Remapat Sau NU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Remapat Sau NU

    As dori sa stiu cati dintre voi ar fi remapati, si cate piese v-au cazut pana acum!

    Sunt satul sa aud tot felul de povesti, de genul ca daca pleci mai sprinten..o sa iti pice cutia!

    pai daca sunt destule alte pierderi mai are rost remaparea??

    pt o luna de senzatii o sa platesc jumate de masina(poate 2 cumpar!) ca deh am vrut 155CP...

  • #2
    Eu am 1.5 dci 65cp si am masina remapata din noiembrie(am vre-o 20 mii km ), si nu mi-a cazut nik...nu se sparge cutia usor..stai lin..

    Comment


    • #3
      Fa ce crezi tu ca e bine si ce vrei e masina ta daca ar fi fost asa nociva remaparea nimeni nu ar mai fi facut-o si nici firme tunning nu ar fi facut remapari en gros

      Comment


      • #4
        La diesel MERITA o remapare, neagresiva, in sensul ca de la un 65 sau 70 cp sa o duci la 80-85 cp. Efectul e garantat ( am vazut pe viu cum se comporta) si nu se pierde din fiabilitate (asta numai daca esti maniac si vrei neaparat sa spargi motorul), se pierde ceva din consum .. Adica la acelasi regim de mers, scade consumul sensibil, nu mult, dar scade.

        Personal, daca as fi avut diesel (am vrut sa am..) primul lucru era o remapare, la benzinar de 1.4 nu prea merita, efectul e prea slab.

        Comment


        • #5
          @octavian: ai condus vreun 1.4 remapat? Se merita modificarea?

          Comment


          • #6
            Si eu am remapata masina din noiembrie anul trecut si cred ca am vreo 8000km facuti cu ea si merge perfect masina.
            Se merita din plin la diesel,castig 20CP si demaraj 0-100km/h mai scurt cu 2 secunde.
            PS.Consumul mai scade daca se schimba treptele pana in 2500rpm in oras cam cu 0.5L si in afara la fel la drum lung(daca se merge cu 90km/h consumul e cam de 3.5L/100km parcursa)

            Comment


            • #7
              Si eu intru in categoria celor ce si-au remapat masina. e modificata din februarie si deja am 4000 km facuti. se simte din plin, pt ca e diesel, si consumul a scazut cu aprox jumatate de litru, in aceleasi conditii de mers. ce-i drept, ma sperie putin fumul pe care il scoate, atunci cand ii dau talpa..in rest n-am nicio problema

              Comment


              • #8
                La motor 1.4 am 10.000 de cand l-am remapat , si nu am avut nici o problema are aproape 50.000 masina, am mai mers si cu alte 1.4 ne remapate si se simte diferentza . Eu am dat atunci 4 mil acuma am inteles ca e 3 ... parerea mea e ca isi merita bani. Stil de condus 60% schimb la 3000 , 40% *4.500 5000 .5800 *, depinde cat de suparat sunt :P
                Last edited by Matryx; 6 April 2008, 22:53.
                : Sofer5: : Surf:

                Comment


                • #9
                  Octavian se simte diferenta...du-te numa cu Evolution ps.urmatoru lucru ce modific la masina e remaparea cat de curand!
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Cutia iti pica numai la un anumit cuplu ... 182 jr5 a picat pe un evo (test facut de mine) si nu comparam evo 8 cu motoarele de pe loganurile noastre ... deci trece lejer de 200-230 nm ... deci stai linistit

                    remaparea merita 100% nu poate fi detectat decat cu DDT la pitesti si nici asa nu prea ...

                    stai linistit si mergi fara grija ...
                    vezi ca mai sunt threaduri care te pot ajuta ...
                    sigpicMy ride

                    Comment


                    • #11
                      Si eu am remapare.Am vreo10000km facuti dupa. Ce pot sa spun este ca am simtit si plusuri dar si minusuri. Ca plus este puterea si cuplul care este simtita si de catre nevastamea care dupa 11 ani de permis daca o apuca noaptea la volan ma intreaba de unde aprinde lumina. Ca minus unul ar fi fumul excesiv ce il scoate la plecarea de pe loc.Un altul ar fi consumul,care indiferent de ce spun alti nu poti sa ai putere fara consum mai mare.Se intreaba cineva ce este fumul negru pe care il scoate la plecare si la schimbarea treptelor de viteza atunci cind ii dai talpa? Sigur este motorina in plus care nu apuca sa arda. Eu am facut un compromis intre putere si consum si am ales puterea care de multe ori te scapa din niste situatii neplacute.

                      Comment


                      • #12
                        Paulic, fumul excesiv la plecarea de pe loc ti-l scoate cand o fortezi?sau daca pleci usor? Ca mie asa nu-mi scoate daca plec normal...iar atunci cand ii dau talpa, scoate fum ce-i drept, dar probabil scotea si inainte dar nu eram eu atent
                        Last edited by Razvan_DUB; 6 April 2008, 23:33.

                        Comment


                        • #13
                          Asa si la mine scoate putin fum din ce mi-au zis alti....dar numai cand lipesc acceleratia de podea...in rest daca merg normal si schimb pan la maxim 2500rpm nu iese fum deloc.

                          Comment


                          • #14
                            Supercar, si la mine face la fel, daca merg normal cu ea, n-am probleme...dar in forja scoate fum..

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by DeLuXe View Post
                              Cutia iti pica numai la un anumit cuplu ... 182 jr5 a picat pe un evo (test facut de mine) si nu comparam evo 8 cu motoarele de pe loganurile noastre ... deci trece lejer de 200-230 nm ... deci stai linistit

                              remaparea merita 100% nu poate fi detectat decat cu DDT la pitesti si nici asa nu prea ...

                              stai linistit si mergi fara grija ...
                              vezi ca mai sunt threaduri care te pot ajuta ...
                              am vazut destule posturi...dar fiecare cu idei si pareri impartite!

                              ca se sparge nustiu ce...cutie motor..etc..

                              mi se pare aberant sa se discute in nestire doar dand pe altii ca model..de ex cum am vazut printr-un post:"iti dau 2 prieteni de ai mei la care cutia a cedat"

                              etc etc...
                              pai eu daca merg sportiv ...ce se poate intampla??? Mai sesisez ca mi se ridica apa la 4 linii cand fac asta(neremapat)....

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google