Problema Treapta A 5-a

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Treapta A 5-a

    Buna dimineata,

    Am cumparat recent un logan 1.4 mpi, din 2007, 34000 km, masina recuperata de catre o societatea de leasing.Am luat-o pt tata, sa il scap de batrana dacie 1310.In drum spre Buzau insa, am constatat urmatorul lucru:mai mult de 115-120 km/h nu ia in treapta 5.Cu treapta 4, urca pana la 130 km/h, cum o dau pe a 5-a, nu mai acceleareaza, scade viteza pana la 115-120 km/h.Inainte, i-am schimbat uleiul, filtru ulei, filtru aer.I-am curatat injectoarele cu ultrasunete, motorul se aude ok, se tureaza fara pb pana in 5-6000-dar parca e putin cam lenta-dar nu am mai condus logan cu 1.4 si e posibil ca asa sa mearga.In celelalte trepte e ok - o duc pana in 5000 rpm, urca nu e pb. Pe masina e montata si o instalatie GPL, nu am mers pana acum pe gaz, dar cred ca cel de dinainte numai pe gaz a mers.Ati mai auzit de ceva asemanator?Ce credeti ca e?

  • #2
    cred ca e o problema la cutie cu treapta a 5-a,un prieten patea ceva asemanator doar ca el trebuia sa o tureze mult in a 4-a si apoi mergea si a 5-a
    -problema de fabricatie posibil

    sigpic

    Comment


    • #3
      Si ce "defect" faimos ar putea avea cutia?

      Explicatia simpla. Erai in urcare sau cu vant puternic din fata caz in care e normal ce s-a intamplat. Mai fa o proba pe drum drept si fara vant din fata.
      Explicatia 2: motorul nu mai are compresie sau alta buba de genul injector stricat caz in care e nasol

      Mai ar fi si varianta 3 dar nu cred: Proprietarul de dinainte era un mecanic faimos si a pus pinion de diesel de a 5-a ca am vazut ca e la moda, caz in care good-bye demaraj, viteza, etc.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • #4
        N-a fost forjata.
        Ia-o la talpi cateva zile, sa vezi ce merge apoi, leizar.

        Comment


        • #5
          cutia se rezolva ..ai probleme la treapta 5-a

          Comment


          • #6
            Nu cred ca exista o problema mecanica la cutie atata timp cat nu exista zgomote anormale , masina a fost probabil folosita doar in oras pe distante scurte....incearca cateva ture pe autostrada la drum intins si se va schimba sigur.
            omul destept invata din greselile altora,omul mediocru invata din greselile lui iar omul prost nu invata niciodata!

            Comment


            • #7
              nicule, de peste 2 ani cred ca a rezolvat problema

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google