Nivel Ulei Pe Joja

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Joja plastic 1,5 DCI rosu 85cp
    Attached Files
    Last edited by petronel; 15 January 2011, 17:52.

    Comment


    • #32
      eu il tin aproape de maxim sper ca nu afecteaza nimik

      Comment


      • #33
        Mie mi-a consumat mai mult de 1 l la 1000km. Asta nu e de bine, nu? Am fost la o verificare la service si inca nu mi-au spus sigur ce ar fi. Testul de compresie a iesit ok si motorul toarce normal.

        Comment


        • #34
          Atasez si eu o poza cu joja. La mine niciodata nu mi-a consumat intre schimburi mai mult de un X pe joja. Cu aproximatie asa ... banuiesc ca nu sunt mai mult 150 ml . Inainte am folosit uleiul Elf 5W30 , iar acum am Castrol 5W40 . Sincer nu sesizez vreo diferenta intre ele , doar ca motorul este ceva mai silentios cu Castrol.
          Attached Files
          , sunt cu ochii pe voi !
          :thumbsup:

          Comment


          • #35
            eu maine cred ca merg sa fac schimbu de ulei, am verificat zilele astea nivelu de ulei si era putin mai sus de jumate, cred ca ii perfect normal

            Comment


            • #36
              Sal.Nu curge uleiul,consuma epuratorul de gaze al motorului diesel.Gazele ,vapori de gaze din capacul culbutori trec prin epuratorul de gaze se condenseaza in ulei si accestia sunt bagati in admisie ,arsi si papati.Epuratorul ulei super plin de ulei.
              Attached Files

              Comment


              • #37
                Ceva socant:
                La mine a mers 1 an ( intre 2 revizii) cu 6 litri de ulei in rezervor.

                Corectie: baie ulei in loc de rezervor
                Last edited by pin67; 15 August 2012, 00:43. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #38
                  pe joja nu se vedea ca-i trecut de maxim?
                  internal combustionizer

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by pin67 View Post
                    Ceva socant:
                    La mine a mers 1 an ( intre 2 revizii) cu 6 litri de ulei in rezervor.

                    Corectie: baie ulei in loc de rezervor
                    Bun venit in "club". Un Dorel de la BMW, mi-a pus cu 3 litri de ulei mai mult si am mers asa 7000 de km. Masina s-a comportat normal, nimic dubios, pana m-am nimerit sa verific joja si sa vad ca nivelul era peste semnul Max. Am scos in plus 3 litri.
                    Sa nu mai aud de reprezentante, incepand cu Dacia si terminand cu Bentley.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #40
                      Nivel ulei 1,6 16v

                      Am si eu doua nelamuriri : la un logan cu motor de 1,6 16v, cati litri de ulei se pune si cum se verifica uleiul cu joja ? . Este o problema daca se pune ulei mai putin cu vreo 300 grame?!
                      Astept raspunsuri si multumesc anticipat !

                      Comment


                      • #41
                        In manual se da 4,8 l pentru 16v; sunt insa suficieti 4,5l, cel putin eu asa am acum.
                        In ceea ce priveste verificarea nivelului; masina pe loc drept, oprita de cel putin jumatate de ora, pentru a se scurge tot uleiul in baie.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #42
                          La mine in carte spune 4.6L nu 4.8. Alte variante de K4M au 4.8L dar la Logan nu am vazut.

                          PS - sunt suficiente si 10 minute sa se scurga uleiul in baie daca e cald.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • #43
                            Citez din Notita de utilizare logan,cap,4 Intretinere;
                            motoare 1,4 :3,3ol
                            motoare 1,6 :3,30l
                            motoare1,6 16v :4,80l
                            motoare 1,5dCi :4,10l
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #44
                              si 1.216v 4l .

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by zeegermans View Post
                                pe joja nu se vedea ca-i trecut de maxim?
                                Dupa o revizie m-am trezit cu joja rupta (sau inlocuita).
                                Am verificat nivelul cu joja rupta si am completat pana a ajuns la nivel (semnele ce le-am interpretat min si max pe joja rupta).
                                Vezi foto joja rupta fata de una intrega.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google