Consum Ulei 1.5 DCi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    mie la 10mii km consuma 1litru . masina nu scoate fum are interculer .
    am umblat la radiator si am desfacut interculeru si am gasit ulei pe el .
    dupa schimbu de de 70 000 mii a inceput sa pape ulei. acum are 88
    mai are un zgomot de rontait de la ce o fii ? distributia nu a fost schimbata

    Comment


    • #47
      si la mine in 15 000 km mi-a consumat 1,5 l de ulei avand ulei 5W 40 halvoline, am schimbat uleiul cu un Castrol Magnatec 5W 40 si pe asta il mananca mai bine, cei de la service is acoperiti, cica daca mananca mai mult de 500 ml la 1000 Km abia atunci ar fi o problema, pana atunci se considera ca motorul merge in parametrii normali.

      Comment


      • #48
        schimba uleiul Valli, incearca 10w40 si vezi ce rezulate ai cu siguranta nu o sa mai manance atata ulei asta o sa ii stea in gat la motor !!!

        Comment


        • #49
          Ma bag si eu cu aceeasi problema dar cu alta motorizare ...1.4 benz.+gpl. Imi consuma cam 200g ulei ELF 5w40 la 1000 km, am trecut inapoi pe Dacia oil 5w30 si-l papa la fel , asa ca acum am in motor Castrol Magnatec 10w40 . In aprox 1000 km cat am cu actualul ulei nu am vazut sa scada nivelul pe joja ...

          Comment


          • #50
            Originally posted by givali View Post
            Ma bag si eu cu aceeasi problema dar cu alta motorizare ...1.4 benz.+gpl. Imi consuma cam 200g ulei ELF 5w40 la 1000 km, am trecut inapoi pe Dacia oil 5w30 si-l papa la fel , asa ca acum am in motor Castrol Magnatec 10w40 . In aprox 1000 km cat am cu actualul ulei nu am vazut sa scada nivelul pe joja ...
            cred ca acelasi lucru o sa fac si eu la urmatorul schimb de ulei, adica sa bag 10W 40, sper sa nu-l mai manance.

            Rugaminte pentru colegii de forum. Ce marca de ulei 10W 40 imi recomandati pentru un dci?
            Last edited by valli; 4 November 2010, 14:54. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #51
              eu merg cu mobil 1,calitate- pret este ok

              Comment


              • #52
                Originally posted by givali View Post
                Ma bag si eu cu aceeasi problema dar cu alta motorizare ...1.4 benz.+gpl. Imi consuma cam 200g ulei ELF 5w40 la 1000 km, am trecut inapoi pe Dacia oil 5w30 si-l papa la fel , asa ca acum am in motor Castrol Magnatec 10w40 . In aprox 1000 km cat am cu actualul ulei nu am vazut sa scada nivelul pe joja ...
                Ai mai remarcat sa iti consume ulei cu noul ulei 10W 40?

                givali, cati km ai facut cu uleiul asta? si eventual cat ti-a mancat (daca este cazul)
                Last edited by valli; 11 November 2010, 17:38. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #53
                  Salut eu am 60000 km cu ea si nu scade de loc pe joja,am bagat numai castrol magnatec 10w40 la 10000km

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by catalyn08 View Post
                    Salut eu am 60000 km cu ea si nu scade de loc pe joja,am bagat numai castrol magnatec 10w40 la 10000km
                    Dar de consumat ulei ti-a consumat vreodata? sau nu ai avut probleme de acest gen.

                    Comment


                    • #55
                      mult ulei va consuma la uni dintre voi, io de la un schimb la alt nu bag nimic ulei, si imi scade da putin nivelu la ulei de la un schimb la altu, pana acuma am folosit ELF 10w40, dar am de gand sa bag castrol 5w40

                      Comment


                      • #56
                        E posibil sa-ti manace 5w40 fiind mai subtire .....

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by gelica75 View Post
                          eu merg cu mobil 1,calitate- pret este ok
                          De care Mobil 1 mai exact folosesti?

                          Comment


                          • #58
                            Salut Valli !
                            Am scris si ma sus vezi postul #48,dar oricum ma repet ulei 10w40 ,eu folosesc de la al 2-lea schimb mobil adica de cand era masina noua de pe la 60.000 km a inceput sa scada de la schimb la schimb cam jumatate de joja dar nu consider a fi o problema.La tine daca consuma iti recomand un aditiv pt. ulei 2+2 ,dar foloseste 10w40 si schimba pe la 10.000 km uleiul ai putea sa o faci si pe la 8000 km ca nu ii face rau motorului din potriva .

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by gelica75 View Post
                              Salut Valli !
                              Am scris si ma sus vezi postul #48,dar oricum ma repet ulei 10w40 ,eu folosesc de la al 2-lea schimb mobil adica de cand era masina noua de pe la 60.000 km a inceput sa scada de la schimb la schimb cam jumatate de joja dar nu consider a fi o problema.La tine daca consuma iti recomand un aditiv pt. ulei 2+2 ,dar foloseste 10w40 si schimba pe la 10.000 km uleiul ai putea sa o faci si pe la 8000 km ca nu ii face rau motorului din potriva .
                              La urmatorul schimb o sa folosesc un ulei 10W 40, sper sa nu fie cazul sa folosesc aditiv pentru ulei, ca mi se pare ciudat sa folosesc un aditiv de ulei la un motor care consuma ulei de cand a iesit din fabrica si care dupa spusele meseriasilor de la Dacia merge in parametrii normali

                              Comment


                              • #60
                                Si mie tot la fel mi-au spus ... Am intrebat, daca in cazul in care motorul consuma 400 grame de ulei la 1000 km ce se intampla ??? ; au spus ca daca consuma mai mult de 500 grame de ulei la 1000 km , atunci sa merg la service ..... Meseriasi nu gluma !!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google