Alarme

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Viper 3905v , 650 ron + 200 instalarea.
    Alarma pe can, functioneaza cu telecomanda originala a masinii
    Garantie pe viata, sigur exista montator autorizat in tm
    My Ride sigpic

    Comment


    • Salut. Are cineva ideie, ce ar putea sa aiba o telecomanda cu LCD a unei alarme VT 300E, de nu mai vrea sa faca serviciu?
      Mai precis, i-am schimbat bateria de 1,5 V, a functionat de cateva ori, dupa care nu a mai vrut.
      Ce se intampla? Arata ca ii lipseste semnalul, dar lucrurile nu stau chiar asa. Am luat alarma in casa si i-am facut probe. Nu inchide, nu deschide. Arata pictograma cu lacatul inchis sau deschis (depinde de comanda) dupa care dispare si apare pictograma cu lipsa semnal.
      In schimb, daca alarma este activata si se misca senzorul de soc, telecomanda primeste semnal, avertizeaza si se aprinde pictograma cu spargerea geamului, usa deschisa. Ar fi trebuit ca in momentul in care apasam butonul de deschidere, sa se opreasca alarma si sa stinga pictograma de spargere a geamului, lucru care nu se intampla. Semnalul nu pleaca de la telecomanda catre receptor, in schimmb primeste semnal de la receptor.
      Care ar putea fi cauza?

      Comment


      • Mai incearca si cu alta baterie, regula este ca acolo unde ai intervenit ultima data este cauza problemelor. Bafta!

        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Da, am incercat si cu alta baterie (bateria respectiva, merge la cealalta telecomanda), am demontato, curatato cu alcol, fara nici un rezultat. Ea primeste semnal de la unitatea centrala, adica daca se actioneaza senzorul de soc, daca se deschide o usa, telecomanda aprinde pictogramele respective si emite bipurile respective. In schimb, ea nu emite semnal.

          Comment


          • De unde știi că nu emite ?
            Ai scaner radio și nu prinde nimic(434mhz) când dai comenzi din pager?
            Un radio pe UL sau UM la cap de scală, prinde un tril când apropii pagerul de el apăsând pe butoane?

            Dacă da, e posibil ca partea de recepție/cablul dintre alarmă și TxRx să fie cu probleme
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • OK. Dar in cazul acesta nu ar functiona cealalta telecomanda. In cazul in care actionez oricare buton de comanda, nu se aude nici un releu anclasand. Asa cum am mentionat, arata pictograma ca incuie, dupa care, dispare acea pictograma si apare pictograma cu lipsa semnal. Asta ce inseaamna?

              In plus, asa cum am mentionat, ea (telecomanda) primeste semnal de la unitatea centrala (alarma). Atunci cand deschid o usa, cand actionez senzorul de soc, telecomanda primeste semnal si indica geam spart, usa deschisa + emite bipurile respective (avertizarea sonora).
              Last edited by pauly; 29 October 2015, 18:38.

              Comment


              • Din mesajele tale nu reieșea faptul că ai și a 2a telecomandă funcțională ci numai că pagerul nu emite - normal de moment ce ai 2 părți radio una de Tx nefuncțională și una de Rx funcțională.

                Conform ultimului tău mesaj, problema pare a fi pe pcb-ul pagerului, trasee rupte lipituri reci etc.
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Nu pot crede, ca dupa ce i-am schimbat bateria am deschis masina din aceasta telecomanda, am parcurs aproximativ 2 Km, am oprit si cand sa armez alarma, a aprut surpriza.

                  Asa cum am mentiona, am spalato cu alcol Izopropolic, am vizualizat circuitele, am gasit intradevar antena care nu este altceva decat un arcult, se misca foarte usor. Am lipit la loc dar degeaba. Nu exista o schema macar cu valorile pieselor.

                  Am vrut sa spun ca nu avea motiv sa se intrerupa vreun traseu al circuitului, in cel mai rau caz, arsa o rezistenta, condesator intrerupt, ceva, dar ??????
                  Last edited by pauly; 29 October 2015, 20:05.

                  Comment


                  • Originally posted by pauly View Post

                    Am vrut sa spun ca nu avea motiv sa se intrerupa vreun traseu al circuitului, in cel mai rau caz, arsa o rezistenta, condesator intrerupt, ceva, dar ??????
                    Expunerea e cel putin,hazlie...,uita de motive si repara-ti telecomanda!

                    Comment


                    • Păi asta e altceva... globul de cristal.

                      Verifică manulul alarmei secțiunea reînvățare telecomenzi - dar numai după ce ai verificat emisia pagerului lângă un radio pus pe unde medii la capăt de scală, trebuie să auzi un tril specific la apăsarea butoanelor.
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Originally posted by lenush64 View Post
                        Expunerea e cel putin,hazlie...,uita de motive si repara-ti telecomanda!
                        OK. Asta vreau si eu, dar cum? O fi hazlie expunerea, dar nu avea cum sa se intrerupa un traseu al unui circuit fara sa fie macar scapata jos, lovita etc.
                        Daca sti cum trebuie reparata, te rog frumos sa-mi spui si mie ca de aceea am intrat aici pe forum.

                        Originally posted by t0rquemada View Post
                        Păi asta e altceva... globul de cristal.

                        Verifică manulul alarmei secțiunea reînvățare telecomenzi - dar numai după ce ai verificat emisia pagerului lângă un radio pus pe unde medii la capăt de scală, trebuie să auzi un tril specific la apăsarea butoanelor.
                        OK. Asa o sa fac, o sa incerc dar nu pot acum. Maine dimineata am sa incerc si o sa postez daca merge sau nu.
                        Multumesc pentru amabilitate si sfat.
                        Last edited by pauly; 29 October 2015, 21:28. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • De lipituri reci ai auzit?!

                          Nu face nimeni misto , dar asta nu e forum de electronică. Pagerul se va repara cel mai probabil la un service specializat - cu tot entuziasmul tău nu vei reuși să îl repari.

                          Poate ai noroc și trebuie doar sincronizat.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Originally posted by t0rquemada View Post
                            De lipituri reci ai auzit?!

                            Nu face nimeni misto , dar asta nu e forum de electronică. Pagerul se va repara cel mai probabil la un service specializat - cu tot entuziasmul tău nu vei reuși să îl repari.

                            Poate ai noroc și trebuie reânvățat.
                            Nu a spus nimeni ca o sa reusesc sa-l repar, dar daca gaseam un servis, incercam acolo.

                            Am incercat si cu alaratul de radio, din pacate acelasi rezultat. Am demontat-o din nou, am desfacut-o in cele doua parti, una cu LCD-ul si cealalta cu antena. Am pus bateria, pentru ca locul bateriei este pe partea cu LCD și am constatat ca se aprinde LCD si toate pictogramele functioneaza la apasarea butoanelor. Unde anume se poate repara?
                            Cei de la telefoane mobile pot repara asa ceva?
                            Last edited by pauly; 30 October 2015, 10:49. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Posibil, eventual la un atelier de reparat televizoare, dacă mai ai unul prin zonă.
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • OK. Multumesc mult. O sa incerc sa caut.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google