Pierdere Apa Stergatoare.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pierdere Apa Stergatoare.

    Salut. Am o problema cu apa de la stergatoare. De exemplu: am umplut ieri tot rezervorul pentru stergatoare cu apa, apoi am folosit de 2-3 ori pe parbriz.
    Acum apare problema: Daca vreau sa trimit apa la geamul din spate nu ajunge(pompa merge) iar in coltul din stanga jos langa toba de esapament incepe sa pice apa, deci m-am gandit ca e spart acel furtun undeva la capat. Acum ingrijorator esta ca daca nu trimit apa in spate, tot curge prin stanga jos. Cred ca am patit de vreo 5 ori asta. Am pus o imagine mai jos. Ce credeti ca poate fi? Multumesc!

  • #2
    Salut. In primul rand da-i un sprit de spalare luneta cu usa spate deschisa si uita-te daca lichidul se prelinge pe partea de jos a usii sau prin alta parte.
    Prima mea banuiala e ca ti-a iesit capatul furtunasului de spalare de pe stutul stropitorii de luneta (imbatraneste si se largeste cu timpul). Pentru asta trebuie sa demontezi al 3-lea stop de deasupra lunetei, vezi ca surubul de prindere e chiar in dreptul lui, dar pe interioriul usii. Daca a iesit furtunasul de pe stut, taie capatul largit (vreo 5-6 mm) si baga-l la loc. (verifica si duza spalatorului de luneta, sa nu se fi infundat cu vreun gunoi). Bafta!

    Comment


    • #3
      In al doilea rand verifica daca furtunul de apa nu este spart in zona burdufului de cauciuc dintre usa si caroserie. Scoti burduful din locasul de la usa si actionezi pompa si vezi daca apare apa.

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google