Dezlipit Papuc De La Luneta Pentru Dezaburire (cum Rezolv)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dezlipit Papuc De La Luneta Pentru Dezaburire (cum Rezolv)

    Am si eu o mica problema, mi s-a dezlipit un papuc din ala de la luneta de la dezaburire.... stie cineva cu ce il pot lipi inapoi sau unde sa merg sa il lipesc ??
    Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
    ID: cipry263

  • #2
    da se poate lipi
    dar e mai bine sa te duci la o firma specializata [servis sau firma de parbrize] nu costa scump si fac treaba de calitate
    baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

    Comment


    • #3
      am fost la firma de parbrize si au zis ca nu fac ei asa ceva....
      Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
      ID: cipry263

      Comment


      • #4
        Daca gasesti vreo solutie sa-mi spui si mie.Si eu am problema asta si din cate stiu e o operatiune mai delicata pentru ca se poate exfolia "chestia" de acolo.Daca nu uit o sa intreb saptamana viioare cand merg la revizie.
        MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

        Comment


        • #5
          ideea e ca trebuie sa se rezolve cumva... ca la mine mi-au dezlipit-o aia din service.... k mi-a botzit 1 aripa spate si a trebuit schimbata, iar cand a schimbat-o a scos luneta k sa monteze.... si am observat ca lipseste aia dupa cateva cand am luat masina din service.... iar aia din service ca cica n-au ce sa faca ca e vina firmei care e cu parbrizele.....
          bineinteles tipic romanesc.....


          Atentie la scriere.Multumesc.
          Last edited by valeriuciprian; 23 January 2010, 13:30.
          Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
          ID: cipry263

          Comment


          • #6
            operatiunea e simpla
            se lipeste papucul [e un model mai special dar daca ai imagimatie poti folosi si unul normal] de luneta cu superglue [nu glumes] de calitate si apoi se trage o dunga intre papuc si capattul rezistentei folosind o solutie de argint sau aur si asta fu'
            papucu speciali gasesti mai greu
            solutie ar trebui sa gasesti la orce magazin de piese mai acatari cereti solutie de reparat rezistenta dezaburire costa undeva intre 20- 100 ron depinde de cantitate si calitate
            baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

            Comment


            • #7
              dc cumperi solutie de reparat rezistente este posibil sa-ti faci incalzire si pe parbriz? ma gandesc sa lipesc pe zona neagra de la baza parbrizului (in zona in care stau stergatoarele) 2 papuci si sa trag cu aceasta solutie 2-3 linii. credeti ca ar merge? curent as lua de la luneta, dar mai am nevoie de vreo rezistenta sau de altceva?

              P.S. Scuze de off topic.

              Comment


              • #8
                pai papucul il am man... nu trebuie decat lipit la loc... si nu stiu cu ce solutie sau prin ce metoda...
                Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
                ID: cipry263

                Comment


                • #9
                  Foloseste cu incredere BISON ELECTRO (adeziv pentru electronica). Ai PM.

                  Comment


                  • #10
                    pe langa acea solutie speciala de lipit, stiu ca am vazut si eu prin magazine auto asa ceva, eu as merge inapoi la service-ul unde au facut operatiunea, si i-as lua de gat...tipic romanesc
                    daca ei au scos luneta sa faca aripa spate, si in proces, cei din service sau cei care lucra cu acel service si is de la alta firma cu parbrize, nu conteaza, ei trebuie sa remedieze problema...daca e asa la o adica le poti cere sa-ti puna luneta noua sau nu conteaza de care numai sa fie la fel cum a fost a ta inainte sa meri in service, sincer
                    daca nu e asa, atunci ia acea solutie si se rezolva rapid.
                    eu is pe ideea ca masina mea e bunul meu, investitia mea, banii mei, daca in service nu au personal calificat, sau mai rau ii doare-n fund, atunci le dau foc la propriu daca ma mai si iau la misto sau dau vina pe vecinul lor ca ala a aruncat cu piatra care mi-a ciobit buza la aripa cand statea masina la ei in curte, ala aruncand dupa un caine...nu conteaza, la ei s-o intamplat, nu era asa inainte sa vin la ei...asta e, tre s-o faca si punct.
                    bafta.

                    PS nu de alta, dar de ca sa te chinui cu lipirea papucului, care se poate in cateva luni sa-ti cada de la gropi si etc? nu e vina ta, e a celor din service, daca il rupeai tu, era altceva, trebuia s-o rezolvi cat mai ieftin dar si bine, dar asa, inapoi peste ei cu o falca in pamant si alta in cer, sa stie ca esti pe ei, nu ca te duci cu : stiti, s-o intamplat, cum se poate rezolva? te duci si le zici ca nu era asa inainte, si ca de la sine nu cade, asa ca s-o faca
                    Last edited by bolo; 24 January 2010, 02:36.
                    Life is short...play more!
                    http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by CatalinB View Post
                      dc cumperi solutie de reparat rezistente este posibil sa-ti faci incalzire si pe parbriz? ma gandesc sa lipesc pe zona neagra de la baza parbrizului (in zona in care stau stergatoarele) 2 papuci si sa trag cu aceasta solutie 2-3 linii. credeti ca ar merge? curent as lua de la luneta, dar mai am nevoie de vreo rezistenta sau de altceva?

                      P.S. Scuze de off topic.
                      Trebuie vazut daca rezistenta peliculei pe care o lipesti pe parbriz e la fel cu rezistenta traseelor de pe luneta. Din cate banuiesc acea solutie de reparat contine argint sau alt element foarte bun conductor si daca faci un traseu cu solutie dinaia pe parbriz e ca si cum ai pune o sarma cu care risti sa ti se arda traseul sau o siguranta (depinde unde il legi) instantaneu. Mai degraba lipesti un fir de nichelina subtire pe parbriz dupa ce ai facut calcule, masuratori, incercari, dupa imaginatie si materialele de care dispui.
                      Scuze de off topic.

                      Comment


                      • #12
                        mai concret... m-am interesa daca cineva a lipit si i-a reusit... fapte concrete.... ca asa citit pe alte forumuri, am tot citit despre solutii teoretice..
                        Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
                        ID: cipry263

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by cipry263 View Post
                          mai concret... m-am interesa daca cineva a lipit si i-a reusit... fapte concrete.... ca asa citit pe alte forumuri, am tot citit despre solutii teoretice..
                          si eu am aceasi problema.
                          am incercat cu poxipol si cand s-a incalzit luneta s-a dezlipit.
                          azi am facut rost de niste loctite quick metal care zice ca ar rezista pana la 150 de grade si cica ar mai fi si electroconductiv.
                          o sa incerc sa lipesc sa vad ce iese.
                          bafta

                          Comment


                          • #14
                            ok... imi zici si mie rezultatul te rog ! :P
                            Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
                            ID: cipry263

                            Comment


                            • #15
                              sa inteleg ca postul meu fu degeaba
                              nu de alta dar nu ma mai deranjam sa scriu

                              da daca lipesti papucul direct pe rezistenta se va dezlipi dar daca lipesti papucul de geam si tragi un fir intre papuc si rezistenta cu solutia speciala papucul nu se va incalzi [de fapt nu se va incalzi exagerat]incit sa se dezlipeasca

                              si da operatiunea am mai executato de fro' 5-6 ori pe diferite masini

                              daia e bine sa faci acest lucru la servis costa mai putin si au materiale specializate
                              baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google