Dezactivare esc logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dezactivare esc logan 2

    Buna seara tuturor! Va rog din suflet sa ma ajutati sa reusesc sa scot ESC/ESP-ul..nu stiu exact cum se numeste de pe logan 2..problema este in felul urmator. A nins de curand in Craiova si efectiv nu se poate face nici cel mai mic demaraj cu acest Esc, ma enerveaza enorm, e super deranjant, iti ia toata puterea motorului mai sa ti-l omoare. spune-ti-mi cum fac sa il scot..cu sigurantele din ce am incercat eu nu se poate..am observat daca ridic capota intr-o parte vreo 3 senzori desi nu stiu care-i care. Daca m-ati putea ajuta cu poze/video/detalii exacte v-as fi recunoscator. Multumesc frumos!

  • #2
    Incearca sa nu mai accelerezi peste 2000rpm; mai usurel cum se spune. Nu ai cum sa-l dezactivezi decat din soft, ceea ce e total nerecomandat.
    Daca tii neaparat, unii au optat pentru "optiunea" cu buton off ASR.
    Last edited by IancuMIC; 17 January 2018, 23:19.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #3
      1. ASR-ul e problema nu ESC.
      2. La plecarea de pe loc nu se depăseșc 2000rpm și te lasă să patinezi.
      3. butonul nu merge decât pe anumite versiuni de soft.
      4. Ce vină au ceilalți participanți la trafic?
      5. Trebuia deschis topic nou
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • #4
        Parerea mea, in putinii kilometeri parcursi cu loganul pe zapada, si prima masina dotata cu ASR, este foarte util, da adevarat iti taie puterea masinii, dar oricum nu ai fi putut sa pleci mai sprinten pentru ca nu ai fi avut aderenta. deci e aiurea sa il dezactivezi.

        Scuze de off topic

        sigpic

        Comment


        • #5
          daca aveai dci plecai cu a 2-a.cu otto mai usor cu ambreiajul!

          Comment


          • #6
            si ce trebuie facut pt buton off ASR? ma lamureste cineva

            Comment


            • #7
              salut! si eu am aceeasi problema cu asr-ul... m-am gandint sa ii fac niste modificari, in urmatorul sens:
              senzorii abs ai rotilor spate sa ii multiplic printr-un releu (unul pe roata stanga si unul pe roata dreapta), iar cand apas un buton sa armez cele doua relee care sa imi treaca informatiile senzorilor spate catre ecu senzor fata, dezactivand astfel senzorii abs fata.

              abs spate plus >-------+---------------------------*no
              ```````````````````| abs fata plus >______*nc ----com____>ecu abs fata plus
              ```````````````````|
              abs spate minus >--+---|----------------------------*no
              ```````````````` |``| abs fata minus >______*nc ----com____>ecu abs fata minus
              ````````````````|`` L_________________________________>ecu abs spate plus
              ````````````````L_________________________________ ___>ecu abs spate minus
              oare gresec? cine are schemele de la logan 2, ne poate lumina daca ar merge?
              in felul asta,cred, ecu o sa interpreteze ca rotile din fata au aceeasi viteza ca cele din spate( citind aceeasi senzori) si ar trebui sa putem sa patinam in voie!
              merci frumos!

              Comment


              • #8
                Originally posted by infohunter View Post
                cine are schemele de la logan 2, ne poate lumina daca ar merge?
                in felul asta,cred, ecu o sa interpreteze ca rotile din fata au aceeasi viteza ca cele din spate( citind aceeasi senzori) si ar trebui sa putem sa patinam in voie!
                merci frumos!
                Большое спасибо Max99ua за то что выложил у себя в БЖ данные схемы. Для себя нашел много чего интересного. Ссылки: Схемы на X52 Logan 2 / Sandero 2 Схемы на Duster фаза2 рестайл (Ph2)

                Comment


                • #9
                  @eastcowboy merci man! am tema de casa[emoji16]

                  Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google