Consum Prea Mare ?!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum Prea Mare ?!

    Salut, am o intrebare in legatura cu consumul de benzina, am o dacia logan preferance din 2009 si ma orientez dupa indicatorul de benzina de la bord cand pun intrebarea. Cei care cunosc zona Cluj-Napoca, din cartierul Zorilor capat pana in capatul de tranvaie in manastur, imi arata ca s-au consumat 3 litri de benzina, totusi e cam absurd nu? Avand in vedere ca aceasta distanta este de maxim 7 km. Motorul este de 1.6 MPI, si pana acum vreo saptamana cu 3 litri puteam sa parcurg in jur la 35 km. S-a stricat ceva? Astept pareri, multumesc.

  • #2
    mai bine apelezi la cineva priceput sa iti instaleze CB (calculator de bord) si atunci vei avea o informatie 99% precisa. costa in jur de 80 lei. acel meniu nu indica corect cantitatea de benzina exacta din rezervor.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Bine nu arata, dar daca m-am orientat tot dupa el, masina fiind in aceasi pozitie cand m-am uitat si inainte si dupa, distanta parcursa.

      Comment


      • #4
        parerea fata de consumul asta mai mare ti s-a intamplat odata sau de mai multe ori?

        Comment


        • #5
          Acuma nu stiu de o vreme incoace tot asa mult imi arata ca, consuma de vreo 2 saptamani

          Comment


          • #6
            consumul poate fi din mai multe cauze : filtru aer, bujii, termostat etc ... si mie imi consuma mult, si nu stiu de ce ( 8 % :| )
            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

            Comment


            • #7
              Nu mai sta sa calculezi fiecare litru consumat. Atunci cand se aprinde becul de rezerva, alimenteaza cu 10 litri, reseteaza trip-ul si vezi cati km mergi pana se aprinde iar becul. In felul asta o sa ai un consum estimativ.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • #8
                Mai este varianta plin pe plin...dar pe criza asta,cam greu.
                Sau faci cum zice vitriol-san
                sigpic
                "BRABUS" STYLE

                Comment


                • #9
                  mor cand va vad cu criza. bagati de 50000 de ori de 30 de ron. mergeti aceiasi km ca si ala care alimenteaza o data 10 tone de benzol. credeti ca daca bagati saptamanal de 100 ron, faceti economie fata de ala care o data/luna baga de 400ron? sau treceti mai usor prin criza almentand mai des? ca doar tot mergeti cu masina, nu cred ca luati tramvaiul din cauza crizei...ma rog, marea majoritate fac asa, dar se vaita frate, de parca n-ar mai fi vazut masina de 30 de nai dar nu le poti dezlipi curul din scaun. nu vorbesc de persoana de mai sus, vorbesc in general.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    Daca bag de 200-250 lei o consum mai repede decat daca bag (ca de obicei) de 60-70 lei.
                    Pt ca nu ma pot abtine sa nu dau ture prin oras ))

                    Comment


                    • #11
                      da, astia care nu suporta rezervorul plin, nu intra in discutie
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        nu muri acum ,nu toti au bani de plin si gandesc " am putin, ma limitez,daca fac plinul ma tenteaza sa ma plimb"( vezi Octavian),eu folosesc metoda plin pe plin pentru ca este cea mai buna modalitate de a face consumul cat mai corect .
                        sigpic
                        "BRABUS" STYLE

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Seba View Post
                          mor cand va vad cu criza. bagati de 50000 de ori de 30 de ron. mergeti aceiasi km ca si ala care alimenteaza o data 10 tone de benzol. credeti ca daca bagati saptamanal de 100 ron, faceti economie fata de ala care o data/luna baga de 400ron? sau treceti mai usor prin criza almentand mai des? ca doar tot mergeti cu masina, nu cred ca luati tramvaiul din cauza crizei...ma rog, marea majoritate fac asa, dar se vaita frate, de parca n-ar mai fi vazut masina de 30 de nai dar nu le poti dezlipi curul din scaun. nu vorbesc de persoana de mai sus, vorbesc in general.
                          foarte corect asta este si parerea mea dar numai ca unii cand vad plinul mai fac si alte drumuri care nu erau neaparat utile

                          nu te lua dupa ce iti arata ala eu am scris la vocea clientului ca am probleme cu indicatorul de benzina inclusiv cel de afisaj in litri si am primit ca raspuns ca este un indicator informativ nu de precizie
                          Last edited by biancamarius5; 28 August 2011, 11:53. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #14
                            preferansul meu benzinar ia cam mult zic eu 50l dupa cum spune an bord parcursi 600km din care 250 afara mers si cu 120 portbagaj plin restul an oras buc. 2 persoane cam 8,300/100 daca nu ma ansel.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google