Logan Preferance 1.2 16v VS 1.6 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ali86 , iti pun o intrebare pentru ca vad ca detii un 1.2 16v , daca ai fi avut de ales intre 1.2 16v si 1.6 8v , ce ai fi ales ?

    Daca ai avut de ales, atunci de ce ai ales motorizarea de 1.2 ?

    Nu imi zice de AC sau alte chestii, considerale pe ambele full option
    sigpic

    Comment


    • @bGy Pe mine personal m-a interesat consumul, pentru ca in final cu el ramai cat ai masina. De rate scapi la un moment dat. Pai eu cred ca (doar parerea mea sincera) 1.2 a fost facut doar pt consum. Daca vrei o masina mai puternica iti iei alta versiune. Deci parerea mea este ca 1.2 este doar pt consum.

      Comment


      • Multumesc mult pentru sinceritate ali
        Respect
        sigpic

        Comment


        • era o intrebare retorica cu..."Daca ai avut de ales, atunci de ce ai ales motorizarea de 1.2 ?" ?

          Comment


          • nu, vroiam doar sa stiu ce te-a facut sa alegi motorizarea 1.2 daca ai avut de ales intre 1.2 si 1.6 , multi aleg 1.2`ul si dintr-o cauza financiara..
            sigpic

            Comment


            • Tatal meu tot din cauza banilor a preferat 1.2.si nici nu a mai dorit sa se imprumute.A avut exact bani de 1,2 ambiance.
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • Nu, nu am avut de ales. Am stiut de la inceput ce vreau. CONSUM MIC! Am condus la viata mea 9 masini, toate diferite.Ultima pe care o am in curte este un peugeot 2.0 diesel. Crede-ma ca nici asa nu am absolut nimic impotriva acelei masini cu motor de 1.2 . Nu iti pot baga pe gat varianta mea dar nici nu voi denigra, precum altii, celelalte variante. Alegerea este numai a ta si eu sincer iti recomand o masina noua : ai garantie 3 ani si masina noua este masina noua. Acum tu stii cel mai bine ce iti doresti: consum mic sau raliuri ;) .
                Last edited by ali86; 19 January 2012, 23:02.

                Comment


                • Originally posted by ali86 View Post
                  Acum tu stii cel mai bine ce iti doresti: consum mic sau raliuri ;) .
                  Fraza asta sintetizeaza tot ce s-a discutat. Vrei consum mai mic ia 1.2. Vrei o rezerva de cuplu ia 1.6

                  Restul e cancan.

                  Comment


                  • Rezerva de cuplu ? Da ce are 500NM ?
                    1.2-ul este singurul motor care merita pe Logan, prin prisma costurilor reduse (taxe,consum,intretinere). Si ar mai merita 1.6 16v la care sa ii pui o suspensie sport si sa le faci ciuda la cei cu sh-uri nemtesti cu motorizari de 100-120Cp care se cred zmei. Restul e can can. Daca doresti ceva pentru raliuri sau ceva sport, mergi pe o masina de peste 200cp.

                    Comment


                    • Uneori plusul ala de cuplu iti da placeri la volan ,chiar daca valorile alea difera putin...

                      @bGy,daca iubesti condusul ia 1.6 ,daca doar te deplasezi din A in B ia 1.2 !

                      Comment


                      • Ce ai de gand acum ca a disparut versiunea Preferance din lista?

                        Comment


                        • cred ca in curand dispare loganul cu totul din lista.asa ca mai asteptati daca nu va grabiti.
                          Welcome to the Club, We Have Jackets !

                          Comment


                          • Originally posted by ciprs View Post
                            Ce ai de gand acum ca a disparut versiunea Preferance din lista?
                            Astept sa vad ce rezolv cu credit-ul daca mi se acorda cat doresc eu o sa iau varianta Story , daca nu, ma orientez spre mana a 2a, cu toate ca m-am ferit ca de dracu, dar asta e... mai am nevoie de o masina
                            sigpic

                            Comment


                            • Eu mi-am ales 1.2 si nu imi pare rau de aceasta alegere.Probabil depinde si ce motorizare ai avut anterior.Eu am avut la fosta masina 75 Cp(datorita vechimii erau mai putini) si sunt multumit de 1.2 de pe pe Logan.Skoda Fabia se fabrica si cu 60Cp.La credit bancar polita casco a devenit optionala,deci mai poti scuti ceva din valoarea ratei.

                              Comment


                              • Ideea este ca fiecare o spune pe a lui, iti iei ce vrei si gata, sa fie intr-un ceas bun. Legat de drive test nu este relevant, cei de la reprezentanta nu o sa te lase pe tine sa vezi cat poate masina sau ce poate, intreaba oameni seriosi care au logan de 1.2 si de 1.6 si o sa te convingi sg. Si legat de sh, poti sa ai noroc sau poti sa iei teapa, eu am bagat 2500 de euro in masina in 2 ani. Daca nu ai bani de obtiuni incearca un credit de nevoi personale este o banca care mi-a facut o oferta frumoasa, nu pe mine ci pe mama ca ea este bugetara, gandestete ca nu merita investitia daca masina nu este cat mai buna din toate punctele de vedere, daca o iei noua nu merita sa o vinzi in primii 7 ani, altfel nu iti scoti investitia, deci mai gandestete si la confort un pic.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google