Sistemul De Ventilatie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sistemul De Ventilatie

    Am observat ca atunci cand dau drumul la ventilatie,toata mizeria[frunze,praf,etc]o baga inauntru prin aeratoare,ce as putea sa fac,la toate se intampla asta?

  • #2
    un filtu de polen nu strica
    ----------------------------
    Dacia logan : Cum fac sa ....? Cat costa sa ....? Unde gasesc ....? si alte asemenea intrebari

    ------------------

    ---------------------
    Last edited by petroman; 31 July 2009, 18:04.
    Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

    Comment


    • #3
      Originally posted by sympi View Post
      Am observat ca atunci cand dau drumul la ventilatie,toata mizeria[frunze,praf,etc]o baga inauntru prin aeratoare,ce as putea sa fac,la toate se intampla asta?
      Originally posted by petroman. View Post
      un filtu de polen nu strica
      ----------------------------
      http://www.loganclub.ro/forum/showth...t=filtru+polen
      unde filtru de polen,nam auzit asa ceva la logan?

      Comment


      • #4
        cu filtru de polen ... toate mizeria se opreste acolo ... si cum nu e etans, pot scapa betisoare etc in aeroterma ... io am spart una asa ...

        poti pe langa filtru de habitaclu(indubitabil isi face treaba excelent) sa izolezi gratarul de deasupra bidonului de lichid de parbriz cu ceva gen banda de fibra de sticla/ panza de tantari etc ... pe dinauntru sa fie estetic ... dar fi atent ca se mai discuta

        o sa se mute
        sigpicMy ride

        Comment


        • #5
          filtru de polen original e etans. nu intra nimic pe langa, este foarte maleabil. cele cu carbon dupa ce le indoi nu isi mai revin. nu mai indu lumea in eroare!
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • #6
            adevarat! dar ............... bagi mana in foc ca nu poate intra o crenguta de 2 mm pe undeva prin jurul lui? daca e asa jos palaria imi retrag afirmatia; si da ai dreptate asa e ... cel cu carbon cum am eu nu isi mai revine ... eu asa am deci ...
            sigpicMy ride

            Comment


            • #7
              bag mana in foc pentru ca el dupa ce intra acolo isi revine perfect la forma initiala, si de cand il am, de cateva luni, nu a mai intrat nimic in masina. pana sa il pun intrau flori de soc. deci iti dai seama ca daca nu etansa ar fi trebuit sa intre si dupa ce l-am pus. tu trebuia sa specifici ca cel cu carbon nu etanseaza, am montat si cu carbon la cineva, si am vazut cum e. al meu daca il scot acuma e perfect drept, doar ca e negru. nou era alb.

              deci sympi un filtru de polen original RENAULT te scapa de acele surprize. e in jur de 60 lei la magazinele de piese
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • #8
                my bad ... nu am vrut decat sa ajut... oricum nici izolatia aia nu e de prisos ca nu mai gasesti surprize gen frunze betisoare etc la filtru
                sigpicMy ride

                Comment


                • #9
                  Ce fel de renault?Sau toate sunt la fel?Am observat ca multi au luat de la tudor,tu ce parere ai?

                  Comment


                  • #10
                    Parerea Mea
                    --------
                    se pare ca toate discutiile filtrului de polen de pe celelalte threaduri se muta aici,nu e mai simplu sa citeasca ce ati discutat deja pe tema asta
                    Last edited by petroman; 31 July 2009, 21:11. Reason: Parerea mea
                    Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

                    Comment


                    • #11
                      s-a mai discutat pe cele 3 threaduri puse de petroman. nu mai e nevoie si de al patrulea. chiar daca sunteti incepatori, bagati-va si cititi macar un thread, si o sa aflati raspunsurile la toate intrebarile. ar fi bine sa se inchida aici...
                      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                      Comment


                      • #12
                        Am montat eu un filtru de polen. M-a costat 22 de lei filtrul si 50 lei la "meserias". Asta pentru ca a trebuit sa decupeze locul acela (undeva sub torpedo). A fost o chestie de 10 minute. Sincer, mi se pare o mare diferenta. Asa cum am vazut ca s-a mai discutat, am auzit multe persoane care si-au "izolat" gratarul de deasupra cu plasa de tantari.

                        Comment


                        • #13
                          Este o mare diferenta dar personal mi se pare enorm de mult pretul manoperei....... Mai multe de 2 beri foarte reci nu prea face o taietura de cutter....
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by danielliviu View Post
                            Este o mare diferenta dar personal mi se pare enorm de mult pretul manoperei....... Mai multe de 2 beri foarte reci nu prea face o taietura de cutter....
                            ai dreptate,eu acum 2 luni am pus la masina de servici.60 lei filtrul si 105 lei manopera.(5 minute a durat). la a mea m-am distrat singur. e pozitia nasoala dar decat sa dai cine stie cat mai bine te chinui putin.

                            Comment


                            • #15
                              uite aici 2 posibile solutii http://www.tutorialelogan.ro/2010/07...ub-capota.html
                              eu am filtru de polen + filtru sub capota si e super-ok, dar cum au spus si colegii, s-a tot discutat subiectul asta...
                              Stock is boring...
                              My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google