Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Discutii generale 1,6 16v

    as dori sa intreb pe cei care poseda logan mcv 1.6 16v cum se comporta la drum, despre consum in oras si afara si orice altceva ce poate fi util.multumesc)

  • #2
    Pana la urma de care ai cu 8 valve pe cilindru sau cu 16 valve?
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • #3
      8v, scrie in profil.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        Este sensibila la vant lateral din propria experienta dar cu niste suspensii sport se rezolva.Consum ce sa-ti zic e super OK , in afara mers cu 100-110 6% cum ai depasit 130 ajunge si la 7,in oras depinde de trafic max 10% (mers bara la bara) dar daca nu mai e asa imbulzeala max 8-8.5%.Cam cu astea am putut sa te lamuresc daca mai ai si alte intrebari cu cea mai mare placere . Numai bine


        In acest post este vorba de Logan Prestige, deci acelasi motor de 1,6 16v, nu ar trebui sa difere mult datele fata de 1,6 16v MCV.
        Last edited by andrei; 5 August 2007, 22:15.
        Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

        Comment


        • #5
          mersi pt informatii.nu am intrebat pe nicaieri dar cam cat costa o asemenea suspensie si inca ceva daca o schimb se modifica garda la sol?

          Comment


          • #6
            Suspensia sport costa vreo 400-500 ron. Garda la sol se micsoreza cu 30 mm adica 3 cm.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #7
              mersi pt info.daca montezi jante mai mari de 15 nu creste si consumul.la itp nu comenteaza nimic daca le schimbi?

              Comment


              • #8
                Originally posted by Christnacht
                Este sensibila la vant lateral din propria experienta dar cu niste suspensii sport se rezolva.Consum ce sa-ti zic e super OK , in afara mers cu 100-110 6% cum ai depasit 130 ajunge si la 7,in oras depinde de trafic max 10% (mers bara la bara) dar daca nu mai e asa imbulzeala max 8-8.5%.Cam cu astea am putut sa te lamuresc daca mai ai si alte intrebari cu cea mai mare placere . Numai bine


                In acest post este vorba de Logan Prestige, deci acelasi motor de 1,6 16v, nu ar trebui sa difere mult datele fata de 1,6 16v MCV.
                tot aud lumea ca e sensibil la vant lateral dar nam avut ocazia sa-l vad cum se comporta...
                asa ca sunt cam ``morcovit``
                intrebarea mea e urmataorea(ca sa pot sami fac o idee) e mai sensibila decat vechea 1310 e cu mult mai instabila?

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by viki666
                  mersi pt info.daca montezi jante mai mari de 15 nu creste si consumul.la itp nu comenteaza nimic daca le schimbi?
                  daca pui jante de 16", pui cauciucuri mai mici ca inaltime. deci compenseaza.
                  stock 185/65/15, echivalentul la 16" ar fi 205/50/16 sau 185/60/16 (nu recomand).
                  fiind mai late cauciucurile, automat creste frecarea cu asfaltul si intimpina rezistenta mai mare la aer. teoretic creste consumul. dar eu dau 0.5% consum in plus pentru surplusul de aderenta, manevrabilitate si stabilitate. tu ai da?
                  daca vrei sa pui cauciucuri de 185/60/16 ca sa ai jante mai mari si latimea la fel, le pui dijaba, doar frumusetea jantelor si nimic cistig.
                  eu am fost deja la o revizie cu jantele pe 16", chiar au verificat si placutele de frina si si n-au comentat nimic. atita timp cit nu ai probleme cu cutia, planetare si alte chestii cazute pe la directie, nu au ce comenta.
                  legat de stabilitate din cauza vintului, daca vine un tir din fata si bate vintul mai tare, ma misca si cu mercedesul. daca e vintul foarte puternic si e in rafale se simte si cu mercedesul.
                  evident ca se simte si la logan. este din cauza suspensiei.
                  nu compara loganul cu 1310, loganul e net superior la stabilitate. n-am avut niciodata dacia vechea berlina, deci nu am testat eu diferenta. dar ideea....
                  Last edited by crististreulea; 18 September 2007, 11:16.
                  Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                  Comment


                  • #10
                    n-am comparat cu dacia 1310 doar incercam sa-mi fac si eu o idee...

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      am si o 1310 dar nu poti compara cele 2 masini. diferentele sunt imense, si la stabilitate, si la orice altceva.

                      Comment


                      • #12
                        Am si eu o intrebare legat de un prestige ( sau mai degraba pt loganurile care au CB, dar eu urmand sa primesc un prestige....intreb aici ). Ce vreau sa stiu este legat de afisajul consumului mediu.
                        Am mers cu un nissan almera care afisa consumul mediu , iar valoarea acestui consum era ''updatata'' la fiecare 30 de secunde. Intrebarea mea este, la Logan , cum este afisat acest consum....adik plec din localitatea A si ajung in B si acolo CB imi indica consum Ex 6.7 l, viteza medie , distanta parcursa? sau consumul ( s-a scos optiunea cu consum instant parca ) il am afisat si in timpul mersului, acesta modificandu-se in functie de ''talpa'' aglomeratie ( adica la fel ca la nissan???)
                        Nu stiu daca m-am facut inteles, mai sunt si nou pe forum, asa ca aveti putina intelegere va rog , nu stiu daca am postat undetrebuie

                        Comment


                        • #13
                          dai pe consum mediu si iti arata informatii updatate probabil instant, ca el calculeaza instant ca tu ai folosit 10 litri si ai facut 100km, daca stai pe loc si motoru merge, sa presupunem ca ajungi la 11l si tu ai tot 100km el face calculu la 100km facuti cu 11l

                          Comment


                          • #14
                            da se modifica pe parcurs nu stiu cate secunde dar se modifica

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              nu e la secunde ,este la metri ...nu mai stiu exact la cati metri ...
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google