Pro Sau Contra Fast-food-urilor.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    costinesti...profesionist...laser frate, n-ai treaba...kids don't try this at home

    Comment


    • #17
      Tare filmuletul cu cartofii prajiti de le MCD

      Comment


      • #18
        Eu unu nu prea merg sa iau mancare de la fast food insa-mi fac acasa shaorma
        bag pieptul la rotisor, fac cartofi prajiti, salata de varza, maioneza amestec niste iaurt cu usturoi le pun pe toate intr-o lipie cumparata mai pun si niste felii de rosie si castraveti murati si bag la ghiozdan
        My ride

        Comment


        • #19
          Vezi ca si cornu e la fel de nociv ca unele chestii din fast-food.
          Daca poate fi consumat la 8 luni de la fabricatie dupa ce a stat intr-o punga, crezi ca-i ok?

          Ia fa un corn de casa si pune-l intr-o punga vezi ce face.

          Comment


          • #20
            Originally posted by adicata2003 View Post
            http://documentare.digitalarena.ro/food-inc-2009/

            Mancare naturala sau artificiala?
            Sunteti de acord cu Fast-food-urile?
            Iarta-mi contrazicerea, dar ai pus problema foarte gresit

            Din nefericire, NU esti intru-totul ferit, daca nu consumi mancare fast food.
            Mancarea pe care o ingeram este industrializata, "controlata stiintific"
            Sunt multe de care habar nu avem ce substante contin.
            Exemple sunt o groaza: in primul rand ma gandesc la traditionalul lapte.
            Oricand prefer laptele de tara, fiert, in schimbul acelui lichid din magazin.
            Gustul e total diferit.
            Cand cumpar rosii, poate radeti, dar le miros (si alte produse, fructe, spre exemplu)
            Intrebati-va ce se intampla cu o rosie din gradina, lasata 3 zile pe masa (nu mai mult!) si cum va arata o rosie din magazin, chiar si dupa 5-6 zile...
            Desi, chiar produsele din ograda noastra, nu sunt ferite intru-totul de "controlul industrial". Si vor fi si mai controlate.

            Ma opresc aici, pentru cei care vor sa stie mai multe, sunt destule informatii la indemana...
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • #21
              Absolut TOT ce mancati este modificat genetic sau are in compozitia sa chimicale ce dau cancer sau mutatii.
              Rosia e modificata astfel incat sa receptioneze pozitiv la tratamente de crestere fortata, iar samanta de rosie sa NU rodeasca nimic daca nu cumparam alt pliculet cu seminte si asta in fiecare an la fiecare leguma.

              Deci daca vine o apocalipsa, iar supravietuitorii planteaza actualele seminte ajung sa se manance intre ei.
              Mai sunt unii batrani care pastreaza semintele alea vechi, bio.
              Last edited by Dan_Ionut; 9 April 2012, 00:48.

              Comment


              • #22
                În roşii, şi alte legume cred, am înţeles că le stropesc cu ceva substanţă şi a doua zi sunt roşii (la culoare), ca să economisească timp. Nu toate roşiile sunt aşa, sunt roşiile din supermarketuri mai ales, poate aţi observat că au un gust de mai bine nu le mai mănânci, de fapt nu au gust, tocmai.
                Nu am înţeles de ce spuneţi că mecul nu are mâncare naturală, e naturală, e carne de animal, făină din grâu, etc, doar n-or fi din plastic. Este nesănătos pt că are un aport mare de calorii şi un aport foarte mic de vitamine şi minerale. Nu e sănătos să mănânci numai carne şi pâine. Că asta găsim la mec, plus o mica frunză de salată sau 3 felii de castravete murat. Dacă mănânci rar, odată pe săptămână cel mult să zicem, nu e aşa rău şi nu se simte. Dacă mănânci mai des te poţi îngrăşa şi te slăbeşte fizic pt că ajungi să ai lipsă de vitamine şi minerale.
                Fast foodurile cu shaorme şi şniţele şi ce or mai avea ele nu ar fi aşa rele, oricum sunt mult mai sănătoase decât mecul pt că totuşi îţi pune varză destul de multă, roşie şi ce mai pun ei, şniţelul nu are aşa multe calorii, pieptul de pui fiind destul de lipsit de grăsime. Problema la shaormării e că nu prea e un mediu curat, sunt şi shaormerii foarte curate şi unde plăteşti la cineva şi altcineva îţi prepară, la unele shaormerii plăteşti cuiva şi tot el cu îţi prepară după ce a pus mâna pe bani...
                Important e să mănânci multe legume şi fructe ca să ai un aport bun şi de vitamine şi minerale, nu doar carne, şi recomand oricui să mai lase pâinea că nu prea merită, cine mănâncă păine cu cartofi prăjiţi nu face bine deloc, e o bombă calorică cu foarte puţine vitamine şi minerale, dacă mai adaugi şi micii deja e grav. Noi românii mâncăm prea multă pâine, ea u aduce un mare câştig nutriţional, şi ea are prea multe calorii în raport cu alţi nutrienţi. La fel şi cartofii, mai ales dacă îi prăjim.
                Să mănânci un corn când ţi-e foame şi să crezi că e bine că nu mănânci de la fast food e la fel de grav, ai mâncat un corn că ţi-e foame, deci ce ai mâncat, acelasi lucru, multe calorii cu vitamine şi minerale aproape deloc, insesizabil de puţine, oricum sunt inhibate de zahăr şi nu le asimilezi. Mai bine luai un şniţel de la fast food.
                Ar fi foarte mult de discutat pe tema asta. Oricum la teorie sunt bun, la practică e jale, şi nu cred că sunt singurul.
                Last edited by ionescu liviu; 9 April 2012, 11:15.
                http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                Comment


                • #23
                  Oricum, dupa cum vad, si dealtfel si cred ca vedeti toti, nu ne indreptam spre bine cu mancarea asta industrializata. Chiar nici nu stiu unde vom ajunge. Daca vizionati acel film postat de mine, va veti da singuri seama de ce arata in asemenea hal, agricultura noastra (FOSTA GRANARUL EUROPEI)

                  Comment


                  • #24
                    Filmul ala e o prostie si nu am vazut nimic nou in el, aceleasi lamentari ale unor oraseni care vor sa manance rosii bio dar nu au vazut in viata lor cum arata planta numita rosie. Mergi frate si cultiva-ti rosii, culege cu mana buruienile din lanul de grau ca sa nu mai folosesti ierbicide, praseste porumbul, culege-l si da mancare la gaini. Asa-i ca e greu sa mananci bio? Nu prea iti da mana sa dai 40-50 de lei pe kilogramul de pastrama bio, dar te oripilezi cand vezi un film prost regizat despre teoria conspirationista alimentara.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Dan_Ionut View Post
                      Vezi ca si cornu e la fel de nociv ca unele chestii din fast-food.
                      Daca poate fi consumat la 8 luni de la fabricatie dupa ce a stat intr-o punga, crezi ca-i ok?

                      Ia fa un corn de casa si pune-l intr-o punga vezi ce face.
                      lipia care o iau eu e valabila 7 zile...daca la lipie te referi cand spui corn...
                      My ride

                      Comment


                      • #26
                        Ionescu Liviu, e corecta gandirea ta numai ca nu ai luat in calcul si faptul ca animalele alea sunt modificare genetic sa creasca repede, sa se ingrase, sunt hranite de obicei cu alte animale moarte (exemplu la pui unde cei morti se pun la pastrare o perioada dupa care sunt dati drept hrana la ceilalti vii), sau porci care mananca burti de vaci si tot asa... iar faina aia e probabil faina alba si cred ca sti si tu ca daca macini grau intr-un mod traditional nu o sa iasa o faina alba ca cea din punga, e si aia tratata si modificata.

                        Putin de aici, putin de colo si se aduna.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google