A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

    Vreau sa schimb uleiul la cutia de viteze cu toate ca in manualul masinii nu specifica asa ceva, oricum rau nu are ce sa ii faca.Vreau sa bag Mobilube 75W90 ulei de transmisie.
    Am citit in alte parti ca au schimbat uleiul si ca au gasit mici bucatele de span cum sau pasuit piesele in miscare si m-a cam pus pe ganduri un pic.in curand o sa fac 10000Km si as vrea sa fac operatia asta.
    voi ce parere aveti?
    Captain of the black pearl

  • #2
    cred ca e prematur sa faci chestia asta..eu am 21 000 de km si nu am nici o problema cu cutia...

    Comment


    • #3
      Ar trebui sa pui un ulei de cutie 75W80, Renault recomanda Elf trj 75w80.
      Eu as recomanda Castrol TAF X 75W-90, insa e cam scump.
      Nici Mobilube nu e rau, am vazut ca e API GL5 deci e bun. Eu pe la noi n-am vazut, daca tu ai gasit ia-l. Cu ce pret l-ai vazut?
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        Fabian,ca sa scoti uleiul din cutie cu tot cu impuritati,trebuie sa dai cutia jos si sa o desfaci pt. ca nu ai gura de scurgere sa iasa toate impuritatile.Un sfat,lasa uleiul in cutie ca acesta nu se degradeaza,dai banii pe ulei degeaba.Cunosc un LOGAN care face TAXI are peste 200.000 km si merge brici si motorul si cutia la care nu a completat o lacrima de ulei.Daca ne plimba si ale noastre atati km. si in conditii mai prietenoase, atunci am dat lovitura cu LOGANUL.
        LOGAN--> <--TOYOTA

        Comment


        • #5
          faza e ca eu pot sa fac rost de ulei Mobilube 75W90 si nu ma costa nimic
          Captain of the black pearl

          Comment


          • #6
            Da, schimba-l fara sa stai pe ganduri. Dar ca sfat, mergi la un mecanic sa-l schimbe daca n-ai rampa.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #7
              eu am 65.000km si nu am umblat dar cred ca ar fi cazul.
              andrei@ cat e litrul de ulei pentru cutie si de cati am nevoie?

              Comment


              • #8
                Uleiul din cutia de viteze NU SE SCHIMBA! doar se completeaza daca e cazul! Cine v-a spus ca uleiul din cutie se schimba ori e mecanic nepriceput ori a fost informat gresit. M-am interesat de chestia asta si de-asta sunt asa categoric, in plus la masina anterioara (Cielo) n-am pus picatura de ulei dupa mai bine de 200k km, in conditiile in care eu sunt on foarte tipicar si fac totul cum scrie la ceaslov.

                Comment


                • #9
                  mersi spike@ si oricum la anul cred ca o vand pentru un dci 85cp.
                  Last edited by suru; 29 December 2007, 02:42. Reason: spike era cu i nu cu y :-)))))

                  Comment


                  • #10
                    @Sp!ke: Oficial, uleiul nu trebuie schimbat, dar pentru ca mai apare pilitura de fier prin CV cand e masina noua (de la asamblarea cutiei) se poate schimba in primii 10.000 km sau oricand, mai tarziu. Nici eu nu l-am schimbat, dar cred ca o sa vand masina si nu are rost sa-l schimb.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #11
                      andrei scuze de offtopic , dar dacati vinzi masina? iti mai iei logan?
                      daca nu ti mai iei logan raman orfan
                      cine o sa mai aiba grija de noi

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        S-ar putea sa nu mai iau Logan dar tot raman pe forum.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          La masinile moderne uleiul e garantat pe viata.
                          numar secundele

                          Comment


                          • #14
                            Asa e, dar trebuie inlaturat spanul ala care poate sa apara de la fabricatie, si cum altfel, decat prin schimbarea uleiului.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #15
                              la cutiile de MPI intra 3,1 litri asa am citit in manualul de service,am luat uleiul acum astept dupa anul nou sa il schimb.
                              Captain of the black pearl

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google