Am Nevoie Urgent De Niste Sfaturi Referitor La Moatoarele Ce Merg Puse Pe Logan 1.5

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am Nevoie Urgent De Niste Sfaturi Referitor La Moatoarele Ce Merg Puse Pe Logan 1.5

    Sal baieti..AM si eu cateva intrebari,dar intai sa va explic care este situatia.Eu trebuie sa plec vineri sau sambata in anglia la niste rude si cand ma intoarc n-as vrea sa ma intorc cu mana goala.Am un logan 1.5 dci 70cp Laureate si as vrea o schimbare deoarece m-am cam plictisit de ''puturosenia'' lui.Cu alte cuvinte am posibilitatea sa iau o masina de acolo pentru motor,cutie, si puntea spate(vreau cv cu discuri pentru o mai buna franare)Intrebarile ar fi urmatoarele:
    De pe ce masina din gama renault se potrivesc motoarele pe logan?eu stima cv de clio si megane dar de pe laguna se potriveste.Care se potrivesc fara modificari majore?
    M-ar intersa in special daca merge pus fara modificari majore(adica sa vina la gauri) motorul de pe laguna din 2001-2002,ma referel l-a motorul diesel de 1.9(120cp parca)
    M-ar mai interesa daca se potriveste motorul de megane 1.5 cel de 100 cp
    Ca sa nu va mai ametesc faceti-mi va rog o lista cu toate motoare care se potrivesc pe logan(si diesel si benzina)
    Si inca o problema:
    as vrea sa iau o masina sa se potrivesca si motorul dar si puntea spate(neaparat cv cu discuri)

    Va rog ajuti-ma ca sambata tre sa plec si nustiu ce sa fac..Va multumesc tuturor anticipat
    Last edited by maritatita; 20 July 2011, 16:01.

  • #2
    is multe care potrivesc.. dar nu stiu cine iti omologheaza motorul..? ca la rar la noi sigur nu...
    LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
    Enter the Matrix

    Comment


    • #3
      sincer omologare nu-i o problmea,nici nu prea imi pasa de ea.Poti fi putin mai detaliat? cam care ar fi aceste ''multe'' motoare? mersi

      s-au uitat 22 de oameni dar nimeni nu a raspuns
      Last edited by maritatita; 20 July 2011, 18:52. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #4
        Mai bine schimbi turbina la motorul asta si internele etc. Sau cel mai ieftin scapi cu o resoftare unde il duci in 80 - 85 de cai.
        sigpic

        Comment


        • #5
          pai cu putin vointa incape acolo cam orice motor. Daca vrei sa fie treaba buna iei un Clio RS.
          sigpic

          Comment


          • #6
            daca mergi i-ati o masina calumea si ai terminat problema. Gasesti pasaturi destul de ok la 1000 lire in anglia, iar daca esti dispus sa dai mai mult cu 2000-2500 iei un pasat impecabil din orice punct de vedere cu istoric de service !

            Comment


            • #7
              butucii cu discuri ptr spate le poti folosi pe cele de megane 1,6 16 valve din 2000 sau 2001
              iar ca motorizare loc destul ai la compartimentul motor dar e mult de munca si pricepere sa-l pui pe logan ,modificari la greu atat mecanic cat si electric:
              motor de megane de 1,5 dci 100 cai+cutie viteze ,planetare, suporti de prindere partea electrica modificata, etc

              Comment


              • #8
                nu imi place sa conduc cu volan pe drepta..e cam nasol...Si eu ma gandem la motorul de clio rs, plus ca de pe clio rs pot lua si puntea cu dicuri.Motorul de clio rs cu o evacuare cap coada si cu soft se apropie de 200cp.Din cate am inteles vine la ''gauri'' si am si gasit unu ok la 1100lire..voi ce ziceti tot clio rs ramane cea mai buna alegere?

                Comment


                • #9
                  Motorul ala stiu ca s-a mai pus pe logan-uri, dar din pacate nu pot sa iti dau mai multe detalii. Daca e cineva care stie mai multe sa il ajute.
                  Dai un PM lui CristiXP, el are Clio RS si ar putea sa te ajute cu niste sfaturi, zic eu.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    multumesc de informatie

                    Comment


                    • #11
                      da, da, te ajuta xp'u, el e maestru in modificari logane diesel cu motoare de clio RS. pastrezi pompa de injectie de pe diesel ca sa ramana consumul mic si motorul de la RS ca sa ai putere, vre-o 172cai.
                      poate nu se prea intelege pompa de injectie diesel cu motorul de 2000cmc benzinar, dar bati 2-3 cuie si e rezolvata problema.

                      era cineva din bucuresti care a indesat un motor VR6 in logan, vezi aici http://www.loganclub.ro/forum/showthread.php?t=27284
                      mai degraba el te poate ajuta
                      Last edited by crististreulea; 23 July 2011, 23:54.
                      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                      Comment


                      • #12
                        Pai baiatul nu a zis ca vrea diesel. Si am zis de Cristi, pentru ca el poate sa ii dea detalii legate de prinderile motorului.
                        sigpic

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google