Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu zic ca vorbim aceiasi chestie dar in limbi diferite.
    , sunt cu ochii pe voi !
    :thumbsup:

    Comment


    • diesel-ul de 85 cp are puterea maxima la 3750 rpm, nu la 4000 rpm ca dci-ul de 65 si 70 cp
      in concluzie orice turatie peste aceasta limita se face degeaba...

      iar de curatat turbina eu stiam ca trebuie sa ii dai o "blana" dela 2000 rpm la 3750 rpm, apoi sa o lasi sa revina la 2000 rpm in frana de motor... si repeti asta de cateva ori...
      daca gresesc sa imi spuneti!

      Comment


      • Pai... daca-i dai "blana" cred ca fumul se va depune pe palele turbinei. Ma rog, sunt pareri si pareri, eu unul nu-i dau blana.

        Comment


        • Mai oameni buni, ce ne-am cumparat naveta Columbia?
          Ce atat mers in regim strict de turatii, bagat blana de curatat turbina?
          Cheie, acceleratie, si gata...
          Motoarele nu-s facute pentru lucrul cu penseta...
          Daca sustineti ca-i asa, si daca ati avea si dreptate, inseamna ca ne-am pacalit luand diesel.
          Masina cere singura regimul de turatii... Sper ca niciunul dintre noi nu e un antitalent...

          Comment


          • Pai... daca vrei sa obtii randamentul maxim al unui motor, atunci trebuie sa-l respecti, daca ti se rupe de motorul ala, n-ai decat sa-l faci varza... nu conteaza.

            Comment


            • Daca nu esti disperat cu liniutze sau antitatalent nu vad ce grija ar trebui avut de motor(in afara de revizii).
              Am avut un prieten care si-a cumparat un magnetofon Sony.
              Pe vremea lui Ceasca era ceva rar...
              Statea toata ziua si-l curata cu carpa, nu-i dadea volumul tare ca se dogeau boxele, nu punea benzi ORWO ca-i toceau capul...
              Morala:
              Avea cel mai tare magnetofon, dar asculta muzica foarte rar... Dupa 4-5 ani au aparut deck-urile si l-a aruncat in debara... Asa si noi cu supergrija...

              Comment


              • Desi nu 100% dar ii dau dreptate lui Andreis. Cel putin in ce ma priveste - cheie si am plecat. Respect reviziile, respect motorul cu ulei bun, cu motorina buna, dar daca o sa stau toata ziua cu ochiul in turometru nu am facut nimic. La urma urmei nu vreau s-o tin mai mult de 2 ani. Nu imi bat joc de masina dar atunci cand am chef sa-i dau talpa, asa fac. Nu stau sa ma gandesc ca o sa-i infund turbina.

                Comment


                • Motorul trebuie sa-l simti, nu trebuie sa stai cu ochii pe turometru, ochii trebuie sa stea pe sosea.

                  Comment


                  • Hai sa zic si un consum, 5.7 pe 700 de km, viteza medie 37 km, nu stiu cam cat in bucuresti si cat pe afara, dar eu zic ca e bine. Mi-am permis sa postez chiar daca e vorba de un clio III, dar motorul fiind acelasi, eu zic ca e tot aia. Sper cu programul rabla 2008 sa ma aleg cu un prestige dci, m-am saturat sa ma cert cu tata pe masina :P. Imi place la nebunie motoru asta, cred ca e compromisu ideal dintre consum si putere.

                    Comment


                    • Originally posted by iuli81 View Post
                      Nu imi bat joc de masina dar atunci cand am chef sa-i dau talpa, asa fac. Nu stau sa ma gandesc ca o sa-i infund turbina.
                      La fel fac si eu, dar asta vara un coleg a reusit sa-si distruga turbina de la al sau BMW 320d (marfa nemteasca , nu "imitatii d-astea frantuzesti "), dindu-i forje in extraurban, si asta ma pune pe ganduri.

                      Comment


                      • Salut din nou!
                        Consum Buc. - Predeal 5,4l/100km. 3 pers(220kg) Bagaje(350kg) Am dat in ea cat a tinut inclusiv pe serpentine. Am avut viteza medie 78km/h si-mi pare rau ca m-am uitat abea cand am oprit la cabana.
                        Consum Predeal - Buc. 4.7l/100km. 5 pers(380kg) Bagaje(100kg) Doar de cateva ori am atins 150km/h, in rest 90-130.

                        Comment


                        • Masina mea este un golf 2 din 86 cu 375 000 de kilometri.Cum crezi ca sa mers cu ea inainte?
                          Curatarea turbinei se face astfel: procedezi la fel cum faci cind bagi in depasire, schimbi viteza in 3-a cu turatie peste 2000 ii dai talpa pina in 4000.O faci odata pe luna de doua, trei ori talpa.
                          In rest un consum de 5 la suta e un consum normal.

                          Comment


                          • mecanicul meu...om batran dar umblat..pana acum tot ce mi-a zis mi-a zis bine...motoarele turbo-diesel nu trebuie sa fie subturate..adica sa schimb viteza pe la 2000+..altfel se duce(la noi se mai zice ca se leneveste..dar asta e drumul spre duca...)si asa e..am avut un mondeo..care prindea 200 la ora pe o portiune de drum spre iasi(imediat ce l-am cumparat din italia)dupa 3-4 luni de romania..pe acelasi segment de drum..180 la ora...motivul?lipsa autostrazilor si a drumurilor bune..

                            Comment


                            • Posesor Logan Kiss Dci 85 CP.
                              Masina este noua,am luat-o pe 28 ian.
                              Consum :
                              -in Bucuresti,CB imi indica 6.2%(mers linistit,schimbat vitezele la 2.000-2.200 ture maxim)
                              -in afara,traseu Bucuresti-Navodari-Bucuresti,mers 110-120 maxim,inclusiv pe autostrada,consum mediu indicat de CB : 4.6%
                              In ambele cazuri am folosit motorina Euro 4 de la Petrom(36.300 lei / litru)
                              Avand in vedere ca cei de la Dacia mi-au spus ca dupa aprox. 2000-3000 km,consumul va mai scade,parerea mea este ca este un consum super ok si pentru oras dar mai ales ptr afara,la viteza de 110-120 km/h(cam 75% din drum).
                              Masina are acum 950 km la bord,dupa efectuarea acestui drum.

                              Comment


                              • -1o.ooo km efectuati, consum in functie de pedala pe care i-o dai, in tot cazul, nu sare mai mult de 5,9-6 in oras indiferent de cat de nervos te dai la ea, cat despre extra urban, scade si la 3,4 la o viteza de 90km\h.
                                -ca exemplu, in decembrie, 650 de km efectuati pe ruta Calarasi-Poiana Brasov plus plimbari prin brasov, cu un consum mediu de 4,6 l indicat de CB la o viteza medie de 74-76 Km\h.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google