Folie geamuri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • este voie cu folie, dar sa nu depaseasca gradul de 73% vizibilitate. ala doar voia sa scoata ceva de la tine, acelasi lucru il patea si un prieten de-al meu cand se lua de el ca nu e trecuta folia in talon
    Nu-i bai...

    Comment


    • Asa cred si eu.problema e ca o sa mai ma intalnesc cu el sigur...lucreaza in localitatea unde locuiesc eu....conform ce spune rar nu trebuie trecuta in talon dar geamul trebuie sa aiba transparenta de min 70%.Atunci cand mi-a montat folia a masurat transparenta geamului pe fata si era de 81%..folie montata e de 73%.ma gandesc sa nu scada transparenta geamului ma putin de 70%....In caz ca imi ia talonul trebuie sa ma duc la rar sa-mi masoare transparenta..

      Comment


      • nu neaparat sa iti masoare. dai folia jos ei fac o constatare ( circa 80 RON ) si apoi te duci la politie sa-ti iei talonu. cel mai bine pune-ti niste pile pe la rar sa ti le treaca in CIV si talon ca sa nu mai ai probleme cu ei si sau sa tii hartii prin torpedou
        Nu-i bai...

        Comment


        • Da, conform legii n-ai voie nici cu folie de 73% transparenta pe fata pt ca geamu vine din fabrica deja cu 81% transparenta si cand aplici folia de 73% transparenta geamului se reduce la 62-63%.A masurat-o cei de la atelier azi:|...Am sunat si la rar se masoara transparenta geamului cu folia pusa..nu se da jos...ala de la atelier cica cand mi-a pus folia nu era asa legea dar de fapt asa e de cand sunt foliile...atelierul e pe sos. giurgiului 269A Max Alarm...mi-a mai dat o declaratie de conformitate...ar trebui sa-mi dea banii care i-am dat sau sa-mi puna alta folie transparenta cu care impreuna pe geam sa aiba transparenta min 70%.Corect????

          Comment


          • sau mai bine il trimiti pe ala de la serviceul unde ti-ai montat folia autorizata pe geamurile din fata, sa se duca el cu patronul lui si cu ma-sa sa iti recupereze talonul si sa iti plateasca amenda

            Comment


            • Daca se ajunge sa-mi ia talonul si sa-mi dea amenda il dau in judecata...acum ma duc sa ii zic ca ori imi da banii inapoi sau imi pune alta folie ori cand imi ia talonul si imi da amenda il dau in judecata si il reclam si la opc...

              Dupa niste certuri mi-a dat folia jos si mi-a dat baniichapter closed
              Last edited by ady_green; 22 September 2010, 18:37. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • buna.in primul rand vrau sa va spun ca am un atelier cu montajul foliilor auto.deci vreau sa va spun ca :ansamblul geam+folie nu trebuie sa fie mai mica de 70 % transparenta.deci ce se intampla?se ia aparatul de masurat transparenta geamului si in functie de cat este de inchis sau deschis geamul se aplica folia.la logan geamul are cam 81% fara folie,daca se aplica folia ajunge undeva la 70-71%.atentie ..sunt masini la care geamurile vin din fabrica undeva la 70,73% transparenta ,iar in cazul acesta nu poti sa aplici decat o folie antiefractie de 100 de microni, care scade cu 1% din transparenta geamului.in legatura cu baietii care aplica folia pe geamurile fata si nu masoara transparenta geamurilor este problema lor. in primul rand ca li se poate ridica autorizarea atelierului de catre r.a.r.deci cel mai bine este sa le explici oamenilor inainte sa le aplici folie pe geamurile fata , ce folie se poate monta in functie de transparenta geamurilor... multumesc

                Comment


                • asa ar fi corect sa explice tuturor clientilor, dar el parsiv sapa in buzunarele noastre ca sa ii fie lui bine

                  @ady_green - nu esti sanatos si tu l-ai si speriat pala.
                  Nu-i bai...

                  Comment


                  • @sandudeva ce folie se poate aplica pe geamurile fata la logan atunci?Cu folia de 73% aplicata pe geam aveam transparenta undeva la 62-63%...exista alta mai transparenta care e omologata rar si se poate monta in bucuresti??
                    @FlorianYFL avea si motiv sa se sperie mai avea putin si ramanea fara autorizatie...sa vezi ce scandal a facut....
                    Last edited by ady_green; 22 September 2010, 23:51.

                    Comment


                    • Un aspect mai ciudat. Am un amic la politie, ce da Domnu' chiar la circulatie, de care am intrebat si mi-ai zis ca nu are politia si nu au un comunicat in care sa se precizeze ca RAR-ul ar avea un asemenea aparat de masurat transparenta pentru folii. Eu ma gandeam ca s-a referit la acest aspect la nivel de tara, dar citind pe aici trebuie sa constientizez ca doar satmarenii nu au un asemenea aparat. Nu mi-a zis daca imi iau sau nu talonul cu folia pe fata. Am intrebat la 3 firme care monteaza folie, din care 2 mi-au confirmat lipsa aparatului, motiv pentru care au si refuzat sa-mi monteze folia si doar unul (care mi le si punea si ma costa doar jum. pret) a zis ca nu e nici o prob. si ca imi si omologheaza folia.

                      Comment


                      • salut eu va si zic ce folie montez pe geamurile fata.este vorba de o folie cu codul atc 80 gr de la llumar.toti montatorii de folie autorizati de rar sunt obligati sa aiba aceste aparate de masurat transparenta geamurilor, si binenteles sa le si foloseasca.

                        Comment


                        • La Max Alarm mi-am pus si eu folie.
                          Attached Files
                          sigpic

                          Comment


                          • Sunt Hoti sa zic asa.Eu am vrut ceva de genul tau pe fata si mi-au spus ca nu e voie.si am pus exact ce recomandau ei adica pentru aia imi dadeau si autorizatie.Am vazut si mai inchise pe fata dar cred ca e pe barba lor.
                            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                            Comment


                            • pe fata nu am omologare.
                              sigpic

                              Comment


                              • cumpar autorizatie fata .
                                cn are un pm.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google