Va Rog Ajutati-ma Cu Cateva Raspunsuri Am Avut Un Conflict Cu Politia!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Ai nevoie de dovada doar dacă nu ai Casco.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #77
      Eu din cate stiu,indiferent daca ai sau nu casco tot iti trebuie dovada aia.
      M-am lovit de vreo 3/4 ori de belele usoare si la toate am avut nevoie de dovada de reparatii.
      Sau aia din service au refuzat sa mi-o repare fara a avea eu acea dovada.
      Un far spart de la o piatra pe centura,un picior dat de un nebun in usa soferului la un matiz de servici,un stalp de parcare in usa unei dubite sau unul care mi-a zgaraiat doar bara fata si a fugit.
      La toate cazurile de mai sus am fost la politie si mi-au dat dovada.

      La ultimul care mi-a zgaraiat bara fara si a fugit,am fost la politie,mi-au dat dovada si respectivul sofer care a fugit a venit singur la mine la usa ca sa ne intelegem sa retrag plangerea de la politie ca sa nu ramana fara permis. Daca te uitai la masina aluia puteai sa juri ca nu m-a atins deloc,,dar politaiul de la accidente usoare i-a gasit o urma de vopsea pe undeva la aripa deasupra rotii. Politaiul a fost intelegator pana la urma si a fost de acord ca sa ne intelegem si sa numai aiba ei batai de cap cu dosarul.

      Comment


      • #78
        Daca nu e incident de trafic, pur si simplu iti atinge unul masina in parcare si pleaca linistit, te duci la CASCO, si iti dau ei dovada aia. Asta de cativa ani incoace, inainte faceai coada la politie pentru autorizatie, inainte de a merge la asigurari.

        Comment


        • #79
          Mr.K,,daca imi loveste unul masina in parcare si fuge, de ce trebuie sa imi repar eu masina pe casco si sa incarc polita aiurea sau sa mai platesc franciza?

          Legea spune asa... mai ales in articolul 72
          Art. 71.
          Conducatorul de vehicul implicat intr-un accident de circulatie in urma caruia a rezultat numai avarierea vehiculului este obligat sa-l scoata imediat in afara partii carosabile ori, daca nu este posibil, sa-l deplaseze cat mai aproape de bordura sau acostament, semnalizandu-l corespunzator.
          In situatia prevazuta la alin. (1), conducatorul de vehicul este obligat sa se prezinte imediat la unitatea de politie pe raza careia s-a produs accidentul, in vederea intocmirii documentelor de constatare.
          Daca in accidentul de circulatie sunt implicati doi sau mai multi conducatori ale caror vehicule avariate pot fi deplasate fara riscul de a periclita siguranta circulatiei, acestia se vor prezenta imediat cu vehiculele la unitatea de politie pe raza careia a avut loc evenimentul, pentru intocmirea documentelor de constatare a accidentului.


          Art. 72. Proprietarul sau detinatorul al carui autovehicul, remorca sau tramvai a fost avariat in alte imprejurari decat intr-un accident de circulatie este obligat sa anunte imediat politia pe raza careia s-a produs evenimentul, pentru intocmirea documentelor de constatare.
          Ps,,art 85 spune si asa...
          Repararea autovehiculelor avand urme de accident, fara autorizatia eliberata de politie, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
          Ps 2...
          Art. 89^1.
          Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:
          --neindeplinirea obligatiei proprietarului sau a utilizatorului de autovehicul de a solicita documentul de constatare a avariilor produse acestuia in alte imprejurari decat in urma unui accident de circulatie;

          --conducerea unui vehicul avariat peste termenul de 30 de zile de la data eliberarii documentului de constatare a avariei;
          Last edited by Ivan Marian; 17 January 2013, 11:35.

          Comment


          • #80
            @ Ivan ,pai daca nu ai casco ti-o repari singur.Crezi ca il vei gasi vreodata pe ala care ti-a lovit masina ?La ce mai facem casco ?

            Comment


            • #81
              Am fost eu la politie sa cer autorizatie de reparatie si mi-a zis ca daca am casco nu-mi mai trebuie autorizatia.
              Ce-i drept eu am vrut autorizatia pentru a putea repara masina si nu pentru a circula cu ea botita.
              Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

              Comment


              • #82
                Roy,,discutia era alta....Teo a intrebat daca are voie sa circule cu aripa sifonata si din textele de lege reiese clar ca NU AI VOIE si ca raspunzi pt nedeclararea faptei.
                Ca eu l-am vazut pe ala de a fugit (cazul meu) si ca altul nu l-a vazut este alta poveste.
                Ca unul are casco si face reparatia ca atare..sau ca altul nu o are si o repara singur e iar alta poveste.
                Ideea era ca nu ai voie sa circuli cu masina avariata fara dovada,indiferent de unde este emisa.

                Comment


                • #83
                  Mr.K,,daca imi loveste unul masina in parcare si fuge, de ce trebuie sa imi repar eu masina pe casco si sa incarc polita aiurea sau sa mai platesc franciza?
                  Si cum il gasesti? Declari la politie si astepti? Poate ai noroc sa-l gaseasca, poate nu. De aia am facut CASCO tot timpul, ca sa nu fug dupa cretini.
                  Si CASCO il fac fara fransiza tot timpul., iar polita o folosesc la maximum, ca nu ma intereseaza sa fac economii firmei de asigurari.

                  Daca ti-l gaseste pe ala de te-a lovit si constati ca are RCA la Carpatica? Nu tot la CASCO apelezi, pe regres? Doar ca mai pierzi ceva timp cu omu' pe la asigurari la el.


                  Daca masina e lovita tare, nu-i prea sanatos sa circuli fara dovada.

                  Comment


                  • #84
                    @ Ivan ,eu am inteles ideea discutiei ,ma duce mintea .Asa cum a zis si mister k ,nu are sens sa fac profituri firmelor de asigurari.Eu m-am referit strict la ce ai scris tu in postul nr.79.

                    Scuze de off-topic !

                    Comment


                    • #85
                      Daca masina e lovita tare, nu-i prea sanatos sa circuli fara dovada.
                      K-ule..Ideea este ca undeva tot trebuie sa mergi si sa nu stai impasibil. Undeva de la Politie/Rca sau Casco tot iti trebuie o dovada de reparatie eliberata de ei si sa circuli cu masina busita pana o repari.
                      Mie unul, cand m-a lovit un vecin in fata blocului si mi-a sifonat usa spate si aripa am fost la Carpatica pt amiabila.
                      Acolo au pus masinile una langa alta,foto cat cuprinde pe toate partile,masurate ambele masini cu rigla aia a lor de lemn, apoi respectivul de la Carpatica mi-a dat dovada sa circul cu masina pana am reparat-o in regie proprie pe banii de la ei virati in cont,ca asa am vrut eu. Cu ocazia aia mi-au mai ramas si niste bani in plus.

                      Daca am aripa masinii putin sifonata pot circula pe drumuri publice fara sa am probleme cu politia?
                      Intrebare,,@Teo unde ai sifonat aripa si cum?

                      Comment


                      • #86
                        Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi.
                        Originally posted by Ivan Marian View Post
                        Intrebare,,@Teo unde ai sifonat aripa si cum?
                        Am alunecat intr-o gramada de zapada batatorita si s-a infundat putin aripa fata-stanga.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google