Bare Portbagaj Logan Abs Plus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bare Portbagaj Logan Abs Plus

    Buna ziua,stie cineva de unde pot sa cumpar bare transversale de portbagaj care sa se potriveasca la modelul ABSplus?Eventual sh.Multumesc.

  • #2
    Barele nu sunt neaparat pentru ABS+, sunt de berlina si atat. Gasesti in Vitan (am vazut ca esti din Buc) la preturi decente (50-70 lei) si destul de rezistente. As dori sa subliniez ca fiecare suport are locul lui pe masina, deci atentie la semnele de pe partea metalica, unde este desenata silueta masinii si amplasarea respectivului suport. Poti sa mergi si in cursul saptamanii pana la ora 17 si te lasa sa bagi si masina.

    Comment


    • #3
      multumesc pentru raspuns,exista de mai multe feluri ,cu rezistente diferite?Se monteaza usor acasa ,sau trebuie mers la un service?Multumesc anticipat.

      Comment


      • #4
        Originally posted by matuka View Post
        multumesc pentru raspuns,exista de mai multe feluri ,cu rezistente diferite?Se monteaza usor acasa ,sau trebuie mers la un service?Multumesc anticipat.
        se monteaza foarte usor. ai de prins 8 suruburi cu un inbus pe care il primesti in set. spor la montaj.

        Comment


        • #5
          ai foarte mare grija cu barele de portbagaj, daca le montezi sa ai grija sa nu pui greutate mai mare de o bicicleta, schiuri sau mai stiu eu ce, eu de exemplu la loganul vechi care l-am vandut am avut si eu si am carat cu el un dulap cre ca avea maxim 30 kg si s-a indoit plafonu acolo unde vin suruburile care prind barele de plafon
          Tin sa precize ca barele erau originale Dacia de la Meridian le luasem nu din targ asa ca vezi ce calitate cumperi

          Comment


          • #6
            Apropo sa ungi suruburile cu vaselina sa nu rugineasca pana cand o sa le dai jos.

            Comment


            • #7
              Salutare.
              Am si eu o intrebare: la montarea acestor bare pe plafon ele mai pot fi date jos fara a ramane semne (in sensul ca pot fi montate/demontate fara a zgiria in locul unde are loc prinderea?)

              Comment


              • #8
                La mine au ramas semne pe colantul de pe plafonul masinii, acolo unde au fost talpile barelor. Le-am tinut cam 1 an pe masina si mi s-a decolorat neuniform colantul.
                sigpic
                Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                Comment


                • #9
                  eu am avut pus pe talpile barelor pe plafon un buretel mic decupat dintr-o folie d-aceea ce se pune sub parchet si nu a ramas semn. ce-i drept nici nu le-am tinut mult, cateva zile, cat am avut nevoie.

                  Comment


                  • #10
                    Nici eu nu doresc sa le tin foarte mult dar sunt momente cand am nevoie sa car niste lucruri destul de lungi pe distante mici si ar fi utile.
                    O sa vad cat sunt la dealerii dacia deoarece din ce am citit cele neoriginale te supun la neplaceri (posibilitatea de indoire a plafonului, greutatea de montare/demontare)

                    Multumesc.

                    Asa sunt de scumpe: http://www.shopdacia.ro/dacia-bare-p...gn=direct_link sau am nimerit eu pe un site aiurea.
                    Care este site-ul unde as putea vedea preturile celor de la dacia?
                    Last edited by vdingo11; 31 May 2013, 12:11.

                    Comment


                    • #11
                      Cele "din targ", DA sunt cu belele, indoaie plafonul. Cine are masina caruta pt muncile campului nu mai da importanta acestor aspecte. Isi face treaba si atat.
                      In schimb, daca masina e "de plimbare" se recomanda barele ORIGINALE.
                      Pretul de pe acel site e cam nesimtit, eu am luat anul trecut in vara bare originale de la reprezentanta cu aproape 3 milioane.
                      Atentie ca au dichis la montaj: respectati CU STRICTETE pasii din instructiuni si va va fi si usor sa montati, sa demontati cand va fi cazul si mai ales nu va veti indoi plafonul.
                      Eu nu le tin pe masina, le pun cand am nevoie si le dau jos cand termin. Plafonul e impecabil.

                      Comment


                      • #12
                        Eu am cumaprat din targoviste cu 150 de lei setul si pot sa spun ca sun foarte multumit, le am de 7 luni si am carat pe ele 2 motociclete si alte maruntisuri, dar nu am avut nici o problema. Chestia cu plafonul cred ca tine si de calitatea produsului.

                        Comment


                        • #13
                          Salutare.
                          Mi-am luat si eu bare logan S.E.P din bazar iar astazi le-am montat.
                          Am respectat ordinea de montare adica 1-2 in fata si 3-4 in spate. Problema este ca bara 1-2 este mai joasa decat bara 3-4 iar daca pun ceva pe bare nu este drept - sta inclinat spre fata.
                          Este normal sa am diferenta intre bara fata si spate sau le-am montat eu invers?
                          (ma gandec ca daca bara mai joasa o pun in spate si cea mai inalta in fata, avand in vedere ca suruburile de prindere a barei din fata sunt mai jos un pic cred ca s-ar echilibra. Totusi eu m-am luat dupa desenul aflat de talpicul de cauciuc si am pus talpicul la nr corespunzator de pe bara)
                          Cei care aveti bare din azar voi cum le-ati montat (poate cele originale sunt altfel nu stiu)

                          Comment


                          • #14
                            Am atasat si o imagine cu desenul de pe bare.
                            1 si 2 sunt identice si sunt pe bara joasa.
                            3 si 4 sunt identice si sunt pe bara inalta.

                            Din aceste desene eu nu am inteles absolut nimic si atunci am asociat talpicul cu nr 1 la piciorul cu nr 1, 2 cu 2,... si am montat in functie de cum era desenat pe talpic.
                            Dar astfel portbagajul este inclinat spre fata.
                            Va rog sa imi spuneti daca am montat corect sau nu.

                            Multumesc anticipat.
                            Attached Files

                            Comment


                            • #15


                              Din poza asta pare ca bara din fata are talpicul mai mare.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google