Inele De Centrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    are perfecta dreptate darksid3 ..asa este...nu te gandi ca ai pus prezon si gata vai sa vezi ce i dau cu 150 km/h ca nu este asa..unii au noroc dar altii se pot trezi in sant
    sigpichttp://www.loganclub.ro/forum/my_rid...ght=ride+grecu
    Simply Stance

    Comment


    • #17
      daca voi ziceti asa o fi,am mers peste 4000 e km cu jantele astea fara inele de centrare ,si nu am avut absolut nici o problema,infine ....

      Comment


      • #18
        I-am intrebat pe cei dupa site-ul la care am gasit respectivele jante si mi sa spus ca sunt necesare montarea inelelor de centrare la jantele de aliaj
        http://www.loganclub.ro/forum/ct_90_b_u_z-t57569.htmlsigpic

        Comment


        • #19
          Originally posted by grutzz View Post
          daca voi ziceti asa o fi,am mers peste 4000 e km cu jantele astea fara inele de centrare ,si nu am avut absolut nici o problema,infine ....
          Du-te mah nene ca nu halim d-astea
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #20
            grutzz. Atentie mare la ce tastezi aici , deoarece lumea se caliceste la cativa zeci de lei si pune jantele aiurea pe masina.Pana si ''indienii'' de la vulcanizare mi-au zis ca am nevoie de inele, deoarece roata nu se centreaza pe buduc doar din prezoane.Daca tu nu ai avut inele inseamna ca te-ai grabit sa aruci niste jante pe masina , si ai uitat de acele inele.

            Ca idee- se gasesc din aluminiu si material plastic(pe care nu il recomand deoarece se deterioreaza in timp).
            real power..... diesel power by

            Comment


            • #21
              Recomand o citire a postului urmator

              Dacia logan : Cum fac sa ....? Cat costa sa ....? Unde gasesc ....? si alte asemenea intrebari



              Unii sunteti degeaba pe aici, mai ales grutzz. Nu mai oferiti sfaturi de-astea aiurea, unii chiar se iau dupa ele.

              @grutzz, probabil ca n-ai avut nevoie de inele deoarece janta intra perfect pe butuc.
              _
              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

              sigpic

              Comment


              • #22
                care este diametrul interior al inelelor la logan?
                PH 71 MKI

                Comment


                • #23
                  Originally posted by alex26 View Post
                  care este diametrul interior al inelelor la logan?
                  vreau sa stiu si eu asta

                  Am aflat, loganul are 60.1
                  eu la jenti am 67,1 masurat si verificat si cu inelul de centrare(din plastic) original km cu care au venit.

                  unde pot sa gasesc sau sa fac inel de centrare pe marimea mea :d
                  Ajutoooooooooooooooor.
                  Last edited by RADU 1.6 16V; 23 May 2011, 11:09. Reason: Automerged Doublepost
                  Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

                  Comment


                  • #24
                    In aceeasi situatie sunt si eu, mi-am luat niste jenti care au gaura centrala mai mica si nu le pot monta pe masina. Sa strunjesc jentile sau sa cumpar alte inele de centrare? Ce recomandati?

                    Comment


                    • #25
                      Pai te hotarasti? E gaura jantei mai mica decat butucul, sau e mai mare?

                      Daca e mai mare, pune inele, daca e mai mica, strunjeste/alezeaza gaura de centrare a jantei.


                      Si se spune JANTA, JANTE, nu jenti, genti, geante, etc
                      _
                      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Daca au gura de centrare mai mica logic ar fii ca trebuie strunjite , nu ai ce face cu inele de centrare (ele fac conversia de la mare la mic , nu invers)

                        Acum depinde si cat trebuie strunjit , ce janta ai si ce dimensiune are gaura actuala ?
                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Gaura centrala a jantei este mai mica decat butucul actual de pe masina (60.1 mm), cred ca are 57 mm, nu am reusit sa o masor corect. Nu se poate face o adaptare a butucului?

                          Jantele sunt BBS, insa nu stiu exact modelul, oricum sigur sunt 4x100
                          Last edited by florianhomeag; 1 November 2011, 11:29. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #28
                            recamnad procedeul de alezare ...este mai precisa
                            Adaptare ,pentru ce sa dai 4-5 milioane pentru niste flanse (distantiere) + prezoane cand cu 15 -20 de janta o aduci la cota de 60.1

                            Nu va jucati cu centrarea jantelor , vibratiile la trenul de rulare sunt cele mai periculoase
                            Last edited by cos_min_i; 1 November 2011, 11:32.

                            Comment


                            • #29
                              Janta trebuie adaptata nu butucul , din jante ai ce aleza dar din butuc ce ? Si nici nu il mai vei putea folosii vre-o data pe jante de logan .

                              Cauta un strungar BUN !
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Nu se poate demonta partea pe care se centreaza janta? Sa pun alta piesa care sa se potriveasca cu alta janta...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google