Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu mi-am facut la BCR,pt 1.4 ma costat 260 de lei.Eu zic ca suma e ok,oricum mult mai ieftin fata de alte firme.......

    Comment


    • #17
      Originally posted by gigiman View Post
      La euroins e mai ieftin, e fosta asitrans
      Tot la ei am facut si eu asigurarea...

      Originally posted by vali007 View Post
      Sa nu aiba aceeasi soarta cu a celor de la EUROASIG, adica sa intre in incapacitate de plata datorita daunelor.
      Si daca va intra in incapacitate de plata ce se va intampla cu cei care au facut RCA-ul la ei?
      sigpic

      Comment


      • #18
        Mi-am facut la Aliantz si am da 155Ron pe un an de zile.

        Comment


        • #19
          Originally posted by valeriuciprian View Post
          Tot la ei am facut si eu asigurarea...


          Si daca va intra in incapacitate de plata ce se va intampla cu cei care au facut RCA-ul la ei?
          ce sa se intample? Nimic. RCA-ul e pentru cei care tii accidentezi nu pentru tine.

          Comment


          • #20
            Inainte de a da banii pe asigurare vedeti care au dreptul sa le emita ca UNITA are interdictie:


            Activitatea societatii de asigurare UNITA, interzisa temporar
            26.11.2008

            Consiliul Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor (CSA), reunit în ședință în data de 25 noiembrie 2008, a decis sancționarea societății de asigurare S.C. Unita Vienna Insurance Group S.A., cu interzicerea temporară a exercitării activităţii de asigurare şi/sau de reasigurare.

            Această decizie a fost luată în urma constatării faptului că noii acționari ai societății (Uniqa International Beteiligungs – Verwaltungs GmbH şi Uniqa International Versicherungs Holding GmbH) nu au solicitat și obținut aprobarea Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor, conform legislației în vigoare.

            Totodată, s-a constatat că în data de 3 noiembrie a.C., noii acționari au numit noi membri ai Consiliului de Supraveghere și au revocat pe cei existenți, iar în data de 17 noiembrie a.C., noul Consiliu de Supraveghere, neaprobat de CSA, a numit noi membri ai Directoratului societății și a revocat pe cei existenți.

            Modificarea statutului şi/sau a actului constitutiv al S.C. Unita Vienna Insurance Group S.A. Fără avizul ori aprobarea prealabilă a Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor – cu privire la noua structură a acţionariatului, noii membri ai Consiliului de Supraveghere şi ai Directoratului – reprezintă o încălcare a prevederilor Legii nr.32/2000, cu modificările şi completările ulterioare, precum și a Normelor privind autorizarea asigurătorilor, puse în aplicare prin Ordinul CSA nr.6/2007.

            Conform deciziei Consiliului CSA, atât societăţii, cât şi sucursalelor, filialelor, agențiilor, precum și tuturor altor puncte de lucru ale acesteia, li se interzice temporar desfăşurarea activităţii de asigurare şi/sau de reasigurare, subscrierea de noi riscuri şi încasarea de prime aferente acestora, până la data aprobării de către CSA a noii structuri a acţionariatului, a membrilor Consiliului de Supraveghere şi a membrilor Directoratului.

            Societatea are totodată obligația ca în termen de 3 zile de la data comunicării deciziei, să notifice toți intermediarii în asigurări cu care colaborează cu privire la interzicerea temporară a desfăşurării activităţii de asigurare şi la faptul că aceştia nu mai pot subscrie riscuri noi în numele şi pe seama S.C. Unita Vienna Insurance Group S.A. şi nu mai pot încasa primele de asigurare aferente acestora.

            Sancțiunea aplicată S.C. Unita Vienna Insurance Group S.A. Nu are implicații asupra contractelor de asigurare deja încheiate, fiind prevăzut expres faptul că societatea va îndeplini toate obligațiile asumate prin acestea față de persoanele asigurate, beneficiare sau păgubite.
            sigpic
            Ambition 1.5 dc

            Comment


            • #21
              Nasol de Unita, si eu am facut acum la euroins 232 lei pe un an la un broker de asigurari. Lucreaza cu toate firmele de asigurari si selecteaza care e oferta cea mai convenabila in momentul respectiv.

              Comment


              • #22
                Tot 232 am dat si zic ca e bine avand in vedere ca anul trecut am dat 280 la BCR.Asta era cel mai bun pret atunci

                Comment


                • #23
                  Pt asigurare ieftina incercati OTP-BANK.Azi m-am interesat ca trebuie sa-mi fac asigurarea,pe 1 an la ei este 202 ron . Mare grija !! Din 15-16 se scumpesc peste tot.Incheiati asigurarea acum ea fiind valabila cu data de : ..... Cand va expira cea veche!

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by valeriuciprian View Post
                    Am facut asigurarea obligatorie pe intreg anul 2009...M-a costa 124 ron (cu reducerea pentru pensionari) ...Problema este ca am primit un stiker de lipit pe parbriz care nu coincide cu seria de pe polita...E belea sau nu e belea?
                    Am fost azi la sediul Eurolins din Galati cu problema arata mai sus...Si binainteles ca respectivii de acolo in loc sa isi dea silinta sa remedieze situatia ma indemnau sa fac ilegalitati...
                    Iata conversatia din momentul in care le-am expus situatia...
                    Broker:pai nu aratati vigneta organului de control...
                    Eu:Pai cum sa nu o arat ....Daca e lipita in geam?
                    Broker:Pai nu o lipiti...
                    Eu: Daca nu o lipesc iau amenda...
                    Broker:Pai si acum de ce nu e lipita in geam?
                    Eu:Pai in primul rand nu e buna vigneta,in al doilea rand acum nu sunt in masina si in al treilea rand asigurarea e valabila de pe data de 08.12.2008
                    Broker: Da...Sa vedem ce putem face....
                    In final mi-au dat vigneta cu seria mea ...Norocoasa spun eu
                    Last edited by valeriuciprian; 4 December 2008, 19:07.
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Zilele trecute am facut la euroins 252 lei pe 1 an.
                      Loganul Meu !

                      Comment


                      • #26
                        Am fost azi la ARDAF,ca la TV tot vad reclame cu "cea mai ieftina asigurare de pe piata"dar vrajeala!! 320 ron/1 an

                        Comment


                        • #27
                          Ok.Am citit pe aici ca va intereseaza rca-uri asa ca va propun sa ma consultati daca doriti, eu printe altele ma ocup si de asigurari fiind Broker de asigurari.Fac asigurari in orice domeniu si orice fel de asigurare.
                          Un elogiu de trei minute şi o lacrimă de-o clipă nu scuză o neglijare care se măsoară în ani sau decenii.

                          Comment


                          • #28
                            atunci te rog pune o comparatie de la diverse firme de asigurari pt motorizarile Dacia Logan


                            Nu mai cita postul anterior...se intelege ca lui i te adresezi.
                            Last edited by valeriuciprian; 7 December 2008, 21:41.
                            Kiss Fm Gris Platine DC

                            Comment


                            • #29
                              Pot sa-mi fac RCA acum (ca sa nu o prind majorata) chiadaca o am valabila pana in februarie? Si valabilitatea celei noi cand ar incepe? Acum sau in februarie?

                              Comment


                              • #30
                                Din cate stiu se poate face cu max. 15 sau 30 zile inainte sa expire RCA-ul urmand sa intre in vigoare la expirarea celui vechi.
                                It's nice to be important but it's more important to be nice!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google