Postati Doar Preturi Carburanti ;-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cand ,incet incet va disparea petrolul...........o so caute
    ca de aia se scumpeste petrolul
    sigpic Alexandria

    Comment


    • #17
      Daca mai scumpesc astia motorina o sa le sara in cap camionagii si tiristii . Cred ca vanzarea de scutere o sa sara in aer cat de curand
      Cu tractorul pe ogoarele (strazile) patriei

      Comment


      • #18
        Vorba lui huzzy1981, tehnologie este o gramada, dar daca se castiga din asta de ce sa nu profite?Pana cand nu se termina petrolul sau o sa fie mult prea scump ca sa isi mai permita omul de rand atunci cred ca o sa inceapa sa se vanda cele electrice si hibride.hidrogen pun pariu ca nu ducem lipsa,dar trebuie investit in statii de hidrogen si chestii de genu. asa ca va mai dura vreo 10-20 de ani cel mult!
        Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110 cp 2006 rouge lucifer

        Comment


        • #19
          Cel mai bine acum e sa ai inst. gpl. (bate la cost/km si dieselu)
          Pe viitor va fi hidrogenul mai mult ca sigur.
          Tehnologie este, dar prea scumpa pt. moment pt. consumatori (pe langa motivul cu businessul titei...)

          Comment


          • #20
            Originally posted by CRISX View Post
            Apa s-ar putea sa nu fie , dar sulf o sa gasesti din greu, care iti va distruge catalizatorul.
            da..asa e...ai dreptate...de fapt am uitat sa zic ca in ucraina toti oamenii se deplaseaza cu biciclete si carucioare...si toate masinile stau pe dreapta cu,catalizatoarele fumegand...am vorbit cu baiatul unui posesor de hummer care avea la bord 150 k de km cu motorina ucraineana..si surpriza..catalizatorul nu a avut nici o problema....si am prieteni care baga de ani de zile carburant de acolo..si nimic...poate daca iei din piatza..la sticla...ai probleme...cred ca singura diferenta ar putea fi cantitatea de aditivi care se baga in carburant,dar asta se poate rezolva cu o bidoasca de aditiv din comert..sper totusi sa reusesc sa duc o mostra la laborator..(poate nu stii ca noi suntem in..ue..de asta e si diferenta maaare de pret..ai uitat ca acum 3 ani veneau ungurii la noi dupa motorina???Crezi ca noastra era mai proasta ca a lor pt ca era mai ieftina??)

            Comment


            • #21
              Nu le prea am cu chimia, dar eu parca stiam ca benzina se obtine mai greu decat motorina. Nu inteleg cum de pretul motorinei e mai ridicat daca costul tehnologic e mai scazut.

              Comment


              • #22
                La motorina s-au marit foarte mult accizele, la benzina foarte putin.

                Comment


                • #23
                  petrom - top euro diesel 39,4 lei ---- euro diesel - 38,6 lei in IASI

                  Comment


                  • #24
                    ...mama ei de virgula ...daca ar fi atata motorina ....

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Octavian___28 View Post
                      ...mama ei de virgula ...daca ar fi atata motorina ....

                      petrom - top euro diesel 3,94 lei ---- euro diesel - 3,86 lei in IASI
                      mama ei de virgulă

                      Comment


                      • #26
                        Petroman, eu sunt sigur ca ai facut referire la 10 litri, nu la un litru. ;)
                        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                        Comment


                        • #27
                          Exista tehnologie mai avansata cu 50 de ani fata de ce se arata acum profanilor!Am mai spus, controlul se face prin manipularea banilor si a sferelor de influenta!Morala e ca TREBUIE sa platim pentru energie!
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Octavian___28 View Post
                            La motorina s-au marit foarte mult accizele, la benzina foarte putin.
                            si dece sau marit accizele?
                            oare chiar e motorina mai poluanta? Si nimeni nu admite?
                            oare sulful care e mai prezent in motorina decat in benzina e mai poluant?
                            eu nu pricep o chesti cel putin in romania...
                            astia cand cresc pretul au diverse motive
                            1.a crescut cotatia barilului
                            2.a crescut dolaru
                            3.a crescut euro... bun dar euro ce legatura are?
                            si cand scade euro de ce nu scade si pretu?

                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Daca ai vedea cum a fost infiintata Banca Federala din USA (de exemplu) ai intelege si cum se poate creste pretul carburantilor!Ce vezi tu la TV "este" desene animate pt. adulti!Pretul se creste atunci cand se vrea si cum se vrea!Interesele sunt lesne de inteles iar mecanismul este ocultat!
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • #30
                                Aici se va opri pretul.
                                Costa motorina cat e si afara ~1,08 Euro/l.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google