Jante aliaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jante aliaj

    As vrea sa-mi pun cauciucuri de 205x16. Imi poate recomanda cineva un model (de fapt cit mai multe ca sa am de unde alege)de jante care se potrivesc pe Logan?... m-ar interesa unul cu multe spite.

  • #2
    fara suparare, dar cred ca este inutil sa umplem forumul cu poze luate de pe net... Si in plus, noi nu-ti cunoastem gusturile. Cauta pe net jante ca gasesti de toate felurile pentru toate buzunarele.

    Ca parere personala, daca vrei sa-ti iei ieftinituri de genul CMS, KM etc. mai bine te lasi pagubas, arata si aiurea si nu sunt bune de nimic...

    Cauta pe net jante cu prindere 4x100, astea se potrivesc pe Logan.

    Daca vrei ceva tare de tot, poti incerca niste Evo Corse, sunt jante de raliu si sunt foarte rezistente insa sunt destul de scumpe. Au multe spite subtiri (12) Cauta pe evocorse.com modelul MonteCarlo
    _
    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

    sigpic

    Comment


    • #3
      cand cumperi jante parerea mea este sa nu te zgarcesti deloc,daca nu ai bani sa iei ceva ca lumea...care sa iti placa mai bine astepti si iei altadata
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #4
        Desi ai dreptate nu as da foarte multi bani pe o pereche de jenti cum am vazut si la 800 de lei bucata:| mai ales sa pun pe logan poate daca as avea stiu eu.. acolo o masina de 50.000 de euro.. da atunci as pune nu zick ca jantele nu sunt importante. si pot sa zick ca sunt la preturi foarte accesibil jenti care arata super bine chiar foarte bine. parerea mea
        LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
        Enter the Matrix

        Comment


        • #5
          as dori o parere despre jantele de aliaj de la WOLFRACE street octane, au 4 gauri x 100, dar interior butuc se potrivesc la logan?

          Comment


          • #6
            pt butuc se folosesc inele de centrare.


            KeanuRev, rotile sunt elemente importante ce tin de siguranta rularii. Este foarte important sa cumperi ceva de calitate cind e vorba de roti, iar aici calitatea costa. Poti consulta site-urile diversilor producatori de jante, cei mai seriosi isi prezinta modalitatea de fabricare, in detaliu, materialele, fabrica.
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • #7
              Desigur siguranta costa.. dar in acelasi timp poti sa gasesti si ceva ieftin si ca sa fie sigur nu neaparat siguranta costa deoarece aspectul costa cel mai mult;)
              LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
              Enter the Matrix

              Comment


              • #8
                Originally posted by dsign View Post
                pt butuc se folosesc inele de centrare.


                KeanuRev, rotile sunt elemente importante ce tin de siguranta rularii. Este foarte important sa cumperi ceva de calitate cind e vorba de roti, iar aici calitatea costa. Poti consulta site-urile diversilor producatori de jante, cei mai seriosi isi prezinta modalitatea de fabricare, in detaliu, materialele, fabrica.
                A mele is CMS (stiu nu is nush ce) da am vazut ca aveau ceva actibild cu RAR, ce reprezinta???

                Inelele alea de centrare se gasesc separata de cumparat??
                ...de doi lei :p

                Comment


                • #9
                  Originally posted by mishu_wrc View Post
                  A mele is CMS (stiu nu is nush ce) da am vazut ca aveau ceva actibild cu RAR, ce reprezinta???

                  Inelele alea de centrare se gasesc separata de cumparat??
                  Inele de centrare se gasesc separat dar nu ai nevoie numai daca janta nu ii fix 4x100 de ex ale mele is 4x98 si eu am nevoie de inele de centrare
                  LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                  Enter the Matrix

                  Comment


                  • #10
                    Pai si eu am inele de centrare (is din plastic) si erau in cutiile jantelor
                    ...de doi lei :p

                    Comment


                    • #11
                      Cam care ar fi pretul unui set de jenti daca ar trebui sa faci un mic compromis pret/calitate?
                      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by KeanuRev View Post
                        Inele de centrare se gasesc separat dar nu ai nevoie numai daca janta nu ii fix 4x100 de ex ale mele is 4x98 si eu am nevoie de inele de centrare


                        Vorbesti prostioare. Prinderea la prezoane tre sa fie 4x100, intr-adevar, nu e recomandat sa pui altceva.

                        Inelele de centrare se folosesc la gaura din centrul rotii, cind aceasta gaura este mai mare decit butucul de pe masina ta. Daca nu centrezi roata bine pe butuc, la montare, nu vei reusi sa o centrezi doar din suruburi. In acest caz, orice deviatie de la centru, oricit de mica ar fi ea (chiar si de 0.5mm) se va transforma intr-o vibratie necontrolata la viteze mari.

                        Inelele de centrare se pot confectiona din aluminiu, sau se gasesc in setul de jante noi, facute din teflon, dar care trebuiesc prelucrate in functie de masina pe care se monteaza.

                        Ceea ce spun eu aici este invatat din practica.


                        De exemplu, eu pe jantele Evo am dat gramada de bani, nu arata extraordinar, insa te pot asigura ca este o mare diferenta intre ele si restul jantelor pt "popor". Sunt pe 17" si sunt supuse deformarilor mai mult decit o janta pe 15", insa aceste deformari intirzie sa apara, desi am trecut prin destule gropi, fara sa vreau.

                        Deci calitatea a primat in acest caz. Repet: orice producator serios isi prezinta metoda de fabricare/turnare a jantei


                        LE: uite janta in discutie, eu cred ca gaseam unele mult mai ieftine care sa arate la fel, asta a costat ~200e (nu e chiar f mult daca stam sa ne gindim la niste OZ-uri banale)
                        Attached Files
                        _
                        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          ce imi plac jentile
                          toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by dsign View Post


                            De exemplu, eu pe jantele Evo am dat gramada de bani, nu arata extraordinar
                            haha...glumesti nu ?)
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by virtualmansorin View Post
                              ce imi plac jentile
                              hehe, cine stie, cunoaste...


                              Cristi, esti de acord ca puteam gasi jante aesemanatoare ca aspect la pret mai mic, dar mult mai proaste? Sau puteam gasi jante mai frumoase la acelasi pret?

                              La asta m-am referit
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google