PRETURI Si CALITATE La Firmele De Montaj GPL - FEED-BACK-uri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • PRETURI Si CALITATE La Firmele De Montaj GPL - FEED-BACK-uri

    1.Ce suma totala ati achitat la firma de montaj GPL pentru "kit-ul" GPL ales si manopera?
    2.Care a fost calitatea montajului pentru suma achitata la respectivul montator GPL?

    Inainte sa iau o decizie ,saptamana trecuta am cautat (pentru Logan-ul Euro5) sa ma informez care sunt preturile la montatorii GPL din Bucuresti pentru o instalatie Tomasetto Stag300Plus / Injectoare Valtek/ Butelie Toroidala 41 litri.

    Preturile comunicate de cateva firme din Bucuresti:

    2.500 lei - O firma din zona Zetari ( nu mai stiu exact denumirea)

    2.700 lei - Autogaz Marpaco ( Ilioara) tot aici o instalatie BRC pentru Euro5, costa 3.000 lei cu butelia toroidala de 41 litri.

    2.830 lei - Agrom.ro (aici la La kit-ul cu toroidala de 34 litri,pret:2.730 lei
    la Kit-ul cu toroidala de 52 litri,pret: 2900 lei)

    Ce kit ati ales pentru instalarea GPL si ce suma ati achitat la firma de montaj din orasul respectiv?
    128
    Pro-Gaz Vernesti - Buzau
    37.50%
    48
    Cangas Euro- Buzau
    2.34%
    3
    Andrei GPL - Bucuresti
    25.00%
    32
    Agrom
    20.31%
    26
    Martax - Brasov
    1.56%
    2
    Ultra Gaz - Bucuresti
    7.03%
    9
    Majore - Bucuresti
    0.78%
    1
    Pro Speranta - Pitesti
    4.69%
    6
    Marpaco - Bucuresti
    1.56%
    2

  • #2
    Mai poti incerca pe soseaua chitilei de la capatul tranvaiului 45 tot inainte vreo 2-3 km pe partea stanga cum mergi. Ca un punct informativ pe parte dreapta este un omv si vizavi de el este firma de instalat gpl. Eu am instalatia din fabrica si nu pot spune mare lucru despre ei. Stiu insa ca instaleaza si stag300.

    Comment


    • #3
      omule incearca la sebigaz buzau un tomaseto stag 200v cu toroidala de 52l/umplere 40 l costa undeva la 2050 cu buson dela jmecher pana la 2900 ron iei un set de anvelope de iarna noi noute .
      cu ce te avantajeaza efectiv stag 300plus , fata de un 200v

      Comment


      • #4
        Salut.
        Anul trecut am instalat si eu gpl(landi renzo omegas)la o firma din pitesti.
        Pret montaj/instalatie 24mil+2mil/lei[rar/talon schimbat]=26mil/lei
        Ca si montaj/promtitudine(asta cu programare de 2 saptamani inainte) a fost ok,montajul a durat exact 2 ore,de cind am ajuns la ei si am plecat acasa.
        Nu am avut probleme cu nimic pina in clipa de fata.
        Si am rezervor toroidal de 42litri utili
        Consum undeva la 8,5-9%
        Numai bine.
        Un Logan----YNG-----
        Numai bine.

        Comment


        • #5
          Stag 200 nu este compatibil pentru Logan cu euro 5

          Originally posted by Busgan View Post
          1.Ce suma totala ati achitat la firma de montaj GPL pentru "kit-ul" GPL ales si manopera?

          Inainte sa iau o decizie ,saptamana trecuta am cautat (pentru Logan-ul Euro5) sa ma informez care sunt preturile la montatorii GPL din Bucuresti pentru o instalatie Tomasetto Stag300Plus / Injectoare Valtek/ Butelie Toroidala 41 litri.

          Ce kit ati ales pentru instalarea GPL si ce suma ati achitat la firma de montaj din orasul respectiv?
          Eu mi-am montat Tomasetto Stag300Plus / Injectoare Valtek/ Butelie Toroidala 52 litri (42 litri practic) la pretul de 2600 lei (instalatie cu montaj inclus). Instalatia am pus-o la Dragasani (Valcea)-la SC Grig Auto SRL , dar ea este distribuita in toata tara de Autogaz. Momentan sunt in probe cu ea. Per general multumit.
          Last edited by raduvl; 30 January 2011, 21:34. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            am inteles treaba cu euro 5 , dar din experienta mea stiu ca si servisurile din bucuresti au preturi tot euro 5 , adica scumpe tare .

            Comment


            • #7
              <tataieb12> - te inteleg ca vrei sa faci reclama celor din buzau , dar cred ca ar fi totusi indicat ca inainte de a posta sa stii despre ce este vorba si sa nu bagi lumea in ceata
              - intradevar la logan nu e diferenta de randament intre stag 200 si stag 300 , diferenta e de componente (ECU si cablaj)
              - loganul E5 nu merge montat chiar cu orice tip de instalatie :in primul rand ar trebui ca instalatia sa fie omologata pt E5 (STAG 200 e pana la E4 inclusiv) si apoi sa faca fata cerintelor masinii pt ca intre logan E4 ( 8 v sau 16 v ) si loganul E5 ( 1.2 16v) e diferenta enorma , iar daca instalatia nu e montata sau reglata corespunzator vor fi f multe probleme (ex : se va opri motorul)
              - o problema la care cred ca nu ma gandesc doar eu - atata timp cat Autogaz importa instalatiile si le distribuie in toata tara , cum e posibil ca celelalte serv sa aiba pretuiri mai mici decat importatorul ? < calitate pret > : varianta cea mai ieftina posibil si un montaj superficial si in graba ... ca de timpul costa ( si cred ca sunt putini care stiu ca la logan 1.2 trebuie demontata galeria de admisie si e cel putin o ora de lucru in plus)
              Nu in toate cazurile ce e cel mai ieftin e si cel mai bun.
              Bafta la toata lumea si la cat mai multi km cu gpl <fara probleme>
              Last edited by bye; 31 January 2011, 18:38.

              Comment


              • #8
                eu am 5000 km cu instalatie (rezervor toroidal) de la sebi gaz buzau si merge de rupe .absolut nici o problema.nu a trebuit sa fac rezervare.probabil au si stag 300 pentru masinile euro 5. nu fac reclama doar adevar

                Comment


                • #9
                  Este foarte bine sa se cunoasca de catre cei care doresc sa apeleze la o firma de montaj GPL preturile ( si calitatea manoperei) pentru un anumit model de instalatie si astfel in cunostinta de cauza sa faca cea mai buna alegere referitor la firma montatoare.
                  Nu este vorba de nici o reclama ,sunt Feed-Back-uri ale celor care deja au instalat GPL la diversele firme de montaj si astfel ne pot ajuta pe noi cei care urmeaza sa luam o hotarare pentru alegerea montatorului .

                  Ca o concluzie din ce s-a scris pana acum iata ca aceeasi instalatie stag300plus cu rezervor toroidal de 52 litri costa 2.900 lei la importatorul Autogaz si tot aceeasi instalatie in aceeasi configuratie costa 2.600 lei la Sebigaz in Buzau iar cei care au montat acolo au spus clar ca se face un montaj porfesional.
                  Bravo celor din Buzau.

                  In Bucuresti am mai gasit o firma care are acelasi pret cu firma din Buzau pentru montajul stag300 plus, cei la la ultragaz.ro . Poate cineva care a instalat la ei ne poate spune ceva despre acest montator.

                  In aproximativ doua saptamani o sa iau o hotarare referitor la montator si o sa postez si eu Feed-Back-ul meu referitor la calitatea montajului si pretul pe care l-am achitat pentru instalatia GPL.

                  Multumesc celor care posteaza parerile si informatiile de pret de la diferitii montatori fie din Bucuresti fie din tara. Ne ajuta sa cunoastem cat mai bine piata montatorilor GPL atat ca nivel de pret practicat cat si ca nivel al calitatii montajului.
                  Last edited by Busgan; 31 January 2011, 20:04.

                  Comment


                  • #10
                    Ok , mi-am pus si eu o instalatie gpl stag200 la auto Pro Mond (service-ul mare de la Bascov ) in Pitesti pt ca ma grabeam. In aproape 2700 mi sa promis o instalatie reglata profesionalism etc, dar nici vb , m-au tinut efectiv o zi intreaga de la 9:30 pina la 16:30 si tot nu miau reglat instalatia corespunzator (nu-mi vede cantitatea de gaz din rezervor ramane pe led rosu tot timpul). In urma unei crize de nervi pe tema respectiva mi-au facut o "concesie suprema" : o revizie din partea casei (ulei filtre etc).

                    Oricum una peste alta NU RECOMAND.

                    Comment


                    • #11
                      desi sunt din bv si eu mi-am montat instalagia GPL tot in buzau la sebigaz. sunt super multumit de cum merge masina cu instalatia montata de ei...si ca fapt divers mi-am dubla numarul de km facuti pe saptamana.Sper totusi sa nu sara litrul de gaz peste 3 ron... ca atunci ajungi cam la limita cu amortizarea....in rest..drumuri bune sa avem (de la sibiu catre vestul tarii e praf drumul)

                      Comment


                      • #12
                        stiam de autogaz ca sunt ceva mai scumpi, dar sunt importatori pe tomasetto vechi, si deci cam stiu ce fac. oricum mi-au recomandat sa ocolesc reprezentantele lor, ca fac treaba de mantuiala, mai bine sa fac revizia tot la Bucuresti. eu in 2800 per auto (am montat la 2 masini) am primit, dupa o mica negociere: stag 300 plus (nu 300 simplu), injectoarele valtek galbene (cele de 1 ohm, nu cele stock rosii 3 ohm)care sunt mai rapide, rezervorul STEP 52L, 42 util, plus un montaj profesional, cu o grija maxima fata de masina clientului. ma declar complet multumit! cat despre ultragaz, nu aveau acest kit cand am vorbit la telefon....mentionez ca este un kit 100%compatibil cu euro5.

                        PS. dupa datele voastre, consumul meu a iesit sub media forumului, deci nu as putea fi mai multumit. mentionez ca pe benzina aveam unul dintre cele mai mari consumuri!

                        PS2. recomand sa aveti remaparea facuta cand mergeti la montaj. computerul de gaz copiaza direct mapa sport, si va functiona astfel cu avansul marit, deci consum bun si vlaga in pedala! nu uitati ca CO pentru gaz se situeaza cam la 115, deci nu e cazul sa va faceti probleme de remapare!
                        Last edited by razvanamza; 31 January 2011, 22:45. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #13
                          a montat cineva la Ultragaz ? sau la ce firma sa apelez si eu in Bucuresti pt gpl?(un pret ok si montaj profesional)

                          la astia a montat cineva? pret ca la agrom, 2300 lei cu toroidal

                          deci
                          la agrom 23 mil, la g&g 23 milioane ...nu stiu ce marca...
                          la majore au zis 18 milioane cu tva+manopera, marca milano

                          sa optez pt majore?
                          difera rau tomasseto de milano? e ok milano?(pe dacie am avut milano si a fost minunata...dar nu pot compara carburatie cu inj secventiala)
                          Last edited by cristitranca; 1 February 2011, 17:39. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #14
                            Pentru Logan-urile Euro5 , pana acum cele mai mici preturi pentru Instalatia Tomasetto/Stag300Plus/toroidala de 52 litri:

                            Bucuresti:Ultragaz.ro - 2.600 lei

                            Buzau: Sebigaz - 2.600 lei ( montator cu recomandari foarte bune de catre cei care au achizitionat,montat/reglat la ei instalatia GPL)

                            Dragasani- Valcea: SC Grig Auto SRL- 2.600 lei ( cei care au postat pe forum aici au spus ca se face montaj/reglaj ok,poate mai apar si altii care au montat la ei si pot face recomandari)

                            Despre Ultragaz deocamdata nu s-a spus nimic.
                            Am mai gasit firma Turomgaz in Bucuresti unde au instalatii Milano omologate Euro5,pret 550 Euro.
                            Eu in privinta instalatiei m-am decis pentru Tomasetto,Stag300Plus

                            Asteptam de la cei care au instalat, Recomandari sau Nerecomandari pentru montatorii GPL sa fim cat mai bine informati si sa cunoastem plusurile , (eventual minusurile) cand alegem montatorul.
                            Last edited by Busgan; 1 February 2011, 17:46.

                            Comment


                            • #15
                              asa...deci ma roade f rau sa ma duc la majore.....
                              a montat careva la ei? sunt profesionisti sau lucreaza dupa ureche?
                              din ce am inteles instalatiile milano sunt ok, dar montatorul e profesionist?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google