A Treia Lampa De Frana Cu Semnal Pulsator

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A Treia Lampa De Frana Cu Semnal Pulsator

    Atasez schema folosita de mine pentru lampa suplimentara de stop. Frecventa de clipire se ajusteaza din SR de 100k (si/sau eventual condensatorul de 10 uF). Functioneaza pe masina , fara probleme, de cca. 2 luni. Se scoate becul (desurubare 1/4 de cursa in sens anti-orar ; vezi tutorial crististreulea - Multumim !), se identifica plusul (de obicei firul colorat), se taie la o lungime adecvata firele si se interpune montajul. Izolati bine (de preferat cu termocontractil) legaturile firelor. Cineva spunea ca modificarea aceasta este ilegala... Posibil, eu nu am gasit nimic in acest sens, dar raspunderea va apartine in totalitate. Prezenta schema este prezentata numai cu titlu informativ ! Numai bine !
    Attached Files
    Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

  • #2
    Am mai vazut deastea, si sincer e chiar stres sa stai in spatele unuia care asa ceva, eu de cate ori am vazut asa ceva am facut tot posibilul sa il depasesc.Mai sunt uni carora li se strica jucaria si pulseaza lamapa si in mers.

    Comment


    • #3
      La montajul asta, la apasarea franei becul clipeste continuu. Ar fi bine o schema la care sa clipeasca de 3-4 ori si dupa sa stea aprins.
      I HAVE A !sigpic
      fara linkuri externe in semnatura

      Comment


      • #4
        un film cu montajul in actiune

        Pentru initiatorul topicului;

        Pune te rog un film cu lampa modificata in actiune.
        Logan GPL 1.4

        Comment


        • #5
          @ X@by : daca vrei, pot posta schema care face ce vrei tu ; dar este cu PIC-12F675 !
          @ lucian : chiar nu vad rostul... este doar un bec care se aprinde/stinge, cu o anumita frecventa, in cazul meu ~ 1Hz...
          Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

          Comment


          • #6
            Chiar te rugam sa pui schema la care sa clipeasca de 3-4 ori si dupa sa stea aprins, chiar daca este cu pic....

            Multumim

            Comment


            • #7
              Jumperul seteaza viteza de aprindere (lent/rapid). La apasare, becul clipeste de 3 ori, apoi, daca pedala de frana este inca apasata - ramane aprins, daca nu - se stinge.
              Attached Files
              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

              Comment


              • #8
                Vad ca nu s-a mai scris aici de o vreme.Ce n-am inteles: schema aratata este cu 3-4 clipiri,dupa care ramane aprins becul pana la eliberarea franei? Sau doar s-a dorit acest lucru?

                Comment


                • #9
                  O schema mult mai simpla, fara PIC. Am pus-o la mine, inlocuind-o pe cea din primul post, prin toamna si merge impecabil...Cand se apasa pedala, lampa clipeste de 3 ori, apoi, daca pedala este inca apasata, ramane aprinsa pe durata de apasare.
                  Attached Files
                  Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                  Comment


                  • #10
                    Mersi pentru raspunsul prompt. Am cateva intrebari,daca nu te deranjeaza:
                    1.Care e rata de puls?Adica alea 3 clipiri intr-o secunda,sau cate? Duce becul incandescent,sau trebuie schimbat pe led?
                    2.Tu ai construit "minunea"?
                    3.Faci si la comanda? Daca da,care ar fi pretul?
                    4.Se poate varia nr. de clipiri/frecventa?

                    Comment


                    • #11
                      1. puls/sec. variabil ; schema este pentru becul original
                      2. da
                      3. nu
                      4. da,da
                      Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Fratello View Post
                        ...3. nu...
                        Pacat...faceai un ban.Nu merita migala,sau care ar fi motivul?

                        Comment


                        • #13
                          Interesanta ideea. Eu am cumparat de vreo 2 ani un mini-stroboscop cu leduri rosii, montat peste a treia lampa stop.
                          LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                          Comment


                          • #14
                            Piesele sunt vreo 4 lei (dar transportul lor de pe net mai e vreo 10 lei), transportul montajului prin posta vreo 8 lei, timpul - nepretuit !
                            Cat crezi ca as putea cere pe un astfel de montaj, ca toata lumea sa fie multumita ?!
                            Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                            Comment


                            • #15
                              Cam asa ceva am facut si eu. Se poate vedea in clip si pentru leduri si pentru becul normal.
                              La fel, montajul are timpul de clipire reglabil dar si frecventa lor.



                              Schema este atasata aici
                              GL-22-TOF

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google