Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Andrei, eu am pus pe al meu 16V euro 4 IK20TT.
    Eu merg preponderent pe gaz, iar astea par foarte bune: ralanti stabil, mașina vioaie și consum OK.
    PS: Le-am pus cum au venit, cu distanța standard, mai mare.
    Last edited by Kavarnap; 28 February 2018, 21:37.

    Comment


    • O sa imi comand Denso Power K20, am gasit cu 37 lei/ buc. Vedem ce iese apoi.

      Comment


      • Ai ales bine, n o sa te dezamăgească.

        Comment


        • Dar ca perioada de functionare optima(mai ales pe GPL) cat ar tine aproximativ?

          Comment


          • 20 - 25 mii fără probleme, preformate maxime.

            Comment


            • O sa-ti faci damblaua cu alea, apoi o sa iei ik20tt, ca sa nu le mai schimbi ca pe șosete
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Poate nu face 20 25k într un an.
                Tine tu ik20tt, 120k și ia vezi după aia, poate se sudează de chiulasa, dacă nu le mai scoți sa le verifici măcar din când în când.
                Îo unu n as tine atâția km bujiile, indiferent de recomandări.

                Comment


                • 150.000 km le tin, sa fac economii
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Și după aia vii la mine și mi zici ca ți da masina în nas.

                    Comment


                    • k20tt merg pe gaz? 1.6 16v ma intereseaza...

                      Comment


                      • Originally posted by Kojak View Post
                        Poate nu face 20 25k într un an.
                        Tine tu ik20tt, 120k și ia vezi după aia, poate se sudează de chiulasa, dacă nu le mai scoți sa le verifici măcar din când în când.
                        Îo unu n as tine atâția km bujiile, indiferent de recomandări.
                        Fac peste 20.000 km pe an, si pe GPL. Valeu, asa putin rezista IK20? Inseamna ca tre' sa le schimb la an.

                        Comment


                        • Sorin, am avut K20TT, mergând pe gaz maximum posibil.
                          Inițial am fost super încântat, mergeau foarte bine, dar la 20.000 km le-am schimbat, răspunsul pedalei era schimbat. Nichelul ăla de pe electrozi se pare că nu rezistă la gaz prea mult, poate pe benzină or ține mai mult.
                          Pentru a păstra răspunsul motorului cât mai apropiat de ce manifestă când sunt bujiile noi, am pus IK20TT, deocamdată par să meargă ca inițial. Denso le laudă cu peste 100.000 de mile pe benzină, deci or avea ceva viață și pe gaz, oricum peste 20.000 ai TT-urilor simple.....

                          Comment


                          • cred ca o sa merg pe iridiu... am pe 1.6 16v doar benzina iridiu dar nu mai stiu daca ngk sau denso ... acum vreau sa iau pentru una pe gpl 1.6 16v si nu stiu ce... face figuri de cand am luat-o si se pare ca ar fi bujiile lesinate desi sunt originale si schimbate recent... imi da si misfire...

                            Comment


                            • Dacă merge așa rău motorul, aș pune pariu că e vreo bobină, la mine așa a fost mereu.
                              De la bujii doar era leșinată, cât de uzate ar fi fost. Bine, să nu fie de-alea cu mai mulți electrozi, eu doar cu alea am avut probleme.

                              Comment


                              • A modificat cineva gap-ul la IK20TT ? Văd pe site-ul Denso că pentru benzină se recomandă 0,8mm iar pentru benzină+GPL 1mm.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google