Felix Baumgartner De La 39000 Metri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    acelasi lucru il faceam si eu ma uitam sa vad boom ul neaparat.

    reclama sau nu, este interesant ce a facut nebunu' asta

    Comment


    • #47
      Originally posted by darksid3 View Post
      Mach este un raport, adica viteza unui corp care se deplaseaza, impartita cu viteza sunetului, valoare data de calculul acesteia in functie de mediul de propagare. Adica Mach 0.8 si Mach 1, nu sunt valori diferite ci reprezinta pur si simplu zona considerata a fi viteza transonica. Mai simplu de atat nu pot explica.

      Data viitoare promit sa pun o legenda (sub postare) ca sa-mi explic perfect semantica si semiotica, sa nu mai existe dubii pentru nimeni.
      Scuze, mea culpa. Ma gandeam la "viteza sunetului" eronat ca la o valoare "precisa"...

      Am citit pe linkul pus de Alessandro --- ok... In spatiul interplanetar - unde materia este extrem de rarefiata (aproape "vid") nici nu mai putem vorbi despre "viteza sunetului", chiar daca un obiect s-ar deplasa cu 1224 km/h

      Comment


      • #48
        D-aia nici nu se propaga sunetul, intr-un asemenea mediu. Un obiect se poate deplasa cu orice viteza poate dar comparatia cu sunetul este strict literara, daca e vorba de vid.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #49
          pentru ca vibratiile nu se transmit in vid. nu au prin ce sa se propage

          Comment


          • #50
            Bine, si vidul e o notiune teoretica. In spatiu exista zone in care sunt particule extrem de rarefiate - dar nu vid absolut. Sunt particule minuscule care circula prin tot spatiul cosmic. (chiar si lumina are un caracter dual: unda si corpuscul)

            Comment


            • #51
              Daca vreti sa discutam despre cosmologie, fizica avansata si cele mai in voga teorii, o putem face pe un thread special. Aici oricum am depasit subiectul propus de initiator.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #52
                poti deschide un thread dar...se va ajunge iar la om vs Divinitate toate discutiile de gen duc acolo

                Comment


                • #53
                  Avem deja threadul asta

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google