De verificat la livrare

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Eu am fost cu lista ce trebuie verificate, dar oricum nu poti vedea totul. Te poti insela dar minimul trebuie verificat. Eu nu am vazut o indoitura insesizabila la o aripa, in rest nici dupa o luna nu am verificat absolut totul. Merge asta e cel mai important si nu exista nici un fel de probleme, iar despre benzina era foarte putina in rezervor, poate 1 litru era martorul aprins, poate au mai dat si ei ture pe acolo.

    Comment


    • #92
      Salutare tuturor !
      Nu stiu daca pun intrebarea bine aici dar titlul topic-ului pare cel mai aproape de problema mea:
      Vreau sa cumpar pentru taica-miu un Logan la mana a 2-a si as vrea sa stiu ce aspecte trebuie sa verific, in afara celor evidente de aspect si functionare. Avand in vedere ca am avut numai Dacia 1300 si VW pana acum m-am gandit sa cer sfatul celor cu experienta in Dacia Logan.
      Primul aspect pe care l-am sesizat cautand informatii pe net a fost ca se pot aranja kilometrii relativ usor. Se poate verifica intr-un fel daca acestia sunt modificati ?
      La VW in softul de diagnoza se poate verifica daca km afisati sunt reali.
      Imi puteti recomanda un atelier sau persoana care -contra cost bineinteles - sa imi faca o diagnoza mecanica si electrica onesta a unei masini pe care vreau sa o cumpar ?
      Va multumesc anticipat !

      Comment


      • #93
        Si la vw poti modifica softul ce-ti arata daca-s reali, deci poti aranja km la orice masina ce-i inregistreaza electronic. Diferenta e la cat e de priceput electronistul.
        La o masina secondhand trebuie sa te uiti la mai multe decat la una noua. Citeste tot topicul si vezi ca este o lista foarte vasta. Cred ca ai nevoie de toate reperele de acolo. Si nu te grabi cand o inspectezi. Daca vanzatorul se grabeste atunci sigur are ceva de ascuns... Bafta la achizitie.
        Toate cele bune...
        Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

        Comment


        • #94
          Revin cu o informatie poate este de folos celor care vor sa cumpere masina SH cum am facut eu. M-am intalnit cu cineva sa cumpar un Logan frumos si sclipitor de iti venea sa-l mananci :-). M-am dus in service Dacia pentru o diagnoza, o pun pe calculator totul OK si la final mecanicul cu o inspiratie divina, imi spune ca hai sa verificam si codul VIN in baza de date. Il verifica si ce sa vezi, anul trecut masina fusese intr-un service Dacia cu mai multi km fata de cei afisati la bord acum. Evident nu am mai luat masina. Deci, verificati si acest cod la cumparare, este o cale posibila de a evita sa fiti pacaliti.

          Comment


          • #95
            eu nu am verificat proiectoarele. unul dintre ele nu mergea asta e.. abia am gasit alt bec.
            logan laureate 1.5Dci

            Comment


            • #96
              urmarind acest forum,am observat ca atunci cand iti livreaza masina,poti fi fentat.
              mi-am facut o mica lista in memorie si m-am deplasat la dealer,caci m-au sunat f. amabil sa vin sa preiau masina,dar dupa ce am inchis tel. am avut o stare nasoala pt. scurt timp ,ceva nu era ok.
              ma invoiesc de la munca,seful si colegii ma asteptau sa-mi vada prestige-ul,ajung la dealer si acestia se grabeau cu semnatul.
              le zic stop,sa-mi vad utilajul.totul ok dar anv. kormoran mi-au confirmat starea nasoala de dupa discutia tel.
              masina a fost listata pe bursa si se afla la un dealer din capitala.
              au dat tel. sau agitat dar nu m-au convins sa semnez.
              am sunat la opc,vocea clientului apoi la sfatul unui amic le cer fomularul de renuntare la comanda, cu toate ca masina era achitata.
              am fost cu ei la alte masini din parc si variante mai ieftine aveau barum sau continental,la renault,la cele mai scumpe aveau si anv. mai bune.
              am plecat acasa,dupa ce mi-au stricat ziua,ma suna sa-mi spuna sa lasam pe maine sa mai sune la pitesti.
              a doua zi ma suna de la vocea clientului ,ca mi-au pus michelin pe masina.
              la livrare toti erau botosi,zambetul lor era pe zero.
              bine ca eu eram ok,a trebuit sa mai echilibrez odata rotile ca poate sau grabit cu livrarea.
              am 7000 km si merge ceas.

              Comment


              • #97
                si eu cand mi-am cumparat-o aveam stopul din stanga spate crapat de o piatra si am vazut abea acasa. Am sunat inapoi la dacia, am mers la ei si mi l-au schimbat. Tot prestige am si eu si am primit-o cu cauciucuri continental. Din cate stiu eu nu se pun kormoran pe prestige.

                Comment


                • #98
                  Chestia cu anvelopele e loterie intr-adevar. Eu am laureate 1,6 16V incaltata cu barum - sunt multumit, are 3 luni 2000 de km merge ceas.

                  La livrare am verificat cat s-a putut - am insistat pe inspectia vizuala - am inspectat fiecare milimetru patrat - a fost spalata pe exterior nu si pe interior - oricum bine au facut ca nu au curatat-o si in interior, masina noua impecabila, cred ca mai mult stricau ceva daca se bagau si in interior. In general la spalatorie stau cu ochii pe ei, nu ii las decat sa dea cu solutie si apa - nu ca ar fi cine stie ce limuzina, dar m-i se pare normal, eu dau mizeria jos de pe ea nu vopseaua frecata pana la electrizare de carpele lor infecte (scuzati expresia).

                  Ce nu mi-a placut la livrare:
                  - modul cum au montat aparatorile de noroi - aparatorile sunt din cauciuc dar le-au montat ca pe gard - se putea mai cu atentie.
                  - micile "neatentii" la transport - pe plasticul portierei de la sofer se observa o mica zgarietura, un punct de ciobitura in vopsea pe capacul busonului de alimentare - probabil lovit cu pompa de alimentare - practic "nesimtirea" soferilor de pe transport - trecem cu vederea
                  per total se accepta, practic masinuta mea am vazut-o decat a coborat de pe transporter, cu cat lasam mai putini sa se invarte in jurul ei cu atat sansele de neplaceri (zgarieturi praguri - usi. etc) erau mai mici.

                  Per total procesul de livrare s-a desfasurat, zic eu, acceptabil - noi sa fim sanatosi si sa ne traiasca golancele

                  Comment


                  • #99
                    multumesc de informatii.
                    saptamana viitoare imi apare si mie un Logan 1.4MPI Laureate
                    o sa-mi listez verificarile sa nu scap ceva
                    sper sa fie OK

                    numai bine la toti

                    a..si inca ceva
                    costa acum 40 euro, 2 triunghiuri, trusa medicala, extinctor

                    asa ceva..
                    Last edited by Septimius; 25 September 2009, 13:27. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Voi cate triunghiuri ati primit cand ati ridicat masina?

                      Comment


                      • eu nici unul
                        Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                        Comment


                        • unul, mai 2008
                          Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

                          Comment


                          • pachetul legislativ se plateste. am primit 2 triunghuri. probabil al II-lea se pune in fata sau pe cap iunie 2008
                            sigpic

                            Comment


                            • Eu 2 triunghiuri am primit cand am ridicat masina

                              Comment


                              • bogdan_1984 u l-ai platit cand ai ricat masina?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google