Cati Litri Am In Rezervor?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Aici gasesti mai multe despre acele erori.
    INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

    Comment


    • #62
      merge ...

      asa este imi apar litri .. ideea este ca ti apasat .. pui contactul .. nu eliberezi butonul pana nu se misca acele indicatoare si nu apare numarul acela ... abia apoi eliberezi , apesi odata , apesti de 2 ori si ai litrii din rezervor ... ( am versiunea cu , consum instantaneu in c.b )

      Comment


      • #63
        important este ca masina sa fi stat cat mai la orizontala pentru a arata corect sonda aia!

        Comment


        • #64
          sal oare cat de corect o arata Litri de benzina eu am bagat o data pana la plin sa oprit pompa de 2 ori cam 26l mai aveam an ia si zic sa bag sa fac plinu si sa aflu si eu consumu ma urc bag cheia tin apasat 50LITRI e ok plec si acum mai am trei liniute km facuti pana acum 450 sa zic ca ami ajunge pana la 500 daca calculez cam nasol 250k facuti afara restu an bucuresti daca ami iese 10% ma spart atunci o sa mai fac plinu odata sa vad la pompa eu 50l.

          Comment


          • #65
            sa ma bata vantu' daca am inteles ceva din ce vrei tu sa spui acolo ... poate sunt eu mai greu de cap.
            Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

            Comment


            • #66
              daca citeai mai sus era vorba despre bord adik bagi cheia an contact tii apasat butonasul ala de reset km anvarti cheia apoi butonezi pana ati arata litri de combustibil din rezervor despre asta era vb cat de corect o fi sau arata sper sa nu te ia vantu cu el

              Comment


              • #67
                @Electrica, in rezervor intra pana la 60 L, unii spun ca au bagat si mai mult, iar sonda citeste maximum 50 L, deci ceilalti nu ii poate citi decat computerul de bord cand ii consuma. Deci cand vezi in meniul secret 50L sigur ai peste 50L in rezervor si e total gresit sa calculezi un consum in functie de cati L crezi tu ca ai consumat. si 50km faci cu 5 L, in oras, tu ai 3 linii deci cel putin 16L, max 19L => undeva la 150 km mers fara griji.

                Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un baiat de pe forum sa iti activeze cb-ul (e in jur de 150 de lei) si scapi de problema asta.

                Comment


                • #68
                  Pentru cei interesati, se poate modifica afisarea pavelelor indicatoare a nivelului de benzina in rezervor prin modificarea dumpului flashului din tabloul de bord. Ca exemplu, la Solenza pe care am vindut-o de curind aveam montat tablou de bord de Logan si am modificat indicatia litrometrului sa arate max 43 litri rezervor plin ( ca atita era rezervorul de Solenza ) si pavelele sa se aprinda la 5-10-14-18-22-26-30-34-38 litri, deci ati inteles, intre 43-38 aprinse toate, intre 34-38 stinsa prima de sus, si tot asa pina la ultima care se stinge sub 5 litri si se aprinde becul avertizor.
                  Se pot programa aprinderea pavelelor dupa preferintele fiecaruia, dar asa cum sint din fabrica sint bine configurate.

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by DaniD View Post
                    Salut

                    Asta te ajuta?
                    Scuze pentru calitatea "FullHD"


                    Salut

                    Da indica corect. Fa si tu testul. Vezi cati litri ai in rezervor, te duci alimentezi cu 10 litri, dupa care de uiti din nou cati litri ai in rezervor si vei vedea ca ai cantitatea de dinaintea alimentarii + cantitatea alimentata de la pompa. Asta numai daca nu ai aflat inca
                    am incercat ieri si imi indica 5 litri. sa zicem ca nu era f drept locul dar dupa 9-10 km s-a aprins beculetul la motorina. am mai facut vreo 4 km iar de dimineata am plecat si am parcurs mihai bravu de la obor pana aproape in berceni. poate inca vreo 8 km. am alimentat de 80 lei la 6,2 litru (top diesel lukoil) adica 12,9 litri si am facut testul. indica 20 litri. imi vine greu sa cred ca ar fi corect. nu stiu daca e 100% foolproof

                    Comment


                    • #70
                      La mine de fiecare data afiseaza corect.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google