Nivel Ulei Pe Joja

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    eu stiu ca la 15 dc 85 cp intra 4,2 l ulei
    http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

    Comment


    • #17
      revin, pt un x de pe joja cu cati ml trebuie completat?

      Comment


      • #18
        Baieti ... apropo de joja: la mine e din plastic si e curbata(cred ca de la caldura)
        Este normal? La voi cum este?
        Multumesc

        Comment


        • #19
          toate sunt din plastic si sunt curbate

          Comment


          • #20
            Originally posted by FLR View Post
            eu stiu ca la 15 dc 85 cp intra 4,2 l ulei
            Intra 4,1 L ulei

            Comment


            • #21
              la mine uleiul este la jumatatea jojei....si am facut 8600 km de la precedenta revizie.este normal?

              Comment


              • #22
                Normal ca-i normal.

                Nu da Quote la mesajul anterior !
                Last edited by darksid3; 8 December 2009, 09:44.

                Comment


                • #23
                  eu am facut revizia de 18600 km in aprilie 2009. In noiembrie 2009 am mers la revizie la 31500 km. Ulei Dacia Oil pus in aprilie. Nivelul a ramas constant. Au bagat atunci 4,15 l

                  Acum am pus Mobil. Problema este ca baietii au deschis numai bidonul de 4L. De al cincilea litru nici nu s-au atins si am 2mm peste joja nivelul la ulei. De acolo nu se misca. Masurat la rece, dimineata, pe loc drept. Cand au scurs vechiul ulei am stat 10 minute sa se scurga tot. Ce parere aveti?

                  Comment


                  • #24
                    nu curge tot in 10 minute. la prima revizie a urcat-o pe elevator, i-a dat drumul la ulei dupa care a intrat in pauza de masa o jumatate de ora si tot mai picura cand s-a apucat iar de masina.
                    iar ca ulei au intrat 4,2 l. la a doua revizie a terminat cu totul in 45 de minute, cu inlocuit si placute si filtru de motorina + toate consumabilele si a folosit 4 l de ulei, iar nivelul pe joja cu 3-4 mm sub maxim
                    sigpic
                    Ambition 1.5 dc

                    Comment


                    • #25
                      NYT- Spune-mi si mie cat si in ce conditii e normal sa consume ulei un dci ?
                      Ca am si eu o problema cu consumul de ulei si nu vreau sa ma alarmez aiurea.

                      Comment


                      • #26
                        Valli,cred ca depinde de tipul de ulei ,de stilul de conducere (normal sau sportiv).Oricum,masina mea ,la 43000 km nu a consumat intre 2 schimburi(10000km) mai mult de 0,3 l ulei .Asta cel putin pana acum .Pot spune ca motorul are o exploatare normala ,nu sportiva.

                        Comment


                        • #27
                          oricum intre schimburi se consuma vreo 200 grame de ulei

                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Eu sper ca la mine sa fie uleiul de vina , ca m-a disperat deja consumul de ulei, abia astept sa-l schimb . Sperc ca uleiul Castrol magnatec sa nu il mai manance ca si cum ar fi ulei de gatit

                            Comment


                            • #29
                              Eu am avut ulei Dacia10 W 40 pe primii 20000 km (deh,masina in garantie,mofturi de la service),apoi am optat pentru Castrol Magnatec diesel 5W40.In afara de atenuarea sunetului motorului ,alta deosebire vizibila nu am sesizat .Motorul nu a consumat ulei nici la inceput ,nici acum ,mai mult decat cateva sute de ml.intre doua schimburi .Orice motor,chiar nou ,consuma o mica parte din uleiul folosit deoarece exista mici neetanseitati.Ba ,mai mult ,cred ca un ulei subtire va fi consumat in cantitate mai mare.Totusi,cat ulei consuma motorul tau?
                              Valli,un motor nou nu ar trebui sa consume decat foarte putin ulei ,daca ,evident ,nu exista vreo piesa defecta sau vreo etansare de mantuiala.
                              Oricum ,daca nu se vede vreun loc pe unde uleiul sa se piarda (pete pe la imbinari ) ,totul depinde de cantitatea consumata ,pe care nu ai facut-o publica inca .
                              Last edited by tufa mihaita; 24 February 2010, 09:28. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #30
                                Mihaita - mie mi-a consumat aprox 1,5 litri in 13 000 - am deschis un thread la sectiaunea de 70 cp-consum de ulei- acolo am explicat ce si cum am patit cu uleiul.
                                Dilema este ca am mai intalnit persoane la care sa-i manance ulei(chiar mai mult) si la service i s-a zis ca e normal sa manance si ca masina nu are nimic.
                                In concluzie- nu stiu ce sa mai cred.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google