bicicleta...normal sieu vreau mertz dar nu toti ne permitem,oricum aici se vorbeste despre Loganul ABS plus,sa revenim
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • @fabulos4u2: nu te felicita de invidie... si eu am fost "sfatuit" sa imi iau orice da' strain sa fie... dupa ce s-a urcat nasul meu in logan (el fiind cetatean german) a ramas impresionat. mi-a spus ca loganul (in special MCV-ul) are succes la nemti, el are colegi care si-au cumparat mcv cu 7 locuri.

                            si sa nu uitam ca si trabantul e nemtesc
                            moderatorii sa ma scuze pentru off topic

                            Comment


                            • As avea o intrebare pentru cine e mai informat:la Loganul ABS Plus am vazut ca este optional si AC.Eu cand am facut comanda nu am solicitat si instalarea AC din motive financiare.Se poate pune AC pe un Logan ABS Plus ulterior?Sau singura sansa era sa il pun cand am facut comanda...adica din fabrica.
                              Mersi anticipat.

                              Si daca se poate stie cineva cam cat ar costa?Intreb aici mai intai ca vreau sa vad daca baietzii de la dealer sunt sinceri sau umfla pretul.
                              Logan ABS PLUS 1.4 MPI

                              Comment


                              • @optimus: teoretic, da. dar, datorita costurilor si complexitatii lucrarii, dacia nu ti-l pun decat daca il comanzi cu ac din start. nu stiu daca sunt mai mult de doua service-uri prin tara care s-ar lega la cap sa faca o astfel de lucrare. oricum din cate stiu ar costa cam dublu decat daca il comanzi odata cu masina. mie baietii de la dealer mi-au spus 2000 euro dar nu cred ca ar fi atat. nici eu nu mi-am pus si am regretat la inceput, dar acum, sincer, nu mai imi pare rau

                                Apropo, cred ca exista un topic pe tema asta, daca nu s-a inchis (nu mai stiu)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google