Modificare Admisie (manifold Intake) 1.4,1.6(8v), 1.6 (16v)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Modificare Admisie (manifold Intake) 1.4,1.6(8v), 1.6 (16v)

    Variable intake manifold system

    The air intake manifold for an EFI multipoint engine normally has long branches of equal length. The long branches increase the pulsing effect of the airflow in each pipe, and help charge the cylinders. The more air drawn into the cylinder, the denser is the air-fuel mixture when the inlet valve closes. And it’s this density of the air-fuel mixture that determines how much pressure develops in the cylinder during combustion, and the level of thrust on the piston to turn the crankshaft.
    The characteristic torque curve of a naturally aspirated engine depends mainly on how the engine’s mean pressure changes across the RPM band. The design of the inlet system largely determines the mass of air that can be drawn into a cylinder at a given engine speed, so that means the inlet system largely determines the engine’s torque curve. In general, a long intake manifold produces high torque at lower engine RPM. And higher torque is obtained at higher engine RPM with a shorter intake manifold.
    Manifolds that respond to changes in engine load and speed by changing their effective length, are called variable inertia, or intake charging systems. They can have controlling valves operated by the engine management system, which can extend the primary type manifold into 2 or 3 stages.
    The primary section is made long and narrow for the low range of RPM. The secondary section is shorter and wider for the high range of RPM. This combination maintains a high-speed airflow in the system.
    The 3-stage manifold extends the torque curve, so that the torque curves overlap each other as advantageously as possible.
    Este vorba de admisia dintre clapeta si chiuloasa ...
    Eu voi demara acest proiect prin modificarea fie a admisiei de megan fie a celei de logan stock 8v
    Alessandro va modifica admisia de 1.6 16v

    Daca aveti idei ,ati intalnit sau vazut nu ezitati sa postati ...
    Attached Files

  • #2
    am si eu o idee nu poti scurta de exemplu admisia de megane???ca in poza...
    sau sa faci alte tevi in locul acelora, mai scurte si mai groase...
    Attached Files
    DACIA...Daca Ai Cap Iese Altfel..
    sigpic

    Comment


    • #3
      daca ar fi fost tevile drepte ar fi mers ,dar cum se vede sunt unite(1 si 4 au o forma ciudata) si nu poti trage de ele , sunt aluminiu ...

      Ideea mea era sa tai la cativa cm dupa intrarea injectoarelor , se slefuesc ,sa fac un ghidaj pentru a pune 4 coturi silicon ...trebuie sa studiez problema cu spatiul
      Attached Files

      Comment


      • #4
        o teava mare si groasa sub corpul clapeta stock, oare ar merge? ma reer la cativa cm, pentru "lungirea" admisiei.

        Comment


        • #5
          intelegi total gresit ... ce zici tu insemna sa maresti "plenum"-ul ... conteaza lungimea si grosimea tevii alocata fiecarui cilindru

          la genul asta ma refer
          Attached Files

          Comment


          • #6
            de acum 1 luna ti am zis. m am uitat prin schrott uri - nu poti adapta admisia de 2.0 sau 1.8 8v pt ca este metalica si are gurile mai departate.

            realizarea unei admisii cum ai aratat mai sus nu cred ca duce mai mult de 300 lei din ce m am interesat eu

            Comment


            • #7
              Admisia custom eu zic ca se poate face Cosmin asa cum vrei. Gandeste-te, ca la serpi, flansa, teava, suduri avem...
              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

              Comment


              • #8
                asta tot il bat eu la cap. defapt vreau sa vad ca poate el sa faca si dupa fac si eu. glumesc

                are cineva date despre cantitatile de aer inghitite de cilindru la anumite turatii ? 3000 si 6000 de ex

                Comment


                • #9
                  Dar ceva calcule si simulari computerizate pentru un traseu si dimensiuni optime face cineva ? Sau asa la ochi doar sa straluceasca fieru' ca in pozele de mai sus ?

                  Comment


                  • #10
                    totusi avem logane nu masini de formula 1. cine sta sa faca dastea ? trage masina ? daca da da i sa mearga

                    Comment


                    • #11
                      Calculator Evacuare

                      Voi incerca sa fac o simulare in solid works sau catia ,dar nu promit Link Simulare admisie

                      Comment


                      • #12
                        vezi ca are amicul alex vreo 300Mega de link-uri si simulari. uita-te peste ele, intre timp iz arunca un ochi pe goagal dupa "dual plenum", ala folosit de audi quattro si skoda wrc.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          eu am modificat traseul de admisie dupa cum se vede in poza.

                          acum i am facut si o izolare cu banda adeziva izolatoare pentru tevi si s a simtit in urmatorul fel. masina trage bine rau de tot pe ture joase. 1500 3000 rpm
                          masina tragea constant 2000 - 6500 rpm acum cu start din 2500 cu a 4 a plec inaintea unui dci85 destul de bine . inainte pleca el primu in fata pana apucam eu sa folosec caii. pe a 5 a la fel plec in fata

                          efectul asteptat era sa traga bine la 6000 nu la 2000. consumul nu imi dau seama daca a fost influentat
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            multumesc seba ...am citit putin despre dual plenum ...este mult mai ok dar inca nu am gasit date ..o s aiau legatura cu Alessandro sa vad ce are ...

                            Seba conteaza pozitia injectorului sau poate sa fie pe teava de admisie orientat la 25 grade cum este in una din pozele atasate mai sus ?

                            Comment


                            • #15
                              cu siguranta e cea mai frumoasa )))))

                              Originally posted by alessandro View Post
                              eu am modificat traseul de admisie dupa cum se vede in poza.

                              acum i am facut si o izolare cu banda adeziva izolatoare pentru tevi si s a simtit in urmatorul fel. masina trage bine rau de tot pe ture joase. 1500 3000 rpm
                              masina tragea constant 2000 - 6500 rpm acum cu start din 2500 cu a 4 a plec inaintea unui dci85 destul de bine . inainte pleca el primu in fata pana apucam eu sa folosec caii. pe a 5 a la fel plec in fata

                              efectul asteptat era sa traga bine la 6000 nu la 2000. consumul nu imi dau seama daca a fost influentat
                              Last edited by Cristi_Xp; 5 July 2011, 13:54. Reason: Automerged Doublepost
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google