Cauciucuri mai mari-viteza mai mare? Si inca ceva...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    E la fel ca diferenta dintre eficient si eficace.
    Stiam ca eroarea e de 10%. Intre Casa Scanteii si Arcul de Triumf e un radar fix. Chiar cand am trecut prin dreptul lui cu 120km/h mie imi arata 97km/h. Verificati!

    Comment


    • #17
      stati ca eu nu inteleg ceva ... voi spuneti ca daca iti montezi jante mai mari in bord iti arata viteza mai mica decat in realitate ?!
      nu cred asa ceva pt ca cu tot cu jante mai mari montate diferenta dintre bord si viteza reala este aceeasi , aceea ca in bord iti arata mai mult decat ai ....

      nu mai posta mirc!
      Last edited by Seba; 3 July 2008, 16:10.
      1.6 MPI CRAZY DRIVER

      Comment


      • #18
        Hellman, ai aceeasi viteza doar daca dimetrul exterior al cauciucului e acelasi cu cel de pe janta veche (gumele trebuiesc sa aiba talonul mai mic).Daca ai gume identic de inalte, vei avea o viteza mai mare. E vorba de fizica. La o rotatie a rotii parcurgi distanta mai mare si masina n-are de unde sa stie. LOGIC.
        Although people think so.... Kurt is not dead !!!!

        Comment


        • #19
          Viteza este calculata efectiv in functie de diametrul total al rotii cat si turatia lor-- daca per total janta +cauciuc fac cat e standar atunci nu se schimba nimic.

          daca iti vei lua roti cu un diametru total mai mare atunci creste destul de mult viteza peste eroarea vitezometrului. Deci vei merge mai repede deca iti arata.
          1.5 dc

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google