Problema Puntea Spate ... :(

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Puntea Spate ... :(

    salut ... cu tristete ... deschid threadul ... am puntea spate putin stramba
    dupa testul de aliniere echilibrat etc ... am o convergenta totala dupa alinierea rotilor de + 00grade si 23 minute
    convergenta individuala pe stanga am +00grade si 06 minute
    caderea pe stanga o am de -00gradade si 28 minute

    rog cunoscatorii sa vina cu solutii pareri ... cat de grav e ... chestii dinastea

    o punte noua cam cat e?

    daca imi pun arcurile si amortizoarele stock ... si ma duc la dacia si ma plang .. nu face obiectul garantiei? k nu are semne de lovituri etc ... si e sec
    Last edited by DeLuXe; 19 December 2008, 00:57.
    sigpicMy ride

  • #2
    nasol ce ai patit...ar fi bine sa posteze cineva (in caz ca tu nu sti) care ar fi motivul pentru care s-a strambat
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #3
      pai nu prea stiu ce am patit ... m-am dus sa-mi schimnb o bieleta de directie ca era putin slabita ...si la aliniere mi-a zis sti ... pe spate ... etc ... face obiectul garantiei? nu prea au cum sa demonstreze ca am strambat-o eu ... nu am luat santuri borduri etc ...

      deja imi sta pe creier ... am trimis si mesaj la wc ...
      Last edited by DeLuXe; 19 December 2008, 01:32. Reason: Automerged Doublepost
      sigpicMy ride

      Comment


      • #4
        Aceasta problema o am si eu pe dreapta spate,am observat dupa uzura cauciucului ne fiind uniforma.La bracaj nu am ajuns ca sa mai oftice si aia dar e vizibila.Fara lovituri ,fara gropi ,fara, fara.Mai am aproape 3 luni si iese din garantia extinsa .De schimbat puntea de cei de la Dacia pe garantie nici macar nu te inteleg ca asa ti-au dato daramite sa mai si schimbe moca.Daca se poate face ceva pe garantie va rog sa ne spuneti si noua ccelor in suferinta.

        Comment


        • #5
          Sa inteleg ca ai suspensie sport? Daca da, pune suspensia ei si dute din nou la geometrie, daca e ok inseamna ca e de la suspensia sport. Am mai auzit ca daca schimbi suspensia ei cu una sport nu mai cad treburile la linie.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #6
            O punte noua e cam 800 euro, iar daca se constata ca e o problema aparuta singura sau din fabricatie se schimba pe garantie.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #7
              asta vroiam sa aud andrei ... problema e ca pe spate am gumele originale care sunt ca noi ... nu am luat borduri santuri gropi mari etc ... am ramas uimit ... :|
              sigpicMy ride

              Comment


              • #8
                deci e grava eroare? se shimba puntea?
                sigpicMy ride

                Comment


                • #9
                  vitriol, explica-mi si mie tehnic, cum poate o suspensie mai joasa sa deformeze o punte semirigida, cu profil deformabil in "H" ? e ca s cum daca incarci masina se strica. 'le muma-n c.. ca or facut masina de carton astia de la renou...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    e mit urban ... )
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • #11
                      Seba, cred ca ai interpretat gresit. Eu nu am zis ca se deformeaza puntea, am zis ca dupa schimbarea suspensiei e probabil sa se fi dereglat unghiurile. Chiar daca schimbi un amortizor cu unul nou (stock) tot trebuie facuta geometria rotilor. Ca merge si asa, asta nu contest, dar nu merge "la linie".
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • #12
                        Parerea mea e ca abaterea e infima , nu este nici macar de 1 grad (o grade si 23 minute) iar abaterea asta poate sa fie chiar din constructia puntii. cred ca sunt anumite tolerante care se accepta totusi.

                        Un grad centezimal are 100 de minute centezimale .cauta un raportor si vezi care e abaterea de un grad ca sa iti dai seama cat de infima este abaterea la puntea ta
                        Last edited by GFN; 23 December 2008, 10:49. Reason: Automerged Doublepost
                        Captain of the black pearl

                        Comment


                        • #13
                          deci pana la urma ... e de inclocuit? se face pe garantie? sunt 99% sigur ca nu eu am fost cauza decesului survenit puntii )

                          nu de alta dar pana la urma ... de ce sa ma risc eu cand nu e treaba mea ... plus ca ... fizic vorbind ... o bara de fier perfect dreapta se indoaie mai usor decat una putin indoita ... deci ... raul abia incepe

                          mai greu imi cer scuze ...
                          Last edited by DeLuXe; 24 December 2008, 13:06. Reason: Automerged Doublepost
                          sigpicMy ride

                          Comment


                          • #14
                            @DeLuXe: Daca masina ii in garantie o schimba 100%, au mai fost cazuri cu puntii indoite din cauza drumurilor proaste si au fost schimbate pe garantie.
                            Last edited by Tudor_cj; 29 December 2008, 19:38.
                            2004 Dacia Logan 1.4MPi
                            2006 Dacia Logan 1.5dCi
                            2007 Opel Astra H 1.7CDTI

                            Comment


                            • #15
                              Si eu am fost ieri la directie si mi au iesit niste valori cam uratele privind puntea spate.

                              convergenta individuala : HS = + 1.3 MM SI HD = + 4.0 MM
                              cadere : HD = -01 GRADE 10 MINUTE

                              Toate astea sunt trecute cu ROSU

                              Pe partea dreapta se pare ca am o problema, cred ca o sa ajung si eu pe la garantie daca nu se poate face nimic la anul o bag la casco si gata.
                              Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google