Unde Gasesc Inele De Centrare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    roata bnu va fula chiar daca nu ai inele pt. ca se centreaza din prezoane... masinile mai vechi nici macar nu aveai jantele pe butuc nu te sfatuiesc insa sa le faci din metal pt. ca se vor cocsa pe butuc mai ales pe rotile spate si le vei scoate f. greu asta e una din bolile fordului cauta o bara de moldotan ar fi ideala daca nu plastic de inalta presiune

    Comment


    • #17
      @andr3w vezi ca din cate stiu eu..distanta la prezoane la roata de cielo e de 4X108 iar la logan e 4X100 ! tu daca spui ca le-ai avut pe cielo..e posibil sa nu mearga pe logan! poate ma insel eu ..noroc
      0.9 tce SL plus

      Comment


      • #18
        am pus jantele pe fata fara inele de centrare. m-am chinuit putin pana am nimerit prezoanele, dar in rest nu au fost probleme, iar distanta intre prezoane este aceeasi (4*100). Inelele am vazut ca au mai mult rol de ghidaj. Multumesc frumos pentru sfaturi. Bafta

        Comment


        • #19
          Imi pare rau sa te anunt, insa ai facut o mare prostie... Butucul din centru la Logan are 60.1mm, si chiar asta face : CENTREAZA!

          Nu se pot centra rotile doar din suruburi (Loganul nu are prindere cu PREZOANE, are cu SURUBURI) pentru ca la viteze mari roata tot va avea o mica deviatie. Cu cat viteza creste, cu atat deviatia isi va face simtita prezenta mai rau, prin trepidatii la volan si comportament nesigur al anvelopei pe asfalt. Pe langa nesiguranta in rulare, vibratiile determinate de o roata prost centrata duc la uzura prematura a articulatiilor si elementelor in miscare ale suspensiilor si elementelor de directie.


          Pentru exemplificare, am avut jante cu gaura de 61,5mm si pe Logan tremurau de-ti fura volanul din mana la 140km/h. Le-am centrat cu banda izolier aplicata pe butuc, pentru ca nu facea nimeni inele groase de 0.7mm. Metoda a fost folosita temporar, nu o recomand!


          Inelul de centrare se poate face din aluminiu, otel, etc, doar ca trebuie date cu ceva vaselina, sa nu se sudeze pe janta sau pe butuc.

          Asadar, imi place ca pe forum gasesc numai sfaturi "avizate"

          @radu cornel, studiaza cu atentie fenomenul si vei ajunge la concluzia ca masinile vechi, ale caror jante nu se centrau pe butuc aveau un alt fel de prindere. Care intr-un final ducea la o centrare perfecta a rotii pe butuc.

          Inainte de a mai da astfel de sfaturi ucigase, masoara-ti un pic gandurile, nu de alta dar s-ar putea ca cineva sa ia de buna vorba ta. Si in cazul nostru se pare ca omul chiar crede ca a facut treaba buna.


          Pret inel centrere: intre 12 si 20 lei bucata. Viata ta si a altora : nepretuite.
          _
          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

          sigpic

          Comment


          • #20
            pfff nasoala treaba. Multumesc frumos ca mi-ai spus ce e de facut. o sa le dau jos si o sa imi fac inelele de centrare. Multumesc inca o data.

            Comment


            • #21
              Inele pt. centrare gasiti la Autosoft (service roti), Sama service si la alti comercianti de anvelope, jante si accesorii.
              Multa bafta!
              Zambeste! Maine poate fi mai rau...

              Comment


              • #22
                Un service/magazin in Timisoara stie cineva care sa comercializeze inele de centrare? Multumesc mult.

                Comment


                • #23
                  @ florianhomeag De ce nu ai rabdare sa ti se raspunda la intrebare pe cealalta pagina , si sa vezi ce iti trebuie . Tie nu iti trebuie inele ci trebuie alezate jantele .
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    M-am grabit si eu ca... stii tu cine. Da, mie imi trebuie alezate jantele, sau, dar nu sunt sigur, sa imi fac alte "fuzete" de centrare cu diametrul corespunzator.

                    Comment


                    • #25
                      sal.caut un set inel centrare logan,am marca la jante ART si nu stiu marimea ast. rasp de la voi.am urgent nevoie de un inel.
                      1.4 MPI-FURIOS

                      Comment


                      • #26
                        @florianhomeag, Cum strunjesti tu fuzetele, omule?


                        @klau, salut, nu cumva vrei sa vina un forumist la tine acasa si sa-ti masoare janta???

                        Ia frumusel acea janta, mergi cu ea la strungar, masoara gaurile. La butucul de logan ai 60.1mm
                        _
                        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          @ klau_ : cauta la alfaromtrans
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google