Cum Ne Reglam Instalatia GPL?Cu Ce Softuri?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Salut.
    A testat careva,merge?
    Eu pe saptamana viitoare as putea incerca.
    Numai bine.
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • #62
      Salut.
      In sfarsit a reusit sa incerc si va confirm ca merge.
      Numai bine.
      Un Logan----YNG-----
      Numai bine.

      Comment


      • #63
        poze

        adaugare poze
        Nu mai am print screen,dar am setat la 750 rot/min cu 20 grade
        Am 299ore pe gpl si 4 ore benzina
        Attached Files
        Un Logan----YNG-----
        Numai bine.

        Comment


        • #64







          reglare manuală
          Last edited by eastcowboy; 20 May 2011, 22:45. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #65
            Salut.
            Am inteles,deci tu spui ca trebuie modificati timpii de gaz.Deoarece sunt prea mari..........voi incerca sa urc o calibrare din aceea urcata de tine pe forum.
            Multumesc si Numai bine.
            ps:dar daca fac o autocalibrare se remediaza singura problema?si cam cit dureaza aceasta recalibrare?
            Un Logan----YNG-----
            Numai bine.

            Comment


            • #66
              Originally posted by Augustin-Yng View Post
              .
              autocalibrare
              mai bine
              manual
              calibra



              Trimite-mi
              prin e-mail:

              Comment


              • #67
                poza 1 e pina in recalibrare si a doua[25] e dupa modificarile aduse de mine.
                Numai bine.
                ps:ai mail cu fisierele dat.............multumesc.
                Attached Files
                Last edited by Augustin-Yng; 21 May 2011, 12:40.
                Un Logan----YNG-----
                Numai bine.

                Comment


                • #68
                  fisierele cu configuratia

                  aveti aici fisierele cu configuratia mea.
                  Cine poate modifica aceasta configuratie sa fie una optima cu pastrarea puterii[nu prea ma intereseaza consumul] sau sa faca doua una pentru consum optim dar fara repercusini asupra motorului in timp.
                  Si una ïdealaäs putea zice
                  Multumesc anticipat.
                  Numai bine.
                  ps:fisierele sunt valide 10 zile


                  ps:2--sau daca are cineva fisierul complet cu setari;e aferente ale firmware Dr202045G24...dar nu doar hex.ul..pe asta-l am si eu si nu stiu cum sa-l configurez sa fie ok
                  Multumesc inca o data

                  Intrebare?
                  cind faci autorecalibarea,cam cit timp trebuie lasata sa se incheie?
                  eu am lasat-o cca. 350sec si dupa sa dus bateria la laptop
                  De cit timp e nevoie la recalibrare?
                  Last edited by Augustin-Yng; 21 May 2011, 14:09. Reason: Automerged Doublepost
                  Un Logan----YNG-----
                  Numai bine.

                  Comment


                  • #69
                    am schimbat si eu filtrele de gaz si am vazut si mapa mea care arata cat de cat ca in poza atasata . mapa de gaz cea de culaore verde este dreapta si frumoasa ca linie iar cea de benzina desenata de mine cu culoare " albastrui cer senin " este cam naspa . este bine sau trebuie setat pe ici pe colo , mentionez ca golanu merge super atat pe gaz cat si pe benzina , se infige , trage .....
                    Attached Files

                    Comment


                    • #70
                      Salut.
                      Ma poate ajuta si pe mine,cineva?
                      Numai bine.
                      ps:ca sa fie treaba,treaba,am mai resetat si ecu-gpl....acum am 2 ore pe gpl si 0 pe benzina
                      Un Logan----YNG-----
                      Numai bine.

                      Comment


                      • #71
                        Salut la toata lumea!

                        Am o Skoda Fabia de 1.2 51kw in 3 pistoane pe care am montat o instalatie GPL secventiala Lovato Smart si sunt foarte multumit de performantele motorului.
                        M-am documentat pe acest forum, si tin sa multumesc pe aceasta cale, in privinta confectionarii unei interfete de conectare la ecu gpl.
                        Am o nemultumire privind consumul care a iesit mai mult de 9 la suta pe distante care pe benzina aveam un consum intre 4,8 si 5,5.
                        Am observat ca presiunea in rampa la mine este de 1,9 bar si din cate am mai citi aceasta trebuie sa fie de maxim 1,4 bari. Am incercat sa o mai cobor din reglajul regulatorului dar este scazuta la maxim. Nu stiu exact ce duze am la injectoare si nu stiu daca presiunea este corecta la mine.
                        Voi ce parere aveti de acest consum? Cum se mai poate reduce?
                        Am incercat sa scad valorile de la timpii de injectie (cu 10-15%), masina nu mai mergea sportiv (cum merge dupa autocalibrare), dar consumul a fost acelasi avand erori in ecu al masini de "amestec prea sarac" datorita faptului ca ecu masinii simte un "carburant prost" si modifica timpii de injectie.
                        Mentionez ca nu am niciuna din sondele lambda legate la gpl, si nici senzorul de temperatura pe regulatorul de gaz. Decat turatia de la o bobina si cam atat.
                        Nu am gasit nicaieri o probelema asemanatoare cu a mea, voi ce parere aveti?

                        Comment


                        • #72
                          Cunosc pe cineva tot cu Fabia 1.2 HTP si la fel are consumul pe GPL. 8-9 l/100km.

                          Consumul calculat depinde si de metoda calcului. Adica in locul metodei plin la plin e de preferet sa faci gol la gol. Adica cand ti se goleste rezervorul alimentezi, si vezi cati km poti face pana se goleste din nou.

                          Incearca sa alimentezi de la diferite statii, diferea destul de mult GPL-ul. Si poti avea un consum mai bun.

                          Eu am tot Fabia 1.4 55kw si am consumul de 7-8 l/100km cu clima.
                          Last edited by jagoman; 6 June 2011, 10:22.
                          Interfete instalatii GPL

                          Comment


                          • #73
                            Am calculat de la gol la gol si am un consum de 7,8-8.0 in prezent iar pe computer am 6.8. Am descoperit un furtun de la vacumul din galeria de admisie conectat gresit la vaporizator, adica in locul celui care ar trebui sa masoare presiunea de dinainte de clapeta de acceleratie. Astazi remediez si verific daca am presiune de 1,2 in rampa de injectoare, cat ar trebui sa fie normal. Totodata sper sa mai scada si consumul.
                            Toate bune!

                            Comment


                            • #74
                              salut, am si eu o intrebare, ce se intampla atunci cand ii dai recalibrare? se calibreaza singura?copiaza singura din harta benzina? imi poate explica si mie cineva mai explicit? multumesc anticipat...

                              Comment


                              • #75
                                pai in general cam atat este , raspunsurile se regasesc in intrebarile tale , restul este placebo asa ca este cam sufient pt noi.
                                pa

                                ,,DE_TOATE,,

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google