Transfagarasan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • intrebare..ce traseu recomandati, unde sa opresc si unde sa innoptez pe transfagarasan? plecare din Iasi
    "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

    Comment


    • daca pleci pe 3-4 nu cred sa ai probleme. in general din cate stiu la prima zapada serioasa se inchide. de obicei am observat ca prin octombrie se inchide.

      ca traseu eu unul recomand cel dupa pitesti-curtea de arges-vidraru-balea lac. nu stiu drumul de prin iasi cert e ca asta mi se pare mai simplu decat celalalte. iar la cazari sant multe dar iar nu stiu ca nu m-am cazat pe nicaieri. oricum cred ca cele de prin imprejurimi sant mai ieftine decat cele din statiuni.
      Last edited by irinell24; 12 August 2009, 22:52. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by VanDiesel View Post
        intrebare..ce traseu recomandati, unde sa opresc si unde sa innoptez pe transfagarasan? plecare din Iasi
        parerea mea este ca cel mai frumos este sa-l urci dinspre Brasov (mai ales daca vii din Iasi) cu conditia sa-l cobori spre Curtea de Arges. Adica sa-l faci calumea daca tot il faci.
        Urcatul din partea nordica e ceva mai abrupt, dar mai scurt. Ai ce vedea apoi cand/daca cobori pe partea sudica, mai lin, mai lung si foarte serpuit.

        In ceea ce priveste innoptatul e mai dificil. In weekend greu cu rezervarea la cabana, in timpul saptamanii nu stiu daca poti, ar ramane cortul. Se poate cu cortul dar sa fii bine pregatit ca altfel iti ingheata noaptea alea-alea si daca esti friguros din fire, si alealalte.

        Comment


        • Originally posted by andy_x3m View Post
          Salutare colegii mei plimbareti.
          Vreau sa trag si eu o fuga pe transfagarasan pe la inceput de septembrie, cred. Traseul va fi cu plecare din Cta si final in Sibiu sau Bv. Va rog sa imi faceti o ruta, pe unde e drumul mai OK si pe unde am ce vedea.
          Merci mult
          Indiferent de destinatia aleasa de tine ( brasov sau sibiu) iti recomand urmatoarele trasee:
          1. Transfagarasean ( dn 7c) Curtea de Arges - Cartisoara
          2. Valea Oltului (dn 7)
          3. Culoarul Rucar-Bran cu plecarea dinspre Pitesti - Campulung
          4. Din Brasov dn1a ( cred ) dintre Sacele si Cheia... o sa iesi prin Ploiesti.

          Acestea sunt drumurile preferate de mine si le fac de fiecare data cu aceeasi placere.
          sigpic

          Comment


          • deci vreau si eu pe transfagarasan, cat mai curand, ce traseu imi recomandati, sa fie cat mai spectaculos si mai interesant. Respectr !!!
            sigpic
            The MVP

            Comment


            • lol.MVP -ule..transagarasanul e unul singur ! are un dus si-un venit il poti face pe orice varianta doresti : bucuresti pitesti curtea de arges fagaras brasov bucuresti...sau invers
              sigpic

              Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

              Comment


              • maine sunt pe val,pardon pe creasta ,pe transfagarasan,va astept ptr. o poza de grup ,in nr. cat mai mare ,sa sfaraie gratarele ........se anunta vreme beton ,acum cum ne va fi norocul ,am mai inghetat eu pe Balea in sus..........
                http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

                Comment


                • tin sa urez multa bafta si vreme frumoasa celor ce vor face transfagarasanul in vara asta ori au fost deja; anul asta nu mai pot ajunge pe acolo, desi zona imi place foare mult, ca la mine a venit barza si nu ma mai lasa sa plec de acasa;
                  pozele astea au fost facute anul trecut, in iulie...

                  LE: nu reusesc sa incarc pozele; voi incerca mai spre dimineata.
                  Last edited by moses; 16 August 2009, 04:06. Reason: Automerged Doublepost
                  a good plan today is better than a perfect plan tomorrow

                  Comment


                  • vineri am fost pe transfagarasean. vreme frumoasa pana la balea lac unde intrase norii in munti si incepuse sa ploua usor, dar dupa ce am coborat cateva sute de metri si am coborat sub nori, a revenit vremea frumoasa. drumul nu-i foarte prost (am fost pe altele si mai proasta, asta-i parfum), se merita, pentru ca nici nu stiti ce ratati
                    iata si cateva poze relevante despre drum si unele peisaje
                    Attached Files
                    sigpic

                    Comment


                    • Am fost si eu Miercuri dar am prins cam innorat, in special pe partea nordica .Am mers special prin Sibiu sa urc pe partea aia unde e mai frumos si degeaba. asta e ..
                      totusi drumul e fff bun in comparatie cu anii trecuti. Ganditi-va ca anii trecuti intre vidraru si balea unde e acum asfaltul ala proaspat era nenorocire de gropi ..
                      e asfaltat cam 40% din drumul prost dar acolo unde e asfaltat se merge lejer cu 70-80 astfel ca imediat ajungi de la balea la vidraru, sau invers
                      Last edited by bossake; 17 August 2009, 01:33. Reason: edit
                      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                      Comment


                      • Intr-un fel e bine ca se poate rula cu 80 de km/h, pe de alta parte la viteza asta nu prea apuci sa vezi mare lucru din peisajele de pe Transfagarasan! ;)

                        http://img82.imageshack.us/img82/67/4744hy3.gif

                        Comment


                        • 70-80 in linii drepte si la vale ca altfel NU SE POATE!. au fost multe masini care mergeau cu viteza, dar ce draq mai vedeau? curul la alte masini?
                          sigpic

                          Comment


                          • Portiunea nou asfaltata e deja cand intrii in padure si oricum nu prea mai ai ce vedea.
                            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                            Comment


                            • am fost si eu pe transfagarasan pe 8 august.a fost super tare,si vreme,si peisaje,tot.traseul a fost brasov-ramnicu valcea(pe valea oltului)-curtea de arges-barajul vidraru-balea lac-fagaras-brasov.un traseu mai bun si mai fain ca asta nu o sa gasiti.pe la bran e drumu rau.din nefericire la intoarcere am avut si un mic accident,si anume am lovit un caine.nu l-am omorat,a fugit,sper nici sa nu moara,masina am reparat-o.....asta este.daune,capota moror stramba,far stanga rupte clemele,bara fata crapata,ornamente cromate strambe,grila bara sparta.dar s-a rezolvat pe casco,34 de meleoane a fost factura...
                              Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

                              Comment


                              • Eu vineri ma duc pe transfagarasan sper sa fie vreme buna am sa revin cu poze!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google