Cum Aflu Ce Norma De Poluare Am?EURO Cat?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    E3-E4..nu ma doare capu..masina e inmatriculata,merge bine,ce-mi mai trebuie?
    Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
    My ride

    Comment


    • #17
      Originally posted by bear_mc View Post
      M-am uitat si eu in talon la masina mea la sfarsitul nr de identificare si scrie E3. Cam dubioasa treaba. Eu stiam ca toate motoarele de la logan mai ales cele pe benzina au fost euro 4 de la inceput, numai cele diesel au fost euro 3 si au fost inlocuite prin 2007 daca nu ma insel.
      Primele modele de logan (alea dinainte de faceliftul din 2006, alea fara buton la portbagaj,cu maciulia la schimbator aia urata) sunt toate euro3.
      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

      Comment


      • #18
        euro2 suna naspa?
        Click! - http://www.youtube.com/watch?v=P9IGaLsK4s4

        Comment


        • #19
          La logan suna ireal. Ca s-a inceput cu euro 3.

          Comment


          • #20
            norma de poluare

            buna ziua
            poate sa-mi spuna cineva care va fi noua taxa auto la un logan 1.4 benzina euro 3 din 2004 si de cind intra in vigoare?
            multumesc

            Comment


            • #21
              Originally posted by marin_buzan View Post
              buna ziua
              poate sa-mi spuna cineva care va fi noua taxa auto la un logan 1.4 benzina euro 3 din 2004 si de cind intra in vigoare?
              multumesc
              Uite aici , ai nevoie de co2 pentru gaze.Nu pot sa inserez linkul dar cauta pe google--calculator taxa auto 2012.
              Last edited by madi; 17 December 2011, 20:31.

              Comment


              • #22
                Pe noile certificate de anmatriculare unde scrie ce norma de poluare are motorul ?Multumesc anticipat.

                Comment


                • #23
                  Vezi unde scrie seria daca e trecut vreun E4-E5.

                  Comment


                  • #24
                    Nu neaparat, poate doar certificatul e nou si masina de prin 1992, de exemplu.
                    Vezi rubrica Numar de omologare, daca ai vreo litera cu o cifra in coada.
                    Daca sunt numai cifre, cel mai probabil e non euro.
                    Last edited by mr.K; 5 January 2012, 10:26.

                    Comment


                    • #25
                      Pe certificatul de inmatriculare nu este precizat explicit norma de poluare,E3,E4;aceasta, probabil, este codificata la omologare vehicul.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #26
                        asa stiasm si eu ca s E4 de la inceput benzinarele dar la noi RAR ul face ce vrea oricum.

                        am un prieten, masina adusa euro 2 si la RAR i a dat non-euro, asta e. Traim in rom si asta ne ocupa tot timpul, sanatate sa avem.
                        Last edited by goguspan; 7 April 2012, 23:28. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #27
                          eu la a mea am injectoare de euro 4 si filtrul de motorina de euro 3 nu inteleg cum vine asta. masina este un logan din 2007 noiembrie model ambition 1.5 dci.

                          Comment


                          • #28
                            De obicei in cartea de identitate a autoturismului la numarul de omologare ultimele 2 simboluri reprezinta norma de depoluare de ex *******786E2, sau *******235E4!

                            Comment


                            • #29
                              Taxa poluare

                              Am fost astazi (04.01.2013) sa inmatriculez o masina LOGAN AMBIANCE 1,4 benzina - fabricatie 2004.
                              M-au trimis la ANAF sa platesc taxa de poluare.
                              Am cautat ce tip de EURO este...si am gasit in cartea masini tipul de EURO ...ESTE E3. Se poate vedea exact in talon sau in cartea masinii la numarul de omologare...ultimele doua caractere.
                              Poate este o coincidenta, dar si seria cartii de identitate la mine incepe tot cu E3 urmata de cifre.
                              Gasind o grila de calcul a taxei de poluare (conf. Legii 9/2012) rezulta ca trebuie sa platesc aproape 4000 lei
                              Venind acasa am urmarit ce a mai facut guvernul cu chestia asta si nu am gasit nimic clar.
                              Va mai tin la curent,
                              Toate cele bune

                              Comment


                              • #30
                                Chiar te rugam, dar era mult mai bine daca postai aici. Poate "muta" cineva acolo; tu nu cu identificarea normei de poluare ai treaba, din ca vad; e arhicunoscut faptul ca in 2004 Loganul a fost lansat cu E3.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google